הכנסייה מזועזעת מהפגיעה במנזר: "הגיע הזמן שהרשויות ישקיעו בלימוד ערכים"

אחרי ההצתה וריסוס הכתובות במנזר השתקנים, ראשי הכנסייה בישראל לא בוחלים במלים: "מה קורה לחברה הישראלית? מה לומדים בבתי הספר?"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראשי הכנסייה הקתולית באזור ירושלים מגנים במילים חריפות את ריסוס כתובות הנאצה הבוקר (שלישי) על קירות מנזר השתקנים בלטרון. בהודעה שפרסמו בכירים בכנסייה נכתב בין היתר כי "מה שקרה בלטרון הוא רק עוד מקרה בשורה של התקפות נגד נוצרים ומקומות הפולחן שלהם". הם קראו לרשויות בישראל "להשקיע בחינוך לערכים", שימנע הישנות של פשעי שנאה.

על הודעת הגינוי חתומים בין השאר פואד טוואל, הפטריארך הלטיני של ירושלים, האב פיירבטיסטה פיצאבלה, הקוסטוס של ארץ הקודש (שומר המקומות הקדושים מטעם הותיקן) והארכיבישוף המארוני.

הכותבים מעלים שורת שאלות נוקבות: "מה קורה בחברה הישראלית היום שמאפשרת לנוצרים להפוך לקורבנות ומטרות של אלימות? מי שמפיץ את סיסמאות השנאה מבטא את הזעם שלו על פינויה של התנחלות יהודית בלתי חוקית בגדה המערבית, אבל מדוע הם מכוונים את הזעם שלהם נגד נוצרים ונגד מקומות הפולחן? איזה סוג של זלזול כלפי הנצרות לומדים בבתי הספר ובבתים? ומדוע העבריינים לא נתפסים ומובאים לדין?".

בכנסייה מתחו ביקורת חריפה על הערכים הנלמדים בארץ: "בבוקר הזה הנוצרים בישראל שואלים שאלות רבות כשהם מחפשים תנחומים וביטחון. הגיע הזמן שהרשויות ישימו קץ לאלימות חסרת הפשר הזו, וישקיעו בלימוד ערכים של כבוד כלפי כל מי שקורא לאדמה הזו בית".

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה גם הוא את האירוע ואמר כי "מדובר במעשה נפשע שהאחראים לו צריכים להיענש בחומרה. חופש הדת והפולחן הם מהיסודות הבסיסיים במדינת ישראל". שר הביטחון אהוד ברק הצטרף למגנים ואמר כי "צריך להיאבק ביד ברזל ולשים קץ לתופעות חמורות אלה שמכתימות את מדינת ישראל".

גם בצרפת גינו את המעשה בחריפות. לורן פאביוס, שר החוץ הצרפתי גינה את "מעשה הוונדליזם נגד מקום של שלום ועבודת האל". השר קרא לישראל להעמיד לדין את האחראים.

הבוקר הוצתה דלת במנזר השתקנים בלטרון וכתובות נאצה נגד הדת הנוצרית רוססו על קירותיו, במה שנראה כנקמה של פעילי ימין בעקבות פינוי המאחז מגרון שלשום. הנזירים הבחינו לפנות בוקר באש שאחזה בדלת העץ, כיבו אותה והזעיקו את המשטרה. בין היתר נכתב על קירות המנזר: "מגרון", "מעוז אסתר", "ערבות הדדית" ו"ישוע קוף". היחידה המרכזית של משטרת ירושלים וכן השב"כ הודיעו כי פתחו בחקירה.

השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', עדכן את ראש הממשלה נתניהו בחקירה לאיתור מחללי המנזר. נתניהו אמר כי "מדובר במעשה נפשע שהאחראים לו צריכים להיענש בחומרה. חופש הדת והפולחן בישראל הם מהיסודות הבסיסיים ביותר במדינת ישראל".

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', הגיבה גם היא למעשה אותו כינתה "בריונות וגזענות לשמן". "מדובר במנזר מסביר פנים, שישראלים נוהגים לבקר בו עשרות בשנים, והעובדה שגם בו פגעו פורעים קיצוניים מעידה כי מדובר בשנאת האחר באשר הוא אחר, בלי קשר לעמדותיו הפוליטיות". יחימוביץ' אמרה כי מבצעי הפעולה שייכים ל"מיעוט קיצוני שאינו מייצג את החברה הישראלית ואף לא את כלל המתנחלים, וגורם נזק לדימויה של ישראל. על המשטרה והשב"כ ללכוד אותם ולהביאם לדין".

ח"כ נחמן שי (קדימה) מסר בעקבות ההצתה כי "הפגיעה במנזר השתקנים בלטרון היא מעשה נבזי ומכוער, שמעיד על ההקצנה הדתית והלאומית שחלה במדינת העם היהודי, מדינה שנועדה להעניק שוויון לכל הדתות. יש לעצור הקצנה זו בכל דרך. מי שתובע סובלנות מאחרים חייב להתחיל אותה בביתו שלו". שי דרש מהשר לביטחון הפנים וממפכ"ל המשטרה לפעול במהירות ובנחישות כדי למצוא את מבצע המעשה ולהעמידו לדין.

גם בתנועת "אם תרצו" הביעו שאט נפש מההשחתה ופעיליה הגיעו בשעות הצהריים למקום כדי לסייע במחיקת הכתובות. יו"ר התנועה, רונן שובל: "הזדעזעתי לשמוע על המעשה. מדובר במעשה חמור ונפשע שיש להוקיע... סובלנות לכל בני הדתות היא ערבות הדדית והיא שעומדת בבסיסה של הציונות ושל כל אחת ואחד מאתנו. יש לאתר את האחראים ולמצות עמם את הדין".

פעיל הימין הקיצוני ברוך מרזל מסר בתגובה לאירוע כי "אמרנו שפינוי מגרון עלול להצית תבערה. יש ציבור שלם שמרגיש ממורמר".

במנזר היו בזמן האירוע 18 נזירים, כמה אנשים שבאו להתבודדות, וכן קומץ פועלים. אבי המנזר, לואיס ווהבה, סיפר כי סמוך לשעה ארבע לפנות בוקר העיר אותו אחד הנזירים משנתו ועדכן אותו בדבר השריפה במנזר. "רצנו וראינו שבכניסה לכנסייה יש אש ועשן", אמר, "הנזיר בא עם מטף לכיבוי אש, ולבסוף הצליח לכבות אותה. לאחר מכן ראינו שעל הקיר כתוב משהו עצוב מאוד מבחינתנו באותיות גדולות באדום. לא ידענו מה לעשות. למה לומר דבר כזה נגדנו? זו הפעם הראשונה שדבר כזה קורה ב-122 שנות קיומו של המנזר". ווהבה טען כי פעולות ונדליסטיות מסוג זה נובעות מחינוך לקוי. "המנהיגים, המורים וההורים צריכים לחנך, ואם לא, השנאה תוסיף ותתפתח", הוסיף.

בחודש פברואר האחרון רוססו כתובות על קירות מנזר עמק המצלבה והכנסייה הבפטיסטית שבמרכז ירושלים. בשני המקרים רוססו כתובות בגנות הנצרות, ישו ומריה וכן הושחתו כלי רכב שחנו בסמוך. בין הכתובות שרוססו היו: "ישו מת", "מוות לנצרות", "מריה זונה" ו"תג מחיר". משטרת ירושלים חקרה את שני המקרים, אולם לא נעצרו חשודים.

השתתפה בהכנת הידיעה: גילי כהן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ