עוז רוזנברג

חמאס הפעיל בחודשים האחרונים בישראל רשת של בלדרי כספים, שהעבירו סכומים גדלים למשוחררי עסקת שליט המתגוררים בגדה. כך עולה מכתב אישום שהוגש לבית משפט השלום בירושלים נגד אדם שמואשם במספר רב של עברות שליחות כאלה, שמשפטו נפתח אתמול (ראשון). האיש מואשם בהעברת סכום מצטבר של עשרות אלפי דולרים.

הנאשם הוא זגלול שוויקי, בן 33, תושב מחנה הפליטים שועפט שבמזרח ירושלים, נהג הסעות במקצועו. לפני כחודשיים עצר אותו כוח משטרה במחסום חווארה הסמוך לשכם. במהלך הבדיקה שערכו השוטרים ברכבו, נמצאה ברשותו מעטפה גדולה ובה 24 אלף דולר.

שוויקי ניסה בתחילה לטעון כי הסכום נועד לרכישת טלפונים סלולריים, אולם לאחר מכן הודה בחקירתו כי קיבל את המעטפה מנהג מונית פלסטיני שהכיר לו חבר המתגורר במחנה הפליטים, שהציע לו להרוויח כסף קל באמצעות שליחות. על פי ההוראות שקיבל, הוא אמור היה לנסוע למחסום חווארה, שם יפגוש אשה וימסור לידיה את המעטפה. עבור השליחות, סיפר שוויקי לחוקרים, הבטיח לו שולחו 200 שקלים.

"הוא לא ידע שמדובר בארגון טרור"

מאוחר יותר התברר בחקירה כי בניגוד לטענתו הראשונית, אין זו השליחות הראשונה שביצע. על פי כתב האישום, מאז חודש ינואר ביצע שוויקי יותר מעשר שליחויות כמו זו שהובילה למעצרו - כאשר בכל פעם העביר סכומים שנעו בין אלפים לעשרות אלפי דולרים. לדבריו, הוא לא הכיר את זהות מקבלי הכספים, זאת מלבד פעם אחת - כאשר העביר את הכסף לאשתו של רגב טחאן, מתכנן הפיגוע בקו 37 בחיפה בשנת 2003, בו נהרגו 17 אנשים. מכתב האישום עולה כי על פי החשד כל המקבלים היו אסירים ביטחוניים ששוחררו בעסקת שליט, או בני משפחותיהם.

"'המוח" מאחורי הדברים הוא אדם המכונה "אחמד מאדי", ככל הנראה תושב עזה, שהפעיל מרחוק את שוויקי ואנשים נוספים. מהאופן שבו הופעל שוויקי, נראה כי שיטת הפעולה של מאדי היתה דומה מאוד בכל המקרים: הוא או איש ביניים מטעמו היו יוצרים עם השליח קשר, ומבקשים ממנו להגיע אל מקום שנקבע מראש, שם נאמר לו כי יקבל לידיו את מעטפת הכסף. ברוב המקרים מקום המפגש היה התחנה המרכזית בתל אביב. לאחר שמביא הכסף אימת את זהות השליח הוא העביר לו את הכסף, ששמר תחילה בביתו.

החשוד (בשחור) ופרקליטו בהארכת מעצרצילום: שירן גרנות

לאחר מכן, במועד שתואם, נסע השליח לכתובת שניתנה לו והעבירה לאדם שסימנים מזהים שלו הועברו לו מראש. בחלק מהמקרים מדובר היה בכפרים פלסטיניים מעבר לקו הירוק, דוגמת כפר עקב, ובאחרים הכתובות היו במזרח ירושלים, בין היתר בשכונות א-טור וראס-חמיס. במקרים אחרים התבצעה ההעברה בתוך תחומי ישראל. על כל מעטפה שהגיעה ליעדה, השליח קיבל כמה מאות שקלים.

לאחר שישב כחודש וחצי במעצר, הנאשם שוחרר לפני כשבועיים למעצר בית מלא, ללא הגבלת זמן. סנגורו, עו"ד יעקוב ג'אבר, אמר בתגובה כי מרשו "כופר בכך שהוא ידע כי מדובר בארגון טרור. ניצלו את התמימות שלו. מדובר בנהג הסעות שאין לו שום אינטרס לסכן את הציבור או להסתבך בעבירה חמורה". עוד הוסיף כי הוא "סבור שהמשטרה כשלה בתפיסת העבריינים האמיתיים ומקווה שהאמת תצא לאור במהרה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ