אחרי 24 שנים |

פרופסור יהודה היס הודח מתפקידו במכון לרפואה משפטית

ועדת בדיקה של משרד הבריאות קבעה כי היס ייצא לחופשה עד להגיעו לגיל הפנסיה. המכון יוכפף מעתה ישירות למנהל הרפואה במשרד הבריאות

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן הורה להעביר מתפקידו את הפתולוג הראשי של המכון לרפואה משפטית באבו כביר, פרופסור יהודה היס. המהלך מגיע בעקבות החלטה לארגון מחדש של המכון, ומסקנותיה של ועדה שהוקמה בחודש מאי לבדיקת טענות לליקויים בהתנהלותם של אנשי המכון בראשותו של ליס.

בהודעה שמסר הערב (שני) מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור רוני גמזו, על ארגון המכון מחדש נכתב כי הוחלט לערוך מכרז למציאת מחליף להיס כאשר יגיע לגיל הפרישה. היס אמור לצאת לגמלאות ביוני 2013, ובהנהלת המשרד הוחלט להוציאו לחופשה עד לפרישתו.

ועדת הבדיקה קבעה עוד כי המכון יוכפף מעתה ישירות למינהל הרפואה במשרד הבריאות, שבראשו עומד פרופסור ארנון אפק. כיום מנוהל המכון על ידי הנהלת בית החולים "אסף הרופא". ממשרד הבריאות נמסר כי "בתקופה הקרובה יתבצעו שינויים נדרשים בפעילות המכון כיחידה נפרדת של המשרד".

פרופסור היס סירב להגיב לידיעה.

היס היה מעורב בעשור האחרון בסדרת פרשיות מביכות. באפריל יצא המכון לרפואה משפטית בתוכנית לאומית להטמנת רקמות ממתים שנותרו במכון הפתולוגי ודבר הימצאותם התגלה בתחקיר ב"ידיעות אחרונות" ועורר זעם מצד משפחות המתים. במסגרת המבצע לקבורה מסודרת רקמות ואיברים ממתים שנותרו במכון בתוך למעלה מ-8,000 צנצנות, ונאספו החל משנת 2000 ועד סוף 2011.

כעבור חודש התברר במסגרת המבצע כי במכון נותרו רקמות של התינוק רון אייזן, שאביו דניס הורשע בהריגתו וריצה שש שנות מאסר, זאת לאחר שהיס טען במסגרת בקשה למשפט חוזר שהגיש האב כי לא נשמרו רקמות של התינוק במכון. היס טען בהמשך לפרסום כי מדובר ב"טעות אנוש מצערת", ועל רקע הפרשה הורה ליצמן על הקמת הוועדה לבחינת התנהלות המכון.

שורה של טענות נגד המכון

כבר לפני למעלה מעשור, באפריל 2001, בעקבות פרסומים בתקשורת, הצביעה ועדה של משרד הבריאות בראשות השופט בדימוס אריה סגלסון על מחדלים קשים בתפקוד המכון בשימוש ברקמות ואיברים שניטלו מגופות בנתיחות לצרכי מחקר והוראה, זאת מבלי שנתקבלה הסכמת הנפטרים בחייהם או הסכמת בני המשפחה לאחר המוות. בעקבות הפרשה הוועדה הורתה אז להפסיק את כלל הפעילות המחקרית במכון, וכן את הפעילויות להדרכת סטודנטים לרפואה ורופאי שיניים - החלטה שנותרה בתוקף עד היום. מנהל המכון דאז, פרופסור היס, אף הודה באשמה בבית הדין למשמעת של עובדי המדינה, וננזף במסגרת הסדר טיעון.

לפי הקובלנה שהוגשה נגד היס, ב-125 מקרים מבין אלפי הנתיחות שבוצעו במכון בשנים 1996-2000 נעשה שימוש לצרכי מחקר בדגימות שניטלו מבלי שניתנה לכך הסכמת משפחות הנפטרים, כנדרש בחוק. במאי 2004, בעקבות ממצאי דו"ח סגלסון, הדיח שר הבריאות דאז דני נוה את פרופ' היס מתפקידו כמנהל המכון לרפואה משפטית, והוא נותר בתפקיד הפתולוג הראשי. בנוסף, הוכפף המכון לאחריות הנהלת המרכז הרפואי אסף הרופא. שנה קודם לכן עודכנו נהלי המכון, ומאז נדרשת הסכמת משפחות נפטרים גם לצורך שמירת רקמות ואיברים מנפטרים המנותחים במכון.

באוקטובר 2009 הורו שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים למשרד הבריאות והיס לפצות ב-1.5 מליון שקל משפחה של חייל שמת ודגימות מגופו נלקחו מבלי לעדכן את הוריו. החייל שם קץ לחייו במהלך טירונות בחיל ההנדסה הקרבית בספטמבר 2001, ובדיקה העלתה כי המכון נטל דגימות דם, נוזלי גוף ורקמות מגופתו מבלי לעדכן את הוריו, מה שגרם להם לפגיעה נפשית. בפסק הדין נקבע כי "למכון הייתה חובת זהירות כלפי הורי המנוח, והיה עליו לעדכן את ההורים, שנתיחת גופת בנם כוללת נטילת חלקים ודגימות מהגופה, או לוודא כי הללו מודעים לכך. חובה זו הופרה על ידי המכון הן במקרה זה והן בהתנהלותו הקבועה". באותו חודש התפרסם כי על פי דו"ח הממונה על השכר במשרד האוצר עמד היס בראש שיאני השכר במגזר הציבורי, עם משכורת בגובה 66 אלף שקל בחודש.

בדצמבר 2009 פורסמה בערוץ 2 הקלטה של חוקרת אמריקאית שעבדה במכון לפני עשור בה מגולל פרופ' היס את שיטות העבודה של המכון בראשותו, מאז 1988 עד שנת 2000, ומאשר כי הסיר קרניות מנפטרים שהובאו למכון בחשאי, וללא אישור משפחותיהם.

במקרה אחר, במסגרת תביעה שהגישה משפחתה של ענבל עמרם שנרצחה במארס 2006 על ידי גנב מכוניות, מתח בית המשפט של מחוז המרכז ביקורת על היס. בפסק הדין כתבה השופטת הילה גרסטל כי בדיון בסוגיית קביעת שעת מותה של עמרם, בה הציג היס את עמדת המשטרה, לא הצליח הפרופסור לקבוע בבירור את שעת מותה, ואף חרג מתפקידו כפתולוג.

במקרה נוסף, שפורסם ב"הארץ" באוקטובר 2010, עולה כי בתביעה שהגישו הוריהם של האחים אבירם ואיתי פסטרנק שנהרגו בתאונת מטוס, התברר כי המכון לרפואה משפטית התרשל בזיהוי גופותיהם, וקבר את שרידיהם בשקיות פלסטיק של סופרמרקט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ