חיים לוינסון
חיים לוינסון

משטרת מחוז ש"י הגישה כתב אישום נגד קטין על תקיפת קצין משטרה, למרות שאחד השוטרים שהיה עד ראיה ל"תקרית" אמר שלא היתה תקיפה. המשטרה חזרה בה מהאישום, רק לאחר שהשופט חייב אותה למסור את הרישום המשמעתי של הקצין, הכולל ארבע חקירות על אלימות.

האירוע במרכז הפרשה התרחש ביוני 2009. שני קטינים עוכבו על ידי שוטרי משטרת חברון בחשד להפרת צו שטח צבאי סגור וניסיון לבנות מבנה בגבעה 18, מאחז המכונה "מצפה אביחי" סמוך לקריית ארבע. בתחנה המשטרה הם נתקלו ברב-פקד משה משה, קצין הסיור של המרחב. לדברי משה הוא הבחין בשניים מתאמים גרסאות, "הבחנתי כי השניים מדברים ביניהם ומתאמים גרסאות. אחד בשם ד' הצמיד לי הפלאפון והחל לצלם אותי וכך עשה לשוטר הנוסף. אמרתי לו שאם ימשיך לתאם עדויות ולהצמיד את המצלמה לפנים אאלץ לעצור אותו".

בהמשך העיד משה כי "הפרדתי ביניהם לאחר שדרשתי שאחד יעמוד ליד המטבחון. ואז ד' התקרב אלי, הדף אותי עם ידיו ודחף אותי. אמרתי לו שהוא עצור על תקיפת שוטר". בגין זאת הגיש עורך דין מהתביעות של מחוז ש"י, מפקח יניב המי, ביוני 2012 כתב אישום נגד הקטין בגין תקיפת שוטר. המי הוסיף עוד עבירה של הפרעה לשוטר, מכוון שד' "הניף את ידיו בניסיונו למנוע את כבילתן".

אך בזמן התקיפה נכחו בתחנה שוטרים נוספים. אחד מהם הוא קצין הסיור ברק דסטה, שהעיד כי לא ראה מגע פיזי בין השניים. "הבחנתי בד' עומד מול משה וצועק עליו 'אתה לא תגיד לי מה לעשות' וגם התקרב אל משה והמשיך לצעוק" סיפר בעדותו והוסיף, "משה אמר לו 'אם אתה לא תעמוד איפה שאמרתי לך ותפסיק לדבר עם החבר שלך, אתה משבש הליכי חקירה ואני יעצור אותך' ואז משה החליט לעצור אותו" . החוקר המשיך ושאל את דסטה האם היה מגע פיזי בין ד' למשה, בתגובה השיב כי "לא ראיתי שהיה מגע פיזי ביניהם".

עמדתו של ד', שיוצג מטעם הסנגוריה הציבורית על ידי עורך דין יצחק בם, היתה כי משה הוא זה שתקף את ד', וכדי להוכיח את טענתו ביקש את הרישום הפלילי של משה. לטענת בם "משה היכה בחזהו של ד' ואיים עליו במילים 'אנחנו עוד נדפוק אותך כלב מכוער' וכיוצא באלה. לכן, ישנה חשיבות לחשיפת גיליונות הרישום הפלילי והמשמעתי, מאחר שיש בו כדי להצביע על דפוס התנהגות אלים".

המשטרה התנגדה לבקשה, אך שופט בית משפט השלום בירושלים, אביטל חן, החליט לקבלה. בעקבות כך התברר כי במהלך 14 שנים נפתחו נגד משה שישה תיקים, מתוכם ארבעה על שימוש בכוח לא סביר. שני תיקים נסגרו בשל חוסר ראיות, ושני הנוספים בשל העדר עניין לציבור. "סגירת תיק שלא מטעם של חוסר אשמה, מעלה חשש לפיו יש אמת מאחורי התלונה ואכן פעל לא כדין" כתב השופט והוסיף "במיוחד אם מדובר בתלונות חוזרות בגין אלימות והדבר רלוונטי לתיק זה".

משטרת ש"י מיאנה להשלים עם ההחלטה ופנתה לבית המשפט המחוזי בירושלים, בניסיון למנוע את השימוש במידע נגד משה. השופט משה בר-עם דחה את הבקשה. שלב ההוכחות במשפט נקבע ל-22 בנובמבר, אולם מספר ימים לפני הדיון, הודיעה המשטרה כי היא מבטלת את כתב האישום, שנתיים לאחר שהוגש.

"קצינים אלימים שמגישים תלונות כוזבות נגד אזרחים הם רעה חולה הפוגעת הן באזרח והן במערכת אכיפת החוק", אמר ל"הארץ" עו"ד בם, "יש לשבח את הגינותה של תובעת שחזרה בה מכתב האישום כשראתה שעדותו של משה משה עומדת על כרעי תרנגולת. עברו נותן לי יסוד להאמין שדווקא הנער ולא השוטר דובר אמת בענייננו. למרבה הצער, לא כל התיקים מסתיימים ככה וישנם אזרחים רבים שמורשעים על סמך עדויות שקר של שוטרים אלימים".

ב"הארץ" פנו בבקשה לתגובה ממחוז ש"י ב-4 לדצמבר. עד עתה לא נמסרה תשובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ