20 ביקורות בשנה האחרונה |

פרשת ההתעללות בחוסים: משרד הבריאות העדיף הבראה על סגירת המוסד

בכיר במשרד: "התלונות היו אנונימיות. כשהיה חשד פנינו למשטרה". "בזכות": "התלונות היו ידועות למשרד. הדיירים נשארו כבני ערובה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

משרד הבריאות שקל לסגור את בית החולים נווה יעקב כבר לפני כחצי שנה, אך לבסוף הוחלט לקיים בו תוכנית הבראה לצד ביקורות תכופות. לפני כשבועיים, בעקבות תלונה נוספת על אלימות, הורה מנכ"ל המשרד, פרופ' רוני גמזו, בהתייעצות עם המשטרה, לזמן עשרות מאנשי הצוות הרפואי לחקירה - לצד המשך פעילות המוסד.

הפרטים מתבהרים לאחר שהבוקר (רביעי) עיכבה המשטרה לחקירה כ-70 בעלי תפקידים בבית החולים, בחשד לעבירות תקיפת חסרי ישע, עבירות מין ואי דיווח על עבירות. בשעות הערב הובאו להארכת מעצר 13 מעובדי המקום: אחד מהם, עובד כוח עזר, חשוד בתקיפה מינית, יתר העובדים, בהם שני בעלי המקום, שלוש אחיות ושבעה עובדי כוח עזר, חשודים בהזנחת חסרי ישע, תקיפה והתעללות בהם. בנוסף, בעקבות תלונות של בני משפחות החוסים, נפתחה חקירה בחשד להעלאת מינון כדורי ההרגעה לחוסים במוסד על מנת לטשטשם.

לדברי המשטרה, החקירה הסמויה נמשכה כשנה, לאחר שגורמים במשרד הבריאות העבירו מידע לפיו כמה מהחוסים המאושפזים במוסד הגיעו לבתי חולים עם פגיעות אלימות קשות. מידע נוסף התקבל מעובדים שעזבו את המוסד או פוטרו. במשטרה פתחו כבר באוקטובר 2011 בחקירה בעקבות תלונה של עובד לשעבר על הטרדה מינית. לטענתם, משרד הבריאות עודכן בחקירה.

במשרד הבריאות מעידים כי תלונות הגיעו למשרד לפני כחצי שנה, בחודש אפריל, וכי המשרד שקל לסגור את המוסד, אך הוחלט לבסוף לקיים בו תוכנית הבראה לצד ביקורות תכופות. בשנה האחרונה ערכו פקחי המשרד 20 ביקורות במקום. לפני כשבועיים, בעקבות תלונה אנונימית נוספת על חשד לאלימות במוסד, הורה מנכ"ל המשרד, פרופ' רוני גמזו, בהתייעצות עם המשטרה, על המשך הפעלת המוסד - לצד זימון עשרות אנשי הצוות במקום לחקירה. צוותים פסיכיאטרים מבתי החולים באר יעקב, לב השרון ואברבנאל, הועברו למוסד כדי לשמש כאנשי צוות בעת הקרובה, עד שייבחן המשך פעילות המוסד.

לטענת משרד הבריאות, התלונות על המוסד הצטברו במשרד החל מחודש אפריל השנה, אז התקבלו בלשכת פסיכיאטרית מחוז מרכז, ד"ר מרילנה לבן, שתי תלונות על חשד להפעלת אלימות מצד עובדים במוסד כלפי מטופלים. על התלונות היו חתומות, ללא שם מזהה, שתי מטופלות לכאורה, שטענו כי עברו הטרדה מינית במוסד. לאחר קבלת התלונות, ובעקבות ביקורת שיזמה הפסיכיאטרית במקום, פנה משרד הבריאות עוד באותו החודש למשטרה כדי לבדוק את החשדות לאלימות. המשטרה מצדה פתחה בחקירה והורתה על השעייתו של אחד העובדים החשודים בהטרדה מינית מעבודה למשך עשרה ימים, אולם רק היום החליטה לזמן לחקירה את אנשי הצוות במקום.

באותה תקופה שלח ארגון "בזכות" (מרכז זכויות אדם לאנשים בעלי מוגבלויות) מכתב חריף לשרי הבריאות והרווחה, ודרש הקמת ועדת חקירה על הפרת זכויות אדם במוסד, והוצאת הדיירים מהמקום. אנשי הארגון הסתמכו על שתי ביקורות פתע במוסד שנערכו על ידי אנשי הארגון בשנת 2011, אחד מהם עם ח"כ אילן גילאון (מרצ), והשני עם סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, וראש שירותי בריאות הנפש במשרד הבריאות, ד"ר גדי לובין.

בארגון "בזכות" אמרו היום בתגובה להתפתחויות כי "התלונות היו ידועות למשרד הבריאות, ועם זאת עברו חודשים והדיירים - שלהם אין קול ואין כוח - נשארו כבני ערובה במוסד המתעלל.... כשפרשות מעין אלה מתפוצצות כולם מזדעקים, אבל משרדי הבריאות והרווחה טרם הפנימו את מה שידוע בעולם המערבי כבר זמן רב – יש לסגור את המוסדות ולשנות את השיטה החולה".

בכיר במשרד הבריאות הבהיר היום כי "המשרד פנה למשטרה מיד כשהתקבלו ראיות, והמשיך לבצע מעקב מקרוב על המוסד". ואולם, למרות שבמשרד שקלו לסגור את המוסד הפרטי על רקע התלונות, הוחלט בסוף שלא לסגור את המקום אלא לקדם בו תוכנית הבראה.

לדברי ד"ר גדי לובין, ראש מערך שירותי בריאות הנפש במשרד הבריאות, "יש לזכור כי רובם המכריע של הטענות כנגד המוסד היו אנונימיות, ולא עמד מאחוריהם שם שאפשר בדיקה. בעוד שקל להעביר תלונה אנונימית, קשה למערכת ציבורית ממלכתית להסיק מסקנות על בסיס תלונות מסוג זה. ביצענו תהליך של ביקורות תכופות וראינו שיפור במוסד, כולל בהתנהגות אנשי הצוות, בשינוי איכות האכסניה ובשיפוץ שלה ובתוכנית מגוונת יותר להפעלת המאושפזים. אולם למרות השיפור, כשהיו תלונות קונקרטיות, הן טופלו לעומקן, וכשהגענו למסקנה שיש חשד ממשי לפעילות שאיננה חוקית, פנינו למשטרה. מאחר והשיפור המשמעותי למרבה הצער לא שולל קיומם של אירועי אלימות, החליטה המשטרה השבוע להעמיק את חקירתה".

האירוע מטיל צל גם על הביקורות של משרד הבריאות במוסדות הפסיכיאטריים, שייתכן ואינן מספקות. במשרד הבריאות צוות המונה מעל ל-20 פקחים המבצעים ביקורות במוסדות לבריאות הנפש הציבוריים והפרטיים בישראל, הפועלים במחוזות השונים ברחבי הארץ, בהתאם לתוכניות עבודה שנתיות. עד כה טרם קבע המשרד הנחיות אחידות לפיהן יש לערוך את הביקורות. וישנם מוסדות שבהם נערכות ביקורות תכופות, על רקע טענות מצד מטופלים או אנשי צוות, ואילו במוסדות אחרים נערכת ביקורת בתדירות של פחות מפעם בשנה. בנוסף, ממצאי הביקורות במוסדות לבריאות הנפש חסויים, ואינם מתפרסמים בציבור הרחב. לדברי לובין, "אנו שואפים לחשוף את ממצאי הביקורות, אך לשם פרסומם עוד דרושה עבודה פנימית כדי לקדם אחידות בביקורות", אומר לובין.

בישראל ארבעה מוסדות פסיכיאטריים פרטיים כדוגמת "נווה יעקב" בהם מאושפזים חולים פסיכיאטרים שנקבע כי אינם יכולים לעבור שיקום בקהילה. בעבר פעלו בישראל 2,000 מיטות אשפוז פסיכיאטרי פרטיות בישראל בעשרות מוסדות, אך אלו נסגרו לפני 15 שנים על רקע תהליך של קיצוץ של 50% במספר מיטות האשפוז הפסיכיאטרי במדינה, המכונה "הרפורמה המבנית". לאחר שנסגרו רובם המכריע של המוסדות הללו, התקציב למימון אשפוז פסיכיאטרי פרטי הוסת לשיקום בקהילה.

ראש שדולת הבריאות בכנסת, ח"כ ד"ר רחל אדטו (קדימה), אמרה בעקבות פרסום הפרשה כי "הקיצוץ במספר המיטות בבתי החולים הפסיכיאטרים הביא בין היתר להוצאתם של חולי הנפש הכרוניים והקשים ביותר מבתי החולים למוסדות פרטיים. משרדי הבריאות והרווחה בהיותם אחראים ישירות על חולי הנפש, חייבים היו בפיקוח הדוק על המוסדות מהם הם קונים שירותים, ואין זה משנה אם מדובר בקשישים סיעודיים או חולי נפש חסרי ישע. במקרה המזעזע שנחשף בבית חולים הפרטי חברו יחד העדר פיקוח הולם, קשר השתיקה, תקצוב לא ראוי וכנראה עד שיוכח אחרת גם אכזריות ורוע של המטפלים העצורים".

לובין מבהיר כי "צמצום מיטות האשפוז הפסיכיאטרי הוא מהלך כלל עולמי שבמרכזו המאמץ להחזיק את המטופלים בקהילה, ועתה המשרד גם מקדם רפורמה לשיפור איכות השירות שניתן בקהילה. ודאי נותרה השאלה האם הקיצוץ במספר המיטות היה נכון או מעט יותר מדי, אך אלו סוגיות ראויות לדיון אחר".

ב"נווה יעקב" 155 מאושפזים, בהם 115 חולים פסיכיאטריים קשים שנקבע כי אינם כשירים לשיקום, מרביתם סובלים מתחלואה כפולה ו-40 מטופלים עם לקויות קוגניטיביות, בהם שניים הסובלים מפיגור. משרד הבריאות מממן את אשפוז החולים הפסיכיאטריים במקום ואילו משרד הרווחה מתקצב את אשפוז החולים הסובלים מפיגור. בבעלות המוסד גם הוסטל שיקומי בעיר פתח תקווה.

ממשרד הבריאות נמסר כי "במסגרת פעולה משותפת של משרד הבריאות עם המשטרה ומשרד הרווחה הגיעו פסיכיאטרית מחוז המרכז, פסיכיאטרים מבתי חולים, צוותי בקרה, צוותים סיעודיים, עובדים סוציאליים, מרפאות בעיסוק וצוות כוח עזר. צוות רפואי נרחב זה נועד להחליף את הצוות הקבוע במוסד לשם ביצוע חקירת המשטרה. החל משעות הבוקר, צוות של משרד הבריאות מיידע את משפחות המטופלים בנעשה. משרד הבריאות העביר את ניהול המקום לאחריותו בשלב זה, כשהמשרד שם לנגד עיניו לשמור על המטופלים וזכויותיהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ