המשטרה בדקה חשד לפיו נתניהו קיבל סכום כסף משמעותי מאיש עסקים

בתום הבדיקה הוחלט במשטרה כי אין תשתית ראייתית לפתוח בחקירה פלילית. החשד התעורר בעת בדיקת פרשת ביבי-טורס במשרד המבקר

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הורה למשטרה לבדוק במאי חשד לפיו איש העסקים הישראלי דדי גראוכר העביר סכום כסף משמעותי לראש הממשלה בנימין נתניהו דרך נהגו. כך אישר משרד המשפטים בעקבות דיווח שפורסם הערב (ראשון) בערוץ 10, לפיו העביר גראוכר מאות אלפי שקלים לנתניהו.

המשטרה בדקה את החשד שהתעורר בעת בדיקת פרשת ביבי-טורס במשרד מבקר המדינה, והגיעה למסקנה כי אין תשתית ראייתית לפתיחת חקירה פלילית נגדו. מסקנתה נבחנת כעת על ידי צוות מיוחד בפרקליטות המדינה, לצד מידע נוסף שהועבר ממשרד המבקר לגבי נסיעות נתניהו לחו"ל כחבר כנסת.

ממשרד המשפטים נמסר הערב כי "למבקר המדינה הקודם הגיע בשעתו מידע שלפיו אדם בשם דדי גראוכר העביר סכום כסף לנהגו של ראש הממשלה. לפי אחת הטענות שהועלו, סכום זה נועד לראש הממשלה. מידע זה הגיע למבקר אגב בדיקותיו בפרשת נסיעותיו של ראש הממשלה לחו"ל. מבקר המדינה העביר מידע זה ליועץ המשפטי לממשלה. בעקבות קבלת מידע זה, ומידע נוסף שהגיע מהמבקר בהמשך, לבקשת היועץ המשפטי לממשלה, הנחה היועץ המשפטי לממשלה את המשטרה בחודש מאי 2012 לבצע בדיקה של המידע, כדי לבחון אם מתקיימת תשתית ראייתית המצדיקה חקירה פלילית.

נתניהו בישיבת ממשלה, ארכיון

"לפני כחודש העבירה המשטרה את מסקנות בדיקתה ליועץ המשפטי לממשלה. המשטרה סברה כי אין תשתית ראייתית המצדיקה פתיחתה של חקירה פלילית בפרשה זו.המלצת המשטרה הועברה לבחינת הגורמים המקצועיים בפרקליטות המדינה, והיא נבחנת יחד עם המידע שהועבר ממבקר המדינה ליועץ המשפטי לממשלה בהקשר לנסיעות נתניהו לחו"ל".

בשבוע שעבר פורסם כי היועץ המשפטי לממשלה בודק מידע שנאסף במשרד המבקר על נסיעות נתניהו לחו"ל בתקופה בה כיהן כחבר כנסת, במטרה להכריע האם יש לטפל בו במישור האתי או הפלילי. המידע הצטבר במשרד המבקר בעת בדיקת פרשת ביבי-טורס, אך אינו מצוי בתחום סמכותו של מבקר המדינה.

על הבדיקה מטעם הפרקליטות הופקד עו"ד אורי קורב, שהיה התובע במשפטו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, ועסק בין היתר בתיק ראשונטורס שהתמקד בנסיעות אולמרט לחו"ל במימון כפול. לצד החומר שהצטבר אודות נסיעותיו של נתניהו כח"כ יצטרך קורב לבחון גם את המלצת המשטרה בעניין גראוכר, ולהחליט האם מהחומר שהצטבר עולה חשד לפלילים.

‫עורכי דינו של נתניהו, דוד שמרון ומיכאל ראבילו, מסרו בתגובה כי "מדובר בעלילת שווא חסרת כל בסיס שלא במקרה מתפרסמת כשבועיים לפני הבחירות, על מנת להכפיש את מר נתניהו ולפגוע בסיכוייו להיבחר מחדש לראשות הממשלה. ראש הממשלה לא קיבל אף פרוטה אחת ממר דדי גראוכר לא ישירות, לא דרך נהגו ולא בכל דרך אחרת. מדובר בעלילה חסרת בסיס וראש הממשלה לא יהסס לנקוט בצעדים המשפטיים המתאימים כנגד מי שיפרסם אותה".

מדוברות ראש הממשלה נמסרה גם תגובה בשם נהגו של נתניהו, אלי אילוז, לפיה "קיבלתי פעמיים כ-300 דולר בערבי חג עבור אחותי שהתאלמנה זמן קצר קודם לכן... לא עדכנתי את מר נתניהו בכך ולא ביקשתי את רשותו. למר נתניהו אין שום קשר למתנות החג שנתן מר גראוכר באמצעותי לאחותי שהתאלמנה. מר גראוכר הכיר את גיסי ורצה לסייע לאלמנה בעת מצוקה".

‫עורך דינו של גראוכר, ירון קוסטליץ מסר בתגובה: "ראש הממשלה לא קיבל ולו אגורה אחת ממר דדי גראוכר, לא במישרין ולא בעקיפין. מר גראוכר הוא זמר וחזן, חבר של משפחת נתניהו מזה שנים רבות, ומלווה אותה באזכרות. מר גראוכר סייע בתרומה כספית של מאות שקלים לאחותו של נהג שעבד עם ראש הממשלה במשך שנים, אשר למרבה הצער התאלמנה ונותרה מטופלת בילדים קטנים, כפי שהוא מסייע לרבים אחרים; וזאת ללא קשר לראש הממשלה, וללא ידיעתו.לא בכדי הגיעה אפוא המשטרה למסקנה שאין תשתית המצדיקה ולו פתיחה בחקירה פלילית; וטוב היה אפוא לטענות בעניינו של מר גראוכר שלא הועלו משהועלו".‬

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

איור

יש ילדות שההתבגרות המינית שלהן מתחילה בגיל 6. אין הסבר לתופעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?