היחידה הארצית לחקירות הונאה השלימה את החקירה בתיק השגריר, המיוחס לשר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן. ממצאי החקירה והעדויות שנגבו מליברמן ומחברי ועדת המינויים של משרד החוץ הועברו היום (רביעי) ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין כדי שיחליט אם יש בהם כדי להביא לשינוי בנוסח כתב האישום. בין הממצאים היה גם מסמך המתעד דיון שליברמן קיים בעניין מינויו של בן אריה. המסמך מהווה ראיה לכאורה לכך שליברמן היה פעיל בקידום מינויו. בכוונת הפרקליטות להכריע בנושא בימים הקרובים כדי שניתן יהיה להגיש את האישום בהקדם.

כתב האישום המקורי ייחס לליברמן עבירה של מרמה והפרת אמונים מאחר שלא חשף בפני חברי ועדת המינויים והממשלה את העובדה שהשגריר זאב בן אריה גילה לו מידע חסוי על חיקור דין שבוצע אודותיו בבלארוס.האישום המקורי לא ייחס לליברמן מעורבות פעילה בקידום המינוי.

על פי ההערכות, בעקבות העדויות שנגבו בימים האחרונים מחברי ועדת המינויים של משרד החוץ וינשטיין יחמיר בנוסח האישום בכך שיוסיף לו את הטענה כי ליברמן קידם באופן פעיל את מינוי בן אריה. לשינוי כזה עשויה להיות השפעה על החלטת בית המשפט בסוגיית הקלון – שתכריע את עתידו הפוליטי של ליברמן. עם זאת, ככל הנראה, סעיף האישום שיוחס לליברמן עד כה, מרמה והפרת אמונים, לא ישונה.

אביגדור ליברמןצילום: ניר קידר

חוקרי המשטרה גבו עדויות מכל חברי ועדת המינויים שהחליטה על מינוי בן אריה לשגריר ישראל בלטביה. כן נגבתה עדותו של סגן שר החוץ דני איילון ששימש כיו"ר הוועדה ושר החוץ אביגדור ליברמן עצמו, שנחקר אתמול (שלישי) תחת אזהרה. ליברמן מסר את גרסתו לפרשה ונשאל לגבי מעורבותו במינוי השגריר.

עדותו של סגן השר אילון הפכה למשמעותית ביותר מאחר שמגירסתו עולה שליברמן פנה אליו ישירות בנוגע למינויו של בן אריה. חברי הוועדה אמרו כי לא ידעו בשום שלב על החשד לפיו העביר בן אריה מסמכים לליברמן והדבר לא צויין בשום שלב על ידי השר או מי מטעמו. לטענת חלק מחברי הוועדה הדבר היחיד שהבינו הוא שהשר מעוניין במינויו לתפקיד השגריר בלטביה.

לפני שנחקר, נאם ליברמן בכנס השקת הקמפיין של מפלגת הליכוד-ביתנו בבנייני האומה בירושלים ואמר: "אגלה לכם סוד, אני הערב על הבמה הזאת באמת מרגיש גן עדן. בפעם האחרונה שעמדנו על הבמה הזאת יחד נתניהו ואנוכי זה היה אחרי הניצחון הדרמטי של הליכוד ב-1996 נגד כל הסיכויים. אדוני ראש הממשלה, אני מבטיח לך שנחזור לכאן שוב, בפעם השלישית, אחרי הניצחון הגדול ב-22 בינואר".

מבקר המדינה, יוסף שפירא, הגיב אתמול לפניות שהתקבלו במשרדו מטעם תנועת אומ"ץ והתנועה לאיכות השלטון לבחון את התנהלות הפרקליטות בפרשה. שפירא אמר כי "ביקורות על הפרקליטות נעשו בשנתיים האחרונות", אך הבהיר כי "אשר להתפתחויות האחרונות, לא צריך להתלהב. בודקים היתכנות לביקורת מעמיקה יותר. העניין שבכותרות היום, של השר לשעבר ליברמן, עדיין בחקירה אי אפשר להתייחס אליו. נחכה כמה ימים ונראה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות