רוני רון מערער: לא רצחתי את רוז פיזם

לטענת רון, שמרצה מאסר עולם בגין רצח נכדתו והשלכת גופתה לירקון, הודאתו חולצה ממנו בכוח ובתחבולות. לדבריו, הופעלה עליו אלימות פיזית קשה

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

רוני רון, שהורשע ברצח נכדתו רוז פיזם, הגיש היום (ראשון) לבית המשפט העליון ערעור על הרשעתו. לטענת רון, היתה זו בת זוגו, מארי פיזם, שגרמה למותה של רוז, והוא גילה זאת רק לאחר מעשה. לטענתו הוא סייע לה לאחר הרצח והשליך את רוז למימי הירקון.

לטענת רון, הודאתו במשטרה לפיה היכה את רוז ברכבו היתה הודאת שווא שחולצה ממנו בכוח בתחבולות חקירה, והוא אימץ אותה בהמשך משפטו ביודעו שהיא אינה אמת. רון טוען כי המשיך לדבוק בגרסה זו גם בזמן המשפט על מנת להגן על מארי פיזם, אך לטענתו, גרסה זו חולצה ממנו "לאחר חקירה פסיכולוגית מניפולטיבית קשה ולא פשוטה כלל ועיקר".

רון טען כי החוקרים הבטיחו לו בתחילת חקירתו שמארי תשוחרר אם יתברר כי אינה מעורבת במעשה. לטענתו, "החוקרים השכילו להבין כי מה שעמד לנגד עיניו בתיק זה במהלך החקירה היה רצונו שמארי תשוחרר גם במחיר לקיחת אשמה לא לו".

לטענתו, בחקירתו בוצעו מחדלים חמורים: מנעו ממנו את זכות ההיוועצות עם עורך דין, לא הזהירו אותו בחקירה, ופגעו בחיסיון היחסים שבינו לבין עורכת דינו. בערעורו טוען רון כי הוא "נחקר בתנאי חקירה הפוגעים בכבוד האדם ובצלם האנוש" תוך שהוא ישן על הרצפה אזוק בידיו וברגליו ונמנעו ממנו מזון ושינה למשך עשרות שעות ברצף. לדבריו, הוא חש כי מענים אותו. עוד טוען רון כי הופעלה כלפיו "אלימות פיזית קשה מנושא" שכללה בעיטות, יריקות, אגרופים, הטלת שתן על פניו וגופו.

רוני רון בבית המשפט. טענות קשות כלפי המשטרהצילום: ראובן קסטרו

בערעורו נכתב: "המערער יטען כי אינו רוצח. לא היה לו כל מניע לרצוח את רוז ז"ל. הוא אהב אותה אהבת נפש, ראה אותה כבתו, השקיע את מירב ממונו על מנת להביאה ארצה ואהבתו אליה לא היתה מוטלת בספק. הוא רצה לאמצה באופן חוקי ונלחם על מנת לגדלה לצד אחיותיה בארץ. מנגד, מארי גילתה קשיים רבים מאז שרוז הגיעה לארץ. היא לא רצתה את רוז בחייה, סירבה בתוקף לראות עצמה כאם לרוז וטענה בעקביות כי (...) אינה רוצה אותה".

ביוני 2011 נגזרו על רוני רון ומארי פיזם מאסרי עולם בגין מעורבותם בפרשת רצח רוז פיזם. רוני רון הורשע ברצח בכוונה תחילה. מארי, אמה של רוז, הורשעה בשידול לרצח.

באוגוסט 2008, נחשפה פרשת היעלמותה של הילדה רוז לאחר כשבועיים של חקירה משטרתית בעקבות פנייה של שירותי הרווחה. אולם הילדה נרצחה עוד בחודש מאי. לפי הודאתו של רון, באמצע מאי 2008 הוא לקח את נכדתו מהסבתא-רבתא ויויאן יעקב, רצח את נכדתו, והשליך את גופתה לנהר הירקון בתוך מזוודה. חודשיים מאוחר יותר, הסבתא-רבתא ויויאן מדווחת למועצה לשלום הילד כי היא לא יודעת היכן נמצאת הילדה. במכתב שהעבירה למועצה היא סיפרה שהילדה שהיתה בהשגחתה עד מאי האחרון, נעלמה לאחר שנלקחה ממנה על ידי בנה.

הילדה רוז פיזם ז"ל. עוד תזכורת כואבת לכך שאסור לנוח על זרי הדפנה ושלפנינו עוד דרך ארוכה להבטחת שלומם של ילדים בישראל

שירותי הרווחה דיווחו על ההיעלמות למשטרה. רון ומארי פיזאם, בת זוגו ואמה של רוז, נעצרים. מארי מכחישה מעורבות, אך רון מודה שרצח את הילדה, לאחר שלא הצליח לתת תשובות מספקות לשאלות החוקרים. תחילה סיפר שרצח אותה, אחר כך חזר בו והחל להמציא שלל סיפורים. בין השאר סיפר כי מכר אותה לערבים בשטחים, מסר אותה לישיבה ושלח אותה לחו"ל.

מאוחר יותר, לאחר שמעצרו הוארך בפעם השנייה, הוא הודה שרצח את נכדתו. בעדותו סיפר שלאחר שלקח את הנכדה מבית אמו, התרגז עליה במהלך הנסיעה במכונית והכה אותה. לדבריו, בדקות שלאחר מכן הוא לא שמע את הילדה וכשהסתובב אליה, ראה שראשה שמוט ושהיא אינה נושמת. לדבריו, בשלב זה הוא החל להילחץ והחליט לשים את הילדה בתוך המזוודה, לנסוע לירקון ולהשליכה למים.

בהמשך רון שחזר את זריקת הגופה לנחל, אך המשטרה מעריכה שייתכן שהוא מטעה את החוקרים בנוגע למקום השלכת הגופה, בעקבות הערכתם כי הוא רצח את רוז באכזריות ושעל גופתה יש סימני פגיעה קשים שיעידו שלא נרצחה בשוגג, כפי שהוא טוען. בבדיקת פוליגרף רון נמצא דובר אמת באשר למקום השלכת הגופה, אך הסביר שראה את המזוודה שטה מהמקום ולכן הוא יודע שהיא כבר לא נמצאת בנקודה בה השליך אותה. כשבועיים לאחר מכן מוצאים המשטרה את המזוודה ובה גופתה של רוז.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ