ההודאה הוצאה באיומים והפרקליטות ביטלה כתב אישום ברצח

בהחלטה נדירה חזרה בה המדינה מהאישום, לאחר שהשופט קבע כי למדובבים היה אינטרס מובהק לחלץ מהנאשם וולדימיר קוצ'ריאבי הודאה

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוז רוזנברג

בצעד נדיר ביטלה היום (רביעי) פרקליטות מחוז ירושלים כתב אישום בגין רצח שהוגש לפני כחצי שנה נגד תושב ירושלים. זאת, לאחר שהגיעה למסקנה כי הודאתו במשטרה בביצוע הרצח אינה קבילה. לפני כחודשיים שוחרר האיש למעצר בית לאחר ששופט בית המשפט המחוזי בבירה העלה חשד כי המשטרה חילצה ממנו את ההודאה באיומים, והעבירה את החומר לפרקליטות - חרף גילוי בעיות קשות בחומר הראיות באשר לביסוס אשמתו. היום האיש זוכה סופית ושוחרר לחופשי.

הנאשם הוא ולדימיר קוצ'ריאבי, 39, המתגורר בשכונת קטמון בירושלים עם אשתו ושלושת ילדיו. על פי כתב האישום, בסוף דצמבר 2003, סמוך לשעה עשר וחצי בלילה, ניהל קוצ'ריאבי ויכוח סוער עם אשתו, בסופו יצא נסער מן הבית. סמוך לשעה שש בבוקר הגיע אל "חצר פיינגולד", סמטת מסעדות הנמצאת בקרבת המדרחוב במרכז העיר. הוא רכש בקבוק קוניאק והתיישב לשתות אותו עם שני אנשים שפגש שם, אדם בשם אולג אניסקוביץ ואדם נוסף שזהותו אינה ידועה.

על פי כתב האישום, סמוך לשעה שבע וחצי בבוקר התפתח ויכוח בין קוצ'ריאבי ובין אניסקוביץ, במהלכו החליטו הנאשם והאדם השלישי לרצוח את אניסקוביץ. הם מצאו להב חד ודקרו אותו 22 פעמים בכל חלקי גופו. לאחר הרצח ניקו לכאורה את הזירה וסילקו את הלהב, לא לפני שהאלמוני גנב מהמנוח את הארנק והטלפון הנייד שלו. קוצ'ריאבי רץ לרחוב יפו הסמוך כדי להזעיק אמבולנס. הוא סייע לאנשי מד"א בפעולות ההחייאה, אך אניסקוביץ מת מפצעיו.

המדרחוב בירושלים מכיוון רחוב יפוצילום: וויקפדיה

ביחידה המרכזית של משטרת ירושלים פתחו בחקירה לאחר הרצח, אולם התיק נותר פתוח שנים רבות, במהלכן זומן קוצ'ריאבי פעמיים לתשאול. בינואר השנה, בעקבות מידע חדש שהתקבל, הוא נעצר. הוא כפר בהאשמות נגדו וטען כי הרוצח הוא האדם השלישי, זה שנמלט. אלא שבפרקליטות ובמשטרה טענו כי בפברואר האחרון קוצ'ריאבי הודה בפני מדובב של המשטרה בביצוע המעשה.

ארבעה חודשים לאחר מכן החלה ההודאה הזו להיסדק. השופט דוד מינץ מבית המשפט המחוזי בירושלים טען כי היא חולצה מקוצ'ריאבי בכוח ואיומים. "גם אם הייתה הודאה של המשיב (קוצ'ריאבי, ע"ר) בביצוע העבירה, היא נבעה מפחדו מהמדובבים, אלכס ואנטון", קבע השופט והוסיף, "יש יסוד לסברה כי המשיב חש מאוים מנוכחותם". לדבריו, שני המדובבים קיללו אותו ללא הרף ואיימו עליו. לדברי קוצ'ריאבי הם איימו כי אם לא יודה, מצבו בכלא יהיה קשה. לדברי השופט מינץ, לשניים היה אינטרס מובהק לחלץ ממנו הודאה בדמות תמריץ כספי שהמשטרה הציעה להם.

באשר לטענות המשטרה והפרקליטות, שלפיהן בשורה התחתונה ההודאה אכן יצאה מפיו של הנאשם, טען השופט כי זו הוצאה מהקשרה. כך למשל על טענתם כי קוצ'ריאבי אמר "אני לא רציתי להרוג אותו", אמר השופט כי ניתן לגזור מכך דברים רבים מלבד הודאה, בפרט לאור הכחשותיו הבלתי פוסקות בפני המדובבים בהזדמנויות רבות אחרות. לכך נוספות העובדה שלמרות שהמנוח נדקר 22 פעמים, על קוצ'ריאבי מעולם לא נמצאו כתמי דם, ולמרות שבכתב האישום נטען כי הוא ניקה את הזירה, כשהאמבולנס הגיע הוא היה יבש לחלוטין. "קיים כרסום משמעותי בראיות המפלילות את המשיב עד כדי הטיית הכף לעברו", קבע השופט מינץ ושחרר אותו למעצר בית.

בחודשיים האחרונים העבירו עו"ד ואדים שובּ ועו"ד מיכאל עירוני סנגוריו של קוצ'ריאבי מטעם הסנגוריה הציבורית, את תמלילי החקירה לחברת תרגום חיצונית. לטענתם, התרגום של המשטרה לקה בחסר במידה רבה. "קיבלנו את התרגום החדש ועלתה פתאום תמונה אחרת", אמר עו"ד שובּ, סגן הסנגור המחוזי בירושלים. "היה פתאום ברור לעין שהוא מעולם לא הודה בכלום".

בעקבות כך החליטה הפרקליטות לחזור בה מכתב האישום. "ההחלטה לא קלה", אמר בבית המשפט עו"ד זהר גיאת מהפרקליטות. השופט צבי סגל, שעמד בראש צוות השופטים בתיק, הביע את התרשמותו. "יש לשבח את המאשימה (הפרקליטות, ע"ר) על שגילתה פתיחות ראויה לציון", אמר. "אין זה עניין של מה בכך".

גם עו"ד עירוני, סנגורו של הנאשם, שיבח את הפרקליטות על ההחלטה. "אני מברך על החלטת הפרקליטות. על הפתיחות וההגינות שהופגנו במהלך השימוע בתיק ועל האומץ המקצועי של שקילת ביטול כתב אישום בעבירת רצח", אמר. חקירת המשטרה את הרצח של אניסקוביץ צפויה להיפתח מחדש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ