חשד: ישראלים הפעילו רשת סחר באיברי אדם

10 בני אדם נעצרו בחשד שגייסו תורמי איברים ומושתלים וניצלו אותם. חקירת המשטרה ורשות המסים נפתחה בעקבות בקשות מצד כמה מדינות זרות

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) עצרה היום (שלישי) 10 אזרחים ישראלי בחשד שהיו מעורבים בסחר באיברי אדם. הם חשודים גם בגרימת חבלה חמורה, עושק ועבירות מס.

החקירה הסמויה, שהתבצעה על ידי יאח"ה בשיתוף פעולה עם רשות המסים, החלה בעקבות בקשות מצד ארגון אירופי החוקר את התופעה ומסר את שמות החשודים, כולם אזרחים ישראלים.

מהפניות שהתקבלו עלה החשד כי בישראל קיימת רשת של סוחרים ומתווכים המופעלת על ידי אזרחים ישראלים, בהם רופאים, שגייסו מספר רב של תורמי איברים ומושתלים וביצעו את הניתוחים באזרבייג'אן, קוסובו ומדינה נוספת באסיה בה עדיין מתבצעת חקירה. העשרה יובאו מחר לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בראשון לציון.

החקירה הבינלאומית החלה ב-2009, לאחר שאזרח טורקי נמצא ברחובות קוסובו מעורפל הכרה. בדיקת השלטונות המקומיים גילתה תפרים בבטנו וכן כי נלקחה ממנו כליה מבלי שיוכל לספר כיצד המקרה התרחש. בעקבות אותו מקרה עלתה הערכה במספר מדינות שככל הנראה מדובר ברשת שפועלת באיזור, ועם התקדמות החקירה עלו שמותיהם של כמה אזרחים ישראלים, שלפי החשד פועלים מאז 2008 ועד היום. כעבור שנה נפתחה חקירה גם בישראל.

לפי החשד, הרשת פעלה בכמה מישורים. תפקידם של כמה מחברי הרשת היה איתור נזקקים להשתלה. לשם כך, המאתרים ביקרו במחלקות דיאליזה שונות בבתי חולים בישראל, וכאשר הבחינו באדם בעל אמצעים כלכליים הם הציעו לו לעבור השתלת כליה בארץ זרה תמורת 100 אלף דולר. במידה והלה הסכים, נעשתה פנייה למתווך, שלו היו קשרים במדינות שונות שבאמצעותם קיבל שמות אנשים שמוכנים לתרום איברים תמורת תשלום. אותם תורמים, על פי החקירה, עשו זאת למטרות רווח ורובם ככולם משתייכים למעמד סוציו אקונומי נמוך.

חלק מאנשי הרשת הם מושתלים לשעבר שהצטרפו למפעילים, ותפקידם היה ללוות את התורמים למדינה בה התבצע הניתוח. לפי החשד, המלווים שהו עם התורמים בבית מלון ולא אפשרו לו לצאת ממנו או לשוחח על ההשתלה עם גורם חיצוני עד אחרי סיום הניתוח. בישראל, תרומת איברים מותרת רק מבן משפחה או ללא מטרות רווח. ההוכחה לכאורה לפיה חברי רשת שילמו לתורמים היא למעשה הראייה שבוצעה העבירה, כולל סחר ותיווך באיברי אדם.

בנובמבר האחרון פרסמה רשת סי-אן-אן תחקיר ובו הוצגו עדויות על סחר באיברי מסתננים המבקשים להגיע לישראל דרך מדבר סיני. על פי עדויות הארגון האיטלקי The New Generation Foundation for Human Rights, בדואים המעורבים בהעברת המסתננים לישראל קוצרים איברים מגוף האנשים, לעתים בעודם בחיים. עדויות לתופעה נראו בקברי אחים של מסתננים אפריקאים שבהם נמצאו גופות חסרות איברים.

עוד על פי העדויות, הסוורקה - שבט בדואי המעורב גם בעינויים ואינוס של מסתננות - איים על מסתננים פעמים רבות כי יקצור איברים מגופם. על פי התחקיר, השבט אף מימש את איומיו כמה פעמים, וקצר איברים מאנשים ככל הנראה חיים, לאחר שסימם אותם. חמדי אל עזזי, נציג הארגון שחשף את התופעה, טען כי בידיו תמונות של גופות שצולמו בחדר המתים בית החולים באל-עריש, בהן רואים גופות מצולקות באזור הבטן. על פי התחקיר, רוב האיברים שבהם סוחר השבט הם קרנית, כבד וכליות.

חודש לפני כן הודה לוי יצחק רוזנבאום, תושב ניו יורק המחזיק גם באזרחות ישראלית, כי תיווך בקנייה של כליות מישראלים ומכירתם בארצות הברית. רוזנבאום נעצר בארה"ב לפני כשנתיים, כחלק מחקירה רחבת היקף במסגרתה נעצרו עשרות פוליטיקאים, פקידים ורבנים בחשד לשחיתות פוליטית, סחר באיברים והלבנת הון.

רוזנבאום, בן 60, תושב ברוקלין, הודה כי בשלושה מקרים שונים קנה כליות מישראלים מעוטי יכולת, בעבור 10,000 דולר, ומכר אותם לחולים אמידים המתגוררים בניו ג'רזי. רוזנבאום קיבל עבור כל כליה 120,000 דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ