תיק ליברמן: מעשים הקרובים לרמת שוחד

הספין העיקרי של מצדדי שר החוץ לשעבר היה כי "ההר הוליד עכבר". כתב האישום המתוקן מוכיח מעבר לכל ספק: זה כבר לא עכבר

עידו באום
עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו באום
עידו באום

זה כבר לא עכבר. היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה וינשטיין לא שינה אמנם את סעיף האישום של מרמה והפרת אמונים, בשורה התחתונה של כתב האישום נגד ח"כ אביגדור ליברמן, אבל מסכת העובדות כעת חמורה הרבה יותר. למעשה, מדובר בווריאציה על שוחד.

משפט המפתח בכתב האישום המתוקן קובע כי בפעולתו של ליברמן למינוי זאב בן אריה ליועץ מדיני במשרד החוץ, ולאחר מכן לשגריר בלטביה, "היה משום הענקת גמול למי שביצע עבורו מעשים חמורים".

בן אריה הודה כי בהיותו שגריר בבלארוס חשף לפני ליברמן (אז רק חבר כנסת) בקשה לסיוע בחקירה שהגיש משרד המשפטים, באמצעות השגרירות, לשלטונות בלארוס. הפרקליטות מאשימה כי ליברמן גמל על כך לבן אריה במינויים.

כך כתב האישום: חצי שנה לאחר הפגישה בבלארוס, שבה קיבל ליברמן פתק עם פרטים מהחקירה נגדו (הוא טוען שזרק אותו לאסלה) כבר היה הח"כ לשר חוץ ומינה את בן אריה ליועץ מדיני במטהו. עוד חצי שנה חלפה וליברמן זימן את סגנו דני אילון והטיל עליו לדאוג שוועדת המינויים במשרד תבחר בבן אריה לשגריר בלטביה. לפני הוועדה היו עשרה מועמדים. בן אריה נבחר. ליברמן טיפל אישית באישור המינוי בוועדת השרים ובממשלה.

כתב האישום המקורי התבסס רק על העובדה שליברמן לא דיווח בהליכי המינוי של בן אריה על מעשיו הלא חוקיים של השגריר. כתב האישום המתוקן מייחס לליברמן פעולה אקטיבית למינויו בן אריה בארבעה שלבים, תוך מודעות לכך שיש במינוי גמול לפעולה הלא חוקית שעשה למענו בן אריה ותוך הסתרתה. אם היה הלוח הזמנים הפוך – קודם ליברמן מסדר מינוי ואחריו מקבל מידע מהחקירה – זו כבר היתה עבירת שוחד.

הספין העיקרי של מצדדי ליברמן הוא "ההר הוליד עכבר, ורק בדיעבד אצה הפרקליטות לבססו מפאת המבוכה". כלומר, תיק השגריר הוא ספיח שולי של החקירה הגדולה שנסגרה. אלמלא היא, לא היתה נולדת פרשת השגריר. התיאור הזה נכון רק חלקית, ובכל מקרה אין הוא מצדיק הימנעות מהגשת כתב האישום.

במקרים רבים נוהגת המשטרה לחקור חשד לשיבוש הליכי חקירה על ידי חשודים. לא פעם קורה שהחקירה העיקרית נגד חשוד נסגרת ובעבירת שיבוש החקירה מוגש כתב אישום. ליברמן נחשד אמנם בשיבוש החקירה, ואז התברר שלא הוא פעל לשבשה אלא השגריר. אילו הוכח שליברמן שיבש חקירה, ממילא היתה הצדקה להגיש נגדו כתב אישום. כך היו עושים עם אחד האדם, וגם שר הוא אדם. על אחת כמה וכמה כשהתברר שליברמן קידם את השגריר. זו כבר מסכת חשדות חדשה ועצמאית שאין ולא כלום בינה לבין תיק חברות הקש שנסגר.

אם יוכחו פרטי כתב האישום המתוקן בבית המשפט, סביר מאוד יהיה לדרוש עונש מאסר, שירוצה בעבודות שירות. העונש המקסימלי הקבוע בחוק על מרמה והפרת אמונים הוא שלוש שנות מאסר. בפועל, העונש הממוצע שהוטל על מורשעים בעבירה זו היה רק חודשיים מאסר לריצוי בעבודות שירות (לפי נתוני המאגר המשפטי "נבו ענישה"). אגב, כתב האישום יוגש לבית משפט השלום בירושלים, שהסטטיסטיקה מלמדת שהוא מקל יחסית בענישה.

קירוב מעשיו של ליברמן בכתב האישום לרמת השוחד מלמד שבפרקליטות סבורים שיש בהתנהגות גם קלון. אם בית המשפט ירשיע ויטיל קלון, ליברמן יורחק מהכנסת הבאה, ומתפקיד שר לשבע שנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ