חשין נגד וינשטיין: ביצע "סחר מכר" עם ליברמן עוד לפני הגשת האישום

משפטנים בכירים מבקרים את התנהלות הפרקליטות. גורמים פוליטיים נגד נוכחות אהרונוביץ' בנאום ליברמן היום: "הוא השר הממונה על החקירה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בצל דיוני הפרקליטות הערב (רביעי) בשאלה האם לגבות עדויות נוספות בתיק השגריר נגד שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן, מתחו היום משפטנים בכירים ביקורת על התנהלותה. שופט בית המשפט העליון בדימוס, אליהו מצא, כינה את טיפולה בתיק השגריר "בושה וחרפה"; שופט בית המשפט העליון בדימוס, מישאל חשין, תקף את פגישתו של היועץ המשפטי לממשלה עם סנגורו של ליברמן, ואמר כי הוא ביצע עם ליברמן "סחר מכר" לפני שהגיש נגדו כתב אישום. היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מני מזוז, ביקר את השיח הציבורי המתנהל אך ורק דרך הפריזמה המשפטית: "יכולים להיות דברים מאוד לא בסדר שהם לא עבירה פלילית, שאותם צריך לשפוט הציבור", אמר.

בדברים שנשא בכנס במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, ביקר השופט את התנהלות וינשטיין לאחר פרסום החלטתו: "יש לי הרגשת אי נחת", אמר, "אני שומע שהיועץ החליט להגיש אישום נגד ליברמן. למחרת היום ליברמן בא אל היועץ המשפטי לממשלה, קובע פגישה, ומתחילים לעשות איזה סחר-מכר. מה יש להם לדבר בכלל? ועוד על הסדר טיעון? עוד לא הוגש אישום! אני רוצה לדעת מה קרה שם בחדר בין היועץ המשפטי לממשלה לבאי כוחו של ליברמן. גם אני מבקש שהיועץ יקבל אותי מהיום למחר. מה הוא ממהר? עד עכשיו הוא לא מיהר. אני רוצה לקבל תשובה על הדברים, אני אזרח מהשורה".

באותו כנס ביקר מזוז את השיח הציבורי, המתמקד אך ורק בשורה התחתונה של ההליך המשפטי במקום בנורמות ציבוריות ראויות. "אם המערכת המשפטית מסיקה שלא נעברה עבירה, המסקנה אינה שהכל בסדר. יכולים להיות דברים מאוד לא בסדר שהם לא עבירה פלילית, שאותם צריך לשפוט הציבור. גם אם אין ראיות למעשים פליליים הדברים לא נגמרים ומתחילים במשפט הפלילי", אמר. לדבריו, "השיח הציבורי הוא באופן בלעדי דרך הפריזמה המשפטית, הכל נמדד באמות מידה פורמליות, וכל מה שמעניין את הציבור הוא האם יש אישום או לא, האם יש הרשעה או זיכוי. לא חשוב אם זה טוב או רע, מה שחשוב זו הרמה הפורמלית – יש אישום, אין אישום, אל תבלבלו אותנו עם העובדות. אותנו מעניינת השורה התחתונה, כפי שאמרה חברת כנסת ממפלגתו של ליברמן בדיון טלוויזיוני על החלטת היועץ המשפטי לממשלה".

ליברמן ואהרונוביץ' בכנס שדרות, היום

לעומתם, השופט מצא דווקא תקף את עיתוי פרסום החלטת היועץ. בדברים שנשא בכנס שדרות, אמר השופט מצא כי "ההחלטה מתפרסמת אחרי הפריימריז בליכוד, לאחר שהורכבה רשימה והציבור מודע לה, ופתאום מחליטים על העמדתו לדין תוך ימים ספורים וליברמן מודיע על התפטרותו. הבוקר פתאום הבינו ששכחו לקחת עדויות, ורק עכשיו מתחילים לבדוק את העובדות לעומק. בעיני זו ממש בושה וחרפה, זה לא מתקבל על הדעת, יש איזשהו סדר – התיק הזה חיכה כל כך הרבה שנים, היה אפשר לחכות גם עד אחרי הבחירות".

מצא הוסיף כי בעיניו ההחלטה לטפל עכשיו בתיק ליברמן היא חסרת רגישות. "לא שאני חושב שליועץ המשפטי לממשלה היתה כוונה לפגוע בו ובסיכוייו הפוליטיים, אבל היה אפשר לחכות עד אחרי הבחירות", אמר. בשיחה עם "הארץ" הבהיר כי הוא מודע לכך שישנם שיקולים שונים בשאלת פרסום ההחלטה לפני הבחירות, אך ציין כי "יש פה חשש למראית עין של התערבות בהליך הדמוקרטי. בעיני זו בושה וחרפה. ככה מדינה מתוקנת לא מתנהלת, לא ככה מתנהלת פרקליטות".

בכנס בשדרות נאם גם ליברמן עצמו, וגורמים פוליטיים שנכחו במקום הופתעו לגלות כי השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', איש מפלגתו של ליברמן, התלווה אליו במקום. "המשטרה אמורה לערוך השלמות חקירה בעניינו בימים הקרובים והשר הממונה על המשטרה מסתובב איתו כמו אחרונת המעודדות. איזה מסר בדיוק זה מעביר למשטרה ולפרקליטות?", שאל אחד הנוכחים באירוע. לדבריו, "ליברמן הוא זה שמינה את השר הממונה על המשטרה, את שר המשפטים ואת יו"ר וועדת החוקה של הכנסת. אחרי שהשתלט על מערכת אכיפת החוק בישראל, לפחות שהממונים על המערכת יקפידו בעניין הזה".

בסביבתו של השר אהרונוביץ' דחו את הטענות. "לא התקבלה שום הנחיה לחדש את החקירה נגד ליברמן וממילא השר לא מעורב בחקירות מתנהלות. ליברמן הוא יו"ר מפלגת ישראל-ביתנו בה חבר אהרונוביץ'. האם מישהו מצפה שהוא ייעדר מאירועים פומביים או אירועים של המפלגה בגלל כתב האישום נגד ליברמן?".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ