יניר יגנה

בית המשפט המחוזי בפתח תקווה קיבל היום (רביעי) באופן חלקי את ערעור המשטרה הפרקליטות בעניינו של ראש העיר קריית מלאכי, מוטי מלכה, הנחשד באונס, סחיטה באיומים, שוחד והפרת אמונים. הערעור הוגש לאחר שאתמול קבע בית משפט השלום בראשון לציון כי בשל קשיים ראייתיים, רשאי מלכה לשוב לתפקידו. היום קבע השופט כי מלכה יכול לשוב לתפקידו, אולם הוא לא רשאי לשוב, לעת עתה, לבניין העירייה.

מלכה נעצר בחודש מאי בחשד לאונס, סחיטה באיומים, שוחד והפרת אמונים. יחד עימו נעצרו עוד שמונה בני אדם, בהם בנו, שחר מלכה, שחשוד בסחיטה ואיומים של חבר מועצה, וממלא מקומו של מלכה, יוסף סולימני, שנחשד באונס וניסיון אונס. מלכה שהה במעצר 18 יום, והיה במעצר בית 28 יום נוספים.

אתמול התיר בית המשפט בראשון לציון למלכה ולממלא מקומו סולימני לשוב לעבודתם בעירייה. זאת בהתחשב בכך שהן מלכה והן סולימני הם בעלי תפקידים ביצועיים בדרגה העליונה, שלעבודתם יש השלכה על רווחת חיי התושבים ועל ניהול עיר.

מוטי מלכה בבית המשפט בפתח תקווה, היום

השופט, שנחשף לחומרי החקירה ולחומרים חסויים, קבע כי המשטרה לא יכולה להבטיח מתי, אם בכלל, יוגש כתב אישום נגד מלכה. "סימני שאלה לא מעטים מרחפים מעל לשאלה אם יוגש כתב אישום", אמר השופט, שהוסיף כי הדבר "נותר ערטילאי".

היום קבע בית המשפט כי מלכה אומנם רשאי לשוב לתפקידו, אולם אין הוא רשאי לשוב לבניין העירייה. "אני סבור כי אין להתיר את חזרתו של המשיב לעבודה בבניין העירייה ויש לפיכך לאסור כניסה לתחומי בניין העירייה שכן חומרת העבירות, מקום ביצוע העבירות והחשש לשיבוש הליכי חקירה מהווים עילות מספיקות למנוע את כניסתו. דרישת המשטרה להגבלה ל-30 ימים נוספים הנה סבירה, מידתית והגיונית בנסיבות העניין, ואינה מוגזמת כלל ועיקר", אמר השופט.

עורך דינו של מלכה, אבי חימי, אמר בתגובה: "אני מודה לחברי במשטרה שהגישו את הערר לבית המשפט המחוזי. גם ערכה גבוה ומכובדת קבעה כי מוטי מלכה יכול לחזור ולנהל את עירו. אנו סבורים שהחלטה זו תסייע לתושבי קריית מלאכי שזוכים לחזרתו של ראש עיר מוערך".

מוטי מלכה אמר אחרי הצהריים לכתבים מחוץ לביתו כי "אני שמח לחזור לאחר תקופה של מעל 80 יום לעיר שלי. אני חושב שצריך להפריד בין מוטי מלכה לבין קריית מלאכי. העיר הזאת זקוקה לטיפול בשל שנת הלימודים שבפתח. ממחר בבוקר יש לנו עבודה מרובה... אני לא מרגיש ניצחון. אני סמכתי את ידי על בית המשפט. אני בטוח שהפרקליטות תמשיך לעשות את עבודתה נאמנה".

מלכא גם התייחס לכך שבית המשפט אסר עליו להיכנס לבניין העירייה: "זה לא משנה מאיפה אני אעבוד, אם אני אשב שבעה מטרים מעובדיי או מאתיים מטרים". בהתייחסו לחשש המשטרה ממפגש בינו לבין המתלוננות, אמר: "זה חשש של המשטרה, הן לא עובדות כרגע בעירייה אבל אני אכבד את החלטת בית המשפט".

בעקבות ההחלטה לאפשר למלכה לחזור לתפקידו כראש העיר, אמרה אחת המתלוננות נגדו כי "ההרגשה נוראית שהמדינה הולכת לקראת הנאשם. אני מפחדת, קשה לי לצאת מהבית ואני לא מסוגלת לתפקד מאז שזה קרה. ההחלטה להחזיר אותו לעיר מחזירה אותי אחורה". בנוגע לטענתו של מלכה שהיחסים היו בהכסמה, אמרה המתלוננת: "הוא התעלל בי. היו לי בעיות בעבודה והפנו אותי אליו. הוא הציע לי עזרה ואז פתאום הוא החל לתקוף אותי. כפה את עצמו עליי. החלטתי להתנגד אבל זה לא עזר".

תגובות