ההודאה הוצאה באיומים, והאישום נגד נער ערבי בוטל

בכתב האישום נטען כי שוטר במחסום שועפאט נפגע כתוצאה מבקבוקי תבערה שהשליך. גם אתמול ביטלה הפרקליטות בירושלים אישום ברצח

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוז רוזנברג

פרקליטות מחוז ירושלים חזרה בה היום (חמישי) מכתב אישום על כמה עבירות, שהוגש נגד נער ממזרח ירושלים, בטענה שהמשטרה חילצה מהנאשם את ההודאה באיומים. כל זאת לאחר שגם אתמול בוטל כתב אישום ברצח נגד תושב ירושלים, בנסיבות דומות.

המקרה אירע בנובמבר 2011 כאשר מ', נער בן 17 ממחנה הפליטים שועפאט, וחברו מצאו שני בקבוקי תבערה והשליכו אותם לעבר חיילים ושוטרים במחסום הכניסה למחנה. אחד הבקבוקים התנפץ על גג סככה שמעל למחסום, והבנזין שבו נשפך על פניו ובגדיו של שוטר שעמד מתחתיה. בעקבות זאת ברחו השניים מהמקום, אולם נעצרו כעבור זמן קצר ונלקחו לחקירה.

מ' כפר תחילה בחשדות המיוחסים לו, אך בהמשך הודה במעורבות באירוע. בדיון בבית המשפט הוא שב לכפור במעשה וטען כי ההודאה חולצה ממנו שלא כדין. לדבריו, הודה רק בעקבות לחץ שהחוקרים הפעילו עליו, ולאחר שאמרו לו שחברו הודה במעשה. בעקבות זאת הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד השניים בעוון חבלה בכוונה מחמירה, נשיאת והובלת נשק, קשירת קשר לביצוע פשע וניסיון לתקיפת שוטר בנסיבות מחמירות.

מ' נעצר לשלושה חודשים, שבמהלכם עלה ספק בשאלה אם האירוע אכן קרה. בבית המשפט טען סנגורו, עו"ד מוסטפה יחיא מהסנגוריה הציבורית, כי עיון בחומר הראיות, שעד אז הוגדר סודי ולא התאפשרה לו גישה אליו, מוכיח כי מדובר בהודאות שווא, שכן חומר הראיות כולל סתירות. כך, לדוגמה, גרסאות הנחקרים השונות מקשות לקבוע באופן חד-משמעי כי הבנזין אכן טפטף על השוטר מן הסככה, או אם בקבוק שכזה בכלל נזרק לכיוונו באותו יום.

"הם עשו השלמות חקירה, ניסו להתאים את התאריך לעדות, והתברר שכלל אין אירוע כזה", אמר עו"ד יחיא ל"הארץ", "הראיות פשוט לא התאימו - לא לפרטים, לא לזירה ולא לתאריך". בפרקליטות ביקשו להגיש כתב אישום מתוקן, כזה שהראיות יתמכו בו, אך הסנגור התנגד. "אי אפשר להתאים את הראיות לכתב האישום, זה לא עובד ככה", הוסיף, "בתיעוד החקירה רואים בבירור את התנהגות הנאשם והחוקרים. זה מאוד בולט שההודאה נגבתה תחת לחץ כבד שהופעל עליו. ניצלו את היותו מפוחד".

בסוף חודש מארס נעתרה הפרקליטות לבקשת יחיא לעיין מחדש בחומר הראיות. היום החליטו כי הראיות אכן חלשות וכי ההודאות אכן נגבו בכוח, ובעקבות זאת ביטלו את כתב האישום. השופט צבי סגל מבית המשפט המחוזי בירושלים שיבח את הפרקליטות ומתח ביקורת על התנהלות המשטרה בתיק. "יש להפיק לקחים מהתנהלות החקירה המשטרתית בתיק זה", כתב, "בית המשפט מצפה שהדבר ייעשה בהקדם האפשרי על ידי הגורמים האחראים לכך במשטרת ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ