הפרקליטות: החלטה על כתב אישום נגד ליברמן בתוך חודש

החקירות נגד שר החוץ נמשכות כבר 15 שנה, וההודעה כי ההחלטה תתקבל לפני הבחירות נמסרה בתשובה לעתירת התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

פרקליטות המדינה הודיעה היום (חמישי) כי ההחלטה אם להגיש כתב אישום נגד שר החוץ אביגדור ליברמן תתקבל בתוך חודש, עוד לפני הבחירות לכנסת. ההודעה ניתנה במסגרת תגובת המדינה לעתירה שהגישה לבג"ץ התנועה לאיכות השלטון. אם ליברמן יועמד לדין הוא לא יוכל לכהן כשר בממשלה הבאה. בחודש שעבר התפרסם ב"הארץ" כי גורמים משפטיים הכריעו כי ההכרעה תתקבל לפני הבחירות.

בעתירה ביקשה התנועה לחייב את הפרקליטות ואת היועץ המשפטי לממשלה לקבל החלטה טרם הבחירות, ולהסביר מדוע לא קיבלו החלטה עד היום. העתירה הוגשה שלושה ימים לאחר שליברמן ונתניהו הודיעו על החלטתם להתמודד בבחירות לכנסת ברשימה משותפת של שתי המפלגות.

החקירות נגד ליברמן נמשכות מזה 15 שנה. שני תיקי החקירה הקודמים נגד ליברמן נסגרו ב-2008, שמונה שנים אחרי פתיחת החקירות נגדו. החקירה הנוכחית של ליברמן החלה בשנת 2006. בקיץ 2009 הגישה המשטרה את התיק למחלקה הכלכלית בפרקליטות, עם המלצה להעמיד לדין. היועץ המשפטי לממשלה הקודם מני מזוז לא הספיק לקבל את ההכרעה בתיק, וזה עבר להכרעת מחליפו, יהודה וינשטיין, שבקרוב ימלאו לו שלוש שנים בתפקיד.

באפריל 2011 הודיע היועץ המשפטי לממשלה כי הוא שוקל להגיש כתב אישום נגד ליברמן, בכפוף לשימוע, בעבירות מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון והטרדת עד. על פי החשד, ליברמן עבר את העבירות בשנים 2008-2001, בהיותו אזרח פרטי אך גם כחבר כנסת ושר, כשלחברות שבשליטתו הועברו מיליוני דולרים מאנשי עסקים פרטיים. מאז נערכו לליברמן שלושה שימועים, בינואר ופברואר השנה, וכן הוגשו טיעונים משלימים בכתב במאי השנה.

בהודעת הפרקליטות לבג"ץ חזרה על טיעוניה לפיהן תיק ליברמן הוא "תיק מורכב, אשר במסגרתו בוצעו פעולות חקירה רבות בארץ ובחו"ל, נחקרו עשרות חשודים ועדים, הוצאו עשרות צווי חיפוש והמצאת מסמכים, ובוצעו חיפושים שונים במהלכם נתפסו אלפי מסמכים. כמו כן יצוין כי עדים מרכזיים בתיק זה אינם חיים בארץ". בנוסף, ציטטו בפרקליטות את הנחייתו של היועץ המשפטי לשעבר מזוז, הקובעת כי הטיפול בתיקים של נבחרי ציבור או מועמדים המצויים בעיצומה של חקירה שוטפת יימשך כסדרו וללא כל השהיה גם בתקופת הבחירות.

מדובר בהבטחה רשמית שנייה של וינשטיין לקבל הכרעה תוך שבועות, מאז החלטתו להעמיד לדין את ליברמן באפריל 2011. הראשונה ניתנה באפריל האחרון, גם בתשובה לפניית התנועה לאיכות השלטון וגם בהקשר להקדמת הבחירות. אז הבטיח וינשטיין כי ההחלטה תתקבל עד הבחירות שהיו אמורות להתקיים בספטמבר. ביוני התקבלה החלטה להגיש כתב אישום בתוך שבועות, אולם מיד לאחר הכרעת הדין בתיק אולמרט הודה המשנה של וינשטיין, רז נזרי, כי ההכרעה באשר להגשת כתב אישום נגד ליברמן תישקל בין השאר לאור הכרעת הדין המזכה של אולמרט.

בפברואר 2011 אמר פרקליט המדינה משה לדור על תיק ליברמן כי "הטיפול בפרשה הזאת נמשך הרבה יותר מדי זמן והתהליך הוא הרבה יותר אטי מאשר מישהו מאיתנו היה רוצה. כל בחינת תיק פלילי היא מלאכת הרכבת פאזל. הפאזל לפעמים דומה לזה שבו משתעשעים הנכדים שלי, כזה של שמונה חלקים, ולפעמים הוא של 2,000 חלקים. בפרשת ליברמן זה הרבה יותר מ-2,000 חלקים ורובם לא בעברית ולאו דווקא באנגלית. אוקיי? וכן, זה אחד הפאזלים הקשים ביותר להרכבה שנתקלתי בהם בשנים האחרונות". לדור הסכים לטענה כי אמון הציבור בפרקליטות נפגע כתוצאה מההשתרכות וחוסר ההכרעה בתיק ואמר: "מסכים לחלוטין ויש לי בעיה להתווכח איתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ