עוז רוזנברג

בית משפט השלום בירושלים גזר היום (ראשון) ארבעה חודשי מאסר, שהומרו לעבודות שירות, על זאב בן אריה, השגריר לשעבר של ישראל בבלארוס. בן אריה הורשע בעקבות הודאתו, ובמסגרת עסקת טיעון, בשיבוש מהלכי משפט ומסירת ידיעה לאדם לא מוסמך, לאחר שהעביר לשר החוץ אביגדור ליברמן - בעת שהתנהלה נגדו חקירה משטרתית - מידע על בקשה לסיוע משפטי שישראל העבירה לבלארוס בעניינו של ליברמן.

השופטת, חגית מק קלמנוביץ', אמרה בגזר הדין כי בן אריה ביצע עבירה חמורה - כזו שהיה בה חשד ממשי לסיכול חקירתו של ליברמן. יחד עם זאת, אמרה השופטת, מדובר במעידה חד פעמית של השגריר לשעבר עליה התוודה ועליה הביע חרטה. בדיון הקודם בעניינו, אמרה השופטת שללא וידויו של בן אריה, ספק אם דבר שיבוש החקירה היה מתגלה. במהלך אותו דיון אמר בן אריה שעצם גילוי המעשה סיים את אפשרותו להמשיך בקריירה ארוכת השנים שלו, וביקש מבית המשפט להתחשב בו.

במאי האחרון הואשם בן אריה, שכיהן כשגריר בבלארוס בשנים 2004-2009, בשיבוש מהלכי משפט ומסירת ידיעה לאדם לא מוסמך. העבירות המיוחסות לו נעשו בשנת 2008, בעת ששירת כשגריר בבלארוס. מתוקף תפקידו הוא היה מופקד על הטיפול בהעברתן של בקשות ישראל לעזרה משפטית אל המערכת המשפטית בבלארוס. בסוף חודש פברואר 2008, קיבל לידיו בן אריה בקשה לעזרה משפטית בעניין פלילי, שנשלחה על ידי רשויות האכיפה בישראל והופנתה לרשויות המשפט בבלארוס. העזרה המשפטית התבקשה במסגרת חקירת המשטרה בעניינו של שר החוץ אביגדור ליברמן (שכיהן אז כחבר כנסת).

זאב בן אריה בבבית משפט השלום בירושלים במאי האחרון

באוקטובר 2008 ביקר ליברמן בבלארוס ובין היתר נפגש שם עם בן אריה. בעת הפגישה בין השניים יידע בן אריה את ליברמן אודות הבקשה, ומסר לידיו פרטים שונים - בין היתר בכתב - על תוכן הבקשה.

על פי כתב האישום, מסר בן אריה את המידע לידי ליברמן, מבלי שהיתה לו סמכות לכך. בנוסף, ליברמן לא היה מוסמך לקבלו, ואף היה החשוד בעבירות שבעניינן הוגשה הבקשה. עוד צויין כי בן אריה יידע את ליברמן אודות הבקשה למרות שידע כי עליו לשמור על עצם קיומה ופרטיה בסודיות. בנוסף, במעשיו התכוון בן אריה להכשיל את החקירה הפלילית שידע שהמשטרה מנהלת בעניינו של ליברמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ