השב"ס אישר ליגאל עמיר לצאת מבידוד

אחר 17 שנה בהפרדה, יוכל רוצח ראש הממשלה לרצות את המשך עונשו בתא עם אסירים נוספים ולצאת לטיולים בחצר

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

שירות בתי הסוהר אישר ליגאל עמיר, רוצח ראש הממשלה יצחק רבין, לעבור לראשונה מאז שהחל לרצות את עונשו מאגף הפרדה לאגף רגיל עם אסירים נוספים. בשב"ס קיבלו את ההחלטה לאחר שביהמ"ש הורה להם בכמה הזדמנויות שונות לבחון מחדש את תנאי הפרדתו של יגאל עמיר בכלא.

עמיר מרצה זה 17 שנים את עונשו בהפרדה מלאה משאר האסירים. עד 2006 שהה עמיר בתאו כשהוא מצולם במשך 24 שעות ביממה ובהשגחה צמודה, מבלי לאפשר לו לדבר עם איש. המצלמות הוצאו מתאו, אך הוא המשיך לשהות בהפרדה, תוך שהוא זכאי לשיחות טלפון וביקורים. העילה המרכזית למאסרו בתנאי הפרדה היתה הטענה שנשקפת מסוכנות מצדו של עמיר, שלא הביע עד כה חרטה על מעשיו, וכן שקיים חשש לחייו.

ההפרדה של עמיר נבדקת ומאושרת כל חצי שנה על ידי ועדת ההפרדות של שירות בתי הסוהר. במקרה שלו, ההחלטה להאריכה כל פעם הסתמכה על חוות דעת של השב"כ והמשטרה שדרשו את המשך הפרדתו משאר האסירים. ואולם לקראת ועדת ההפרדה שהתכנסה בימים האחרונים, לא הגיעה לשב"ס אף דרישה מגורמי הביטחון להמשיך בנוהל הקיים.

בשירות בתי הסוהר טוענים שלא מצאו הפעם עילה להמשך החזקתו של עמיר בהפרדה ולכן הוחלט להעבירו לאגף רגיל. ועדה של הארגון כבר החלה לבחון אסירים שיוכלו להיות יחד עם עמיר באותו התא. בשב"ס טוענים ששכניו לתא "ייבחרו בפינצטה", כהגדרתם.

יגאל עמיר בדיון בבית המשפט המחוזי בנצרת ב-2010צילום: תומר נויברג

אם יתבצע המהלך צפוי עמיר, המרצה את מאסרו בכלא רימונים, לעבור כבר בימים הקרובים לאגף רגיל. שם יוכל לנהל חיי חברה עם אסירים נוספים, לצפות בטלוויזיה, וליהנות מקו טלפון בתדירות גבוהה יותר מזו שזכה לה עד היום. לא מדובר באגף פתוח שבו האסירים יכולים לשהות כל היום מחוץ לתאים או לצאת לעבודות חוץ, אך עם זאת, יוכל עמיר לצאת לטיול בחצר עם אסירים נוספים במשך שעתיים בכל יום.

בדצמבר 2010 דחה בית משפט העליון ערעור של עמיר שדרש לצאת מבידוד ואישר את המשך בידודו למשך חצי שנה נוספת. השופטים מרים נאור, אסתר חיות וניל הנדל קבעו בהחלטתם שלמרות דחיית הערעור "ניתן יהיה לשקול אפשרות כזו בעתיד, בלי לקבוע מסמרות בדבר". בבית המשפט העליון אף הציעו להמשיך את הפרדתו של עמיר עם אסיר נוסף בתא ההפרדה, אולם עמיר עצמו דחה את הבקשה בטענה שהפרדה זוגית תנציח את מאסרו בהפרדה עד לסיום ריצוי עונשו. באותו דיון בבית המשפט כתבו השופטים עוד כי "גם 15 שנים לאחר המעשה הנורא בו הורשע עמיר, מצביע החומר בכללותו על סכנה לביטחון המדינה, מכך שעמיר יפיץ את משנתו הקלוקלת בבואו במגע עם אסירים אחרים".

במאי 2011 אישר בית המשפט המחוזי בפתח תקווה את בקשתו של עמיר להיפגש שלוש פעמים בשבוע עם אסירים לצורך לימוד תורה ותפילה. בית המשפט ציין בהחלטה שיש לבחון את נושא ההפרדה של עמיר. מאז יוצא עמיר מתאו רק לצורך התפילה וחוזר לבידוד; כעת, יוכל לקיים את לימודי התורה שלו בחברת אנשים נוספים במשך כל שעות היום. בתחילת מאי השתחרר מבית הכלא אחיו של הרוצח, חגי עמיר, לאחר שסיים לרצות את עונשו.

משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה כי "בימים אלו נבחנה ההחלטה לשילובו של האסיר יגאל עמיר עם אסירים נוספים. כעת בוחנים בשירות בתי הסוהר את אופן היישום של ההחלטה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ