חשד לשוחד והטיית מכרזים ב"היקף אדיר" בחברת החשמל

עובד במחלקת הרכש חשוד שהיטה מכרזים לטובת ספקים בכ-200 מקרים במשך שנים. הוא מסרב לפרוש מהחברה וטוען: ההנהלה תפרה לי תיק. עדכון: תיק החקירה המשטרתית נגד גוטמכר נסגר מחוסר ראיות

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

חשד לפרשת שוחד חמורה בחברת החשמל. יחידת ההונאה במחוז חוף של המשטרה פתחה בחקירה בחשד שיעקב גוטמכר, קניין במחלקת הרכש בחברה, קיבל לכאורה שוחד תמורת הטיית מכרזים, בכ-200 מקרים שונים לאורך שנים. החקירה נפתחה בעקבות תלונה שהגישה חברת החשמל למשטרה בדצמבר 2011 נגדו ונגד שני עובדים נוספים, שטרם נחקרו במשטרה.

בין היתר, גוטמכר חשוד במעורבות בפרשת "חשמל הצפון", שבה הורשע ב-2008 בכיר בחברת החשמל בקבלת שוחד וטובות הנאה ונידון לשש שנות מאסר. בעקבות פתיחת חקירת המשטרה באוגוסט האחרון, גוטמכר הושעה מתפקידו לפני כחודשיים. הוא פנה לבית הדין לעבודה נגד השעייתו, והחקירה נגדו על ידי המשטרה נחשפה בעת הדיונים בתיק.

גוטמכר, בן 63, עובד בחברת החשמל 41 שנה. לטענת החברה, כפי שנמסרה לבית הדין לעבודה, גוטמכר יושב בתפקידו "על צומת רגיש", שבו נערכות התקשרויות עם ספקים "בהיקפים כספיים אדירים". בינואר 2011 הוא זומן על ידי הממונים עליו לשיחה, לאחר שעלה חשד למעורבותו בפרשת "חשמל הצפון". בהמשך, כך טוענים בחברה, התקבל מידע שהעלה חשד שגוטמכר היטה מכרזים במקרים רבים בשנים האחרונות, והוא זומן לשיחה ביחידת הביטחון בחברה במאי 2011.

לאחר בדיקת קצין הביטחון הראשי, סברו בחברת החשמל כי מעשיו של גוטמכר לכאורה חמורים עד כדי פלילים. על פי תצהיר שהגיש סמנכ"ל משאבי אנוש בחברת החשמל, מוטי ולדמן, גוטמכר נחשד שקיבל טובות הנאה. מבדיקה פנימית של החברה עלה כי "עובדים בחברת החשמל קיבלו תמורה כספית או טובות הנאה אחרות מספקים של החברה, בתמורה להטיית מכרזים ולהליכי התקשרות ללא מכרז לטובת אותם ספקים".

בדצמבר 2011 התלוננה חברת החשמל במשטרה. המשטרה פתחה בחקירה, ובאוגוסט האחרון זומן גוטמכר לחקירה. על פי מסמך שהעבירה משטרת ישראל לנציבות שירות המדינה באותו חודש, גוטמכר חשוד בכך "שבהיותו איש רכש של חברת חשמל, הוא פנה לספק עם בקשת שוחד תמורת זכיות במכרזים, וגרם לזכות במכרזים שכן משלמים לו שוחד לכאורה". לפי עדותו בבית הדין לעבודה, הוא נחקר באזהרה ארבע שעות וחצי. לדבריו, בחקירתו לא נשאל לגבי הקשר בינו לבין טוקאן או לחשמל הצפון.

"הראו לי ניירות הקשורים למכרזים, אבל לא ניתן לדעת איזה תאריכים ואיזה מכרזים" אמר. "לא אמרו לי באיזה מכרז מדובר וממי אני חשוד שקיבלתי שוחד".

במסגרת פרשת חשמל הצפון, שגוטמכר נחשד בקבלת טובות הנאה בה, הורשע בכיר בחברת החשמל שקיבל שוחד וטובות הנאה בשנים 2001-1994. הבכיר, אשר כהן, מנהל אגף האספקה והאחסנה במחוז צפון ויו"ר ועדת המכרזים באגף, נידון ב-2008 ל-6 שנות מאסר וקנס בסך 1.75 מיליון שקל. נעים טוקאן, מבעלי חברת חשמל הצפון, שימש עד מדינה ונידון לעבודות שירות. בתום ההליך המשפטי, הגישה חברת החשמל תביעה אזרחית בסך 20 מיליון שקל נגד כהן (שנפטר מאז) ונגד טוקאן.

ביה"ד מתח ביקורת: לא משעים עובד מבלי שיוכל להשיב לטענות

הבירור בחברת החשמל אליו זומן גוטמכר בינואר 2011, התקיים סמוך למועד חתימת הסכם הפשרה בתביעה האזרחית. ההסכם קבע כי התביעה נגד טוקאן תימחק בתמורה למסירת מידע על מעורבים נוספים בפרשה. לפי ההסכם, החברה התחייבה לשאת בעלות שכר הטרחה של טוקאן בסכום של 150 אלף שקל.

בפנייתו לבית הדין לעבודה, טען גוטמכר כי החקירה נגדו נועדה להצדיק את ההסכם שנכרת עם טוקאן. הוא ציין כי לאורך השנים לא היו תלונות נגדו, אך היו לו "מתחים וסוג של דם רע" עם אשר כהן וטוקאן. לטענתו, חברת חשמל סירבה להציג בפניו את המסמכים והחשדות נגדו ומכאן שמדובר ב"ניסיון מגושם לתפור לו תיק". עם זאת, בבית הדין טענה חברת החשמל כי המסמכים לא הוצגו לו בשל דרישת המשטרה, ומתוך חשש לשיבוש הליכי חקירה.

נעים טוקאןצילום: בז רטנר

ממסמכים שהציגו הצדדים בבית הדין, עולה כי חברת החשמל הסכימה שגוטמכר יפרוש מתפקידו, ובתמורה לא יינקטו נגדו הליכים משמעתיים, אך גוטמכר לא נענה לכך. לטענתו, נגד עובדים אחרים בחברת החשמל, שקיבלו את ההצעה לפרוש מהחברה, לא הוגשה תלונה במשטרה.

לפני כשבועיים, קיבל בית הדין האזורי לעבודה בחיפה את עמדתו של גוטמכר. השעייתו בוטלה, וחברת החשמל חויבה לשלם לו הוצאות משפט. השופטת עפרה ורבנר קבעה כי חברת החשמל לא הציגה תימוכין לכך שהוצע לגוטמכר לעיין במסמכים והוא סירב. כמו כן, קבעה השופטת כי "לא ייתכן שאדם יושעה בשל חשד לעבירה שיש עמה קלון, כמו עבירת קבלת שוחד, מבלי שיאפשרו לו להגיב ספציפית על טענות נגדו, ומבלי שניתנה לו, ולו ברמה המינימלית, זכות הטיעון, לגבי אותם חשדות".

מחברת החשמל נמסר: "בבסיס הליך ההשעיה הזמנית שננקט בעניינו של יעקב גוטמכר עמדו חשדות שעלו נגדו, בעקבות מידע עדכני שהתקבל בחברה, וללא קשר למידע שנמסר על ידי נעים טוקאן. גוטמכר סירב לכל שיתוף פעולה עם בדיקת החשדות בעניינו, לרבות כאשר זומן ליחידת הביטחון בחברה. מלוא חומר הבדיקה הועבר למשטרת ישראל, שחקרה את גוטמכר, והנחתה את חברת החשמל שלא להציג בפניו ראיות הנוגעות לחשדות בעניינו, מחשש לשיבוש הליכי החקירה".

עו"ד רון דרור מסר כי "גוטמכר סמוך ובטוח כי יימצא שאין דבר בתלונת חברת החשמל נגדו, תלונה שהוגשה מטעמים זרים ועל ידי אנשים שאינם מצויים בהתנהלות המקצועית בחברת החשמל... מעצם זימון גוטמכר לחקירה לא ניתן ללמוד דבר, אין לכך כל משמעות משפטית, אך בהחלט ניתן ללמוד מן האופן שבו נהגה המשטרה בעניין בסיום החקירה כששחררה אותו ללא תנאים מגבילים כלשהם ולא זימנה אותו לכל חקירה נוספת... לגוטמכר היתה יריבות עם אשר כהן ז"ל, שותפו של עד המדינה ועמו, שהורשעו, דווקא על רקע סירובו לרקוד לפי חלילם של אלה...גוטמכר סירב להצעת הפרישה בשעתו, מאחר והוא סמוך ובטוח שלא נפל פגם במעשיו".

מהמשטרה נמסר כי "החקירה טרם הסתיימה ועם סיומה תועבר לעיון הפרקליטות".

עדכון: תיק החקירה המשטרתית נגד יעקב גוטמכר נסגר מחוסר ראיות ב-13 בפברואר 2014.

האם זה הזמן לרפורמה מקיפה בחברת החשמל? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

קניות בגדים באינטרנט

אייפון בשקל: איך זה ששיטה של האקרים מהניינטיז עוד עובדת?

"מערבולת"

למרות שהסוף ברור מראש, הסרט הזה הוא כמו פטיש על הראש

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"