פדופיל סדרתי ישוחרר היום מהכלא ללא פיקוח או טיפול

העבריין אובחן כבעל מסוכנות גבוהה וריצה בעבר שתי תקופות מאסר נוספות על פגיעה בקטינים. בינתיים האחריות עליו מתגלגלת בין משרדי הממשלה

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה ויילר-פולק

עבריין פדופיל ישתחרר היום (ראשון) מבית הכלא, ללא מקום מגורים או מסגרת טיפולית בשל התנערות משרדי הממשלה מהאחריות לטיפול בו. הדבר יפגע ביכולת יחידת הפיקוח על עברייני מין של שירות בתי הסוהר לקיים פיקוח ראוי על העבריין, שבהתבסס על עברו מועד לפגוע שוב בקטינים.

העבריין, שאובחן כבעל מסוכנות גבוהה, ריצה בעבר שתי תקופות מאסר נוספות בגין פגיעה בקטינים. בתום תקופת המאסר הקודמת הוטל עליו פיקוח, אך גם בתקופה זו לאחר שחרורו מהכלא, חזר ופגע מינית בילד.

גם הפעם יחול פיקוח על העבריין, שהוגדר כמסוכן וגבולי, אך גורמי הפיקוח משוכנעים שהאפקטיביות במצב זה מינורית. "בהעדר מסגרת תומכת וללא כתובת מגורים קבועה, מסוכנתו של האיש תגדל עוד יותר אך יכולת הפיקוח פוחתת באופן משמעותי", אומר גורם המכיר את המקרה.

תיקו של האיש הובא לפני כמה חודשים לוועדת הכרעה בין-משרדית, ועדה של משרד הרווחה ומשרד הבריאות שתפקידה לאבחן אנשים חריגים. אך זו גלגלה את הטיפול באיש ממשרד למשרד: נציגי האגף לאדם המפגר במשרד הרווחה קבעו כי האיש אינו מוגדר כבעל פיגור שכלי. נציגי שירותי בריאות הנפש במשרד הבריאות קבעו כי האיש אינו מוגדר כחולה נפש, וכך הוא נותר ללא כל מסגרת בה ביכולתו לשהות, משום שבישראל לא קיימת מסגרת לעברייני מין.

גם כשנמצא הוסטל בפתח תקווה שהיה מוכן לקלוט את העבריין, סירבה הוועדה לאשר ולממן את השיבוץ בטענה כי "מדובר בפדופיל מוכר הן במשרד הבריאות והן במשרד הרווחה. לא קיימות מסגרות חוץ ביתיות המיועדות לעברייני מין. לאור זאת לא ניתן כיום לשלב את האיש במסגרות חוץ ביתיות ובכלל זה בהוסטל בפתח תקווה", כתב יו"ר הוועדה, ד"ר איגור ברש.

החדשות הטובות שנתן ברש הן כי באוגוסט 2013 עתידה להיפתח מסגרת חוץ ביתית לעברייני מין ועם פתיחת המסגרת ניתן יהיה לבדוק את התאמתו של העבריין למסגרת. עד אז ממליצה הוועדה כי האיש יטופל במסגרת טיפול יום בעברייני מין. פירוש הדבר שהוא ישוחרר בכל יום בשעה ארבע אחר הצהריים, ויישאר ללא השגחה.

המועצה לשלום הילד לחצה בימים האחרונים על כל הגורמים המעורבים במטרה למצוא פתרון מיידי לבעיה, אך ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה, אינו אופטימי. "ביודעין ובהכרה מלאה, יישלח עבריין מין מסוכן לרחובות, מה שמציב ילדים רבים בסכנה מוחשית גדולה", הוא אמר. "אמנם הוועדה 'מבשרת' כי ב-2013 ייפתח הוסטל ייחודי לעברייני מין, אך כמה ילדים ישלמו בשנה הקרובה מחיר כבד מנשוא לכל חייהם, כאשר ייפגעו מינית על ידי עברייני מין ופדופילים המשוחררים לרחוב מבלי שתימצא להם מסגרת מתאימה?".

לדברי קדמן, "אמנם בישראל יש חוק וקיימת יחידת פיקוח בשב"ס העושה עבודה מצוינת בתנאים קשים, אך דווקא לעברייני המין המסוכנים מאוד, שרבים מהם חסרי בית ומסגרת, אין מענים ופתרונות". הוא הוסיף כי "במדינות אחרות השכילו מזמן להבין שיש צורך במסגרות חוץ ביתיות להגנה על ילדים מעברייני מין מסוכנים. אצלנו הכל מתרחש לאט מדי ומאוחר מדי ובינתיים ילדים מופקרים לפגיעות קשות. השאלה איננה האם ילדים ייפגעו, אלא איפה ומתי".

משב"ס נמסר כי "לאור הדברים האמורים ובהתאם למגבלות, תעשה היחידה לפיקוח על עברייני מין את המיטב שביכולתה לפיקוח על האסיר המשוחרר".

במשרדי הרווחה והבריאות ממשיכים לגלגל את האחריות. ממשרד הרווחה נמסר כי "המשרד לא מטפל בפדופילים במסגרותיו. נושא זה הינו בתחום הרפואי". ואילו במשרד הבריאות מסרו כי "הטיפול באסיר משוחרר ניתן על ידי משרד הרווחה ושב"ס. ניתן להפנותו למסגרת לטיפול יום בעברייני מין בפתח תקווה שבתחום שב"ס".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ