נהג השב"חים שדרס את רכז הביטחון יואשם ברצח

ארקן בדיר דרס את ליאור פרחי בסמוך לשערי תקווה, בזמן שנמלט מחיילים. בפרקליטות התלבטו אם להאשימו ברצח או בהריגה

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

כתב אישום בגין רצח הוגש הבוקר נגד ארקן בדיר, שדרס למוות את ליאור פרחי, רכז הביטחון של ההתנחלות שערי תקווה בשומרון, ב-9 בספטמבר השנה. על פי כתב האישום שהוגש הבוקר לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה, נהג בדיר לאסוף שב"חים שעברו את הגדר תמורת 50 שקלים, ולהביאם ליישוב כפר קאסם. ביום האירוע, פרחי ניסה לתעד את כניסת השב"חים לשטחי ישראל יחד עם חברו, שתיעד את האירועים במכשיר הטלפון הנייד. בדיר, שהבחין בפרחי, האיץ במהירות את הרכב לכיוונו ופגע בו חזיתית. מעצרו של בדיר הוארך עד לתום ההליכים.

לאחר התלבטות, החליטו בפרקליטות להעמיד את בדיר לדין באשמת רצח ולא הריגה. כדי להתגבר על מכשול התכנון שבמעשה, הואשם בדיר לא בעבירת רצח רגילה, אלא בסעיפי אישום נדירים יחסית, לפיהם גרם "במזיד למותו של אדם תוך ביצוע עבירה או תוך הכנות לביצועה או כדי להקל על ביצועה" וגרם "למותו של אדם כשנעברה עבירה אחרת, כדי להבטיח לעצמו, או למי שהשתתף בביצוע אותה עבירה, בריחה או הימלטות מעונש".

זירת הדריסה של ליאור פרחיצילום: ניר קידר

ביום האירוע, בסמוך לשעה 09:09 התמקמו פרחי וחברו בשולי הכביש בנתיב ממערב למזרח וזאת לצורך צילום ותיעוד מעבר השב"חים בגדר וכניסתם לישראל. באותה העת, הגיע בדיר כשהוא נוהג ברכבו כדי לאסוף שב"חים. בדיר עצר את רכבו סמוך לפרצה בגדר על הכביש והמתין לבואם של השב"חים. שני חיילים שנכחו במקום הבחינו בפלסטינים נכנסים לרכבו של בדיר, ורצו לכיוונו של הרכב, על מנת לעצור אותו. משהבחין בחיילים הקרבים, מיהר בדיר להימלט מן המקום בנסיעה מהירה, תוך האצה, עקיפת רכב וחציית אי-תנועה כשהוא מותיר חלק מהשב"חים לצד הכביש. פרחי הבחין באירוע, החל לרוץ אל מרכז הכביש ושלף את אקדחו.

כפי שנכתב באישום, בדיר הבחין בפרחי והאיץ את מהירות הרכב לכיוונו, עד שהגיע למהירות של לפחות 73 קמ"ש, זאת, מתוך אדישות לפגיעה בו. כשהתקרב למקום בו עמד פרחי, הסיט בדיר את הרכב לעברו, פגע בו בעוצמה רבה עם חזית הרכב והעיף אותו למרחק של 64.5 מטרים.

ההרוג, ליאור פרחי

כתוצאה מהפגיעה, פרחי נהרג. בדיר, שהיה מודע לכך שפגע באדם, המשיך בנסיעה לכיוון כיכר אורנית עד שהתנגש בתמרור בדרך ונעצר. אז ברחו בדיר והשב"חים ברגל מהמקום, כשבמקביל נעזר בדיר בחבריו - רושדי רבאעה, חאמד פריג' ועלא סרסור - שלא היו במקום, להימלט מכוחות המשטרה.

עלא סרסור, בעליו של הרכב שבאמצעותו פגע בדיר בפרחי, מסר דיווח כוזב שלפיו הרכב נגנב מבעוד מועד, זאת, בתיאום עם בדיר. הוא מואשם במסירת ידיעה כוזבת והברחת שב"חים. בנוסף אליו, מואשמים רבאעה ופריג' בעבירות של שיבוש הליכי משפט וסיוע לאחר מעשה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ