חשד: 2 אחים פלסטינים שלטו באתרי בנייה במעלה אדומים

במשטרה חושדים כי השניים הפעילו בריונים שכפו על כלל הקבלנים בעיר לפעול למרותם. חבר מועצת מעלה אדומים ועוזרו חשודים שסייעו להם

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוז רוזנברג

משטרת מחוז ש"י עצרה ביומיים האחרונים 25 בני אדם, בחשד לקשר בפרשת סחיטה גדולת ממדים במעלה אדומים שהותרה לפרסום. במובנים רבים, טוענים במשטרה, מעלה אדומים כולה נפלה קורבן לסחיטה מתמשכת מצד שני אחים תושבי כפר פלסטיני סמוך. "לא היה פה אתר בניה שלא היה בידיים שלהם", אמר גורם במשטרת מחוז ש"י. השניים נעצרו שלשום ומעצרם הוארך בעשרה ימים.

מדובר במוסא ומאג'ד אבו גאליה, תושבי הכפר הפלסטיני אלעזרייה, הסמוך למעלה אדומים. על פי החשד, השניים חלשו בשנתיים האחרונות, לכל הפחות, על כלל אתרי הבנייה בעיר, באמצעות סחיטה מתמשכת של כל קבלן שביקש לעבוד ביישוב. האחים חשודים שמנעו מהקבלנים ואנשי המקצוע שסחטו לבצע עבודות ללא אישור מהם, תוך דרישה כי ישלמו דמי כופר וחסות. "זה הגיע למצב שלא היה טרקטור שלא יכול היה לעבוד בעיר ללא אישורם", אומר גורם במשטרה. "הוא הדין גם עם אינסטלטור שרצה לעבוד באתרי בנייה, לא יכול בלי אישור מהם".

במשטרה חושדים עוד כי במסגרת השליטה שלהם בקבלנים, החשודים נהגו להשתמש בציוד השייך לאתר הבנייה כבשלהם, בין אם מדובר בשק מלט או טרקטור. כמו כן נטען כי השניים החזיקו במאגר גדול של 'חיילים', שמרביתם תושבי מזרח ירושלים, שתפקידם היה לאיים תחילה על קבלן שעליו לשלם להם סכום נקוב ואם הלה סירב – לתקוף אותו.

חשוד בפרשה מובא להארכת מעצר, אתמול

חוקרי הפרשה חושדים כי הסיבה שהאחים החשודים במעשים פעלו מבלי להיתפס תקופה ממושכת יחסית, היא חבירתם אל ח', מחזיק תיק הביטחון בעיריית מעלה אדומים וחבר מועצה. האיש, ששמו אסור לפרסום, הוא דמות מוכרת בעיר שלו ככל הנראה היכרות רבת שנים עם האחים. על פי החשד, הוא נהג לאפשר להם כניסה חופשית לתחומי ישראל, מתוקף תפקידו כמי שחותם על אישורי כניסה לצרכי עבודה. בתמורה לכך, חושדים במשטרה, קיבל מהם סכומי כסף נדיבים.

ראש היחידה המרכזית (ימ"ר) במשטרת מחוז ש"י, סגן ניצב חים ניסים, אמר ל"הארץ" כי "לא נתפס שפלסטינים בעלי תעודות ירוקות ללא אישורים יכולים להיכנס בכל זמן נתון לכל מקום במעלה אדומים שחפץ לבם". עוד חושדים במשטרה כי עוזרו האישי של חבר המועצה שימש יד ימינו גם בעבירות שביצע לכאורה. לשניים מיוחסות עבירות של קבלת שוחד וטובות הנאה, הפרת אמונים וכן קשירת קשר לביצוע פשע.

בפשיטה שנערכה על בתי האחים אבו גאליה שלשום לפנות בוקר, נמצאו כרבע מיליון דולרים, ציוד הנדסי וכן חפצים אחרים שחיזק את חשדות השוטרים. השניים, שנעצרו והובאו אתמול למעצר, כפרו בעבירות המיוחסות להם. סנגורו של ח' הודה בבית משפט השלום בירושלים כי מרשו איש את כניסת האחים אבו גאליה לישראל, אולם הכחיש כל קשר לעבירות המיוחסות לו. מעצרו הוארך עד יום ראשון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ