יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

תושב רעננה, בן 40, חשוד שהציג עצמו כאיש מוסד ומקורב לראש השב"כ והצליח להוציא במרמה מאות אלפי שקלים מבעל חברת ייעוץ ביטחונית. החשוד נעצר אתמול (רביעי) ובחיפוש בביתו נמצאו שלושה אקדחים מפלסטיק, אולם הכסף לא נמצא. בעת הדיון בהארכת מעצרו, היום בבית משפט השלום בראשון לציון, הוא התמוטט ופונה לבית חולים אסף הרופא. מעצרו הוארך ביום אחד עד לשחרורו מבית החולים. אז יובא שוב בפני שופט.

הפרשה החלה כאשר החשוד פנה לד', בעל חברת אבטחה מהגדולות בישראל. החברה של ד' מספקת גם שירותי ייעוץ ביטחוני למוסדות ביטחוניים ומספקת עובדים למשרות ביטחוניות רגישות. את ההיכרות בין ד' לבין החשוד ערך חברו שטען שפגש תושב רעננה שעזב את המוסד בשל מחלת בתו והקים חברת ייעוץ ביטחונית פרטית.

בעל חברת האבטחה פגש את החשוד שהציג את עצמו כאיש מוסד שאת עיסוקו בארגון הוא אינו יכול לפרט, אולם במסגרת עבודתו הוא יצר קשרים עם גופים שונים בעולם. עוד הוא סיפר כי החברה שבבעלותו עובדת עם המוסד והשב"כ כחברה פרטית. החשוד אף ציין כי הוא מקורב לראש השב"כ הנוכחי, יורם כהן, וכי השניים עובדים ביחד בפרויקטים שגם בכירים בשב"כ לא יכולים להיות מעורבים בהם.

החשוד ובעל חברת האבטחה סיכמו על כמה עסקאות ביניהם. באחת העסקאות, טען החשוד כי קבוצה של דיפלומטים בכירים מאירופה באים לישראל, ויש לשכנם במלונות יוקרה בתל אביב ולשכור להם כלי רכב מפוארים. לצורך העסקה, הוציא בעל חברת האבטחה עשרות אלפי שקלים על אירוח הדיפלומטים שכמובן לא באו מעולם לארץ.

יורם כהן, ראש השב"כצילום: אמיל סלמן

כמה שבועות מאוחר יותר, החשוד פנה שוב לד' והפעם טען שראש השב"כ ביקש ממנו לממן נסיעה של בכירים במוסד ובשב"כ שיוצאים לביקור במדינות ערב. החשוד הסביר לד' שבשל רגישות הנושא אסור שהביקור יתפרסם ולכן ראש השב"כ דורש שזה ינוהל על ידי החשוד ובמימונו. החשוד הסביר שבשל רגישות העניין, העסקה חייבת להתבצע במזומן וללא קבלות כדי לא להשאיר עקבות. הבקשה עוררה את חשדו של ד' מאחר שהיתה יקרה מאוד אך החשוד, שזייף שיחת טלפון שהוא מקיים עם ראש השב"כ, הצליח לשכנע אותו.

בהמשך, החשוד שלח לבעל חברת האבטחה מסרונים בשמו של ראש השב"כ בהם הוא מאשר את העסקאות עליהם מדבר החשוד. המתלונן השתכנע והחליט להעביר את הכספים לחשוד. גם לאחר אותה עסקה, בעל חברת האבטחה לא קיבל שום רווח כספי והוא פנה שוב לחשוד ולשאול אותו לפשר העניין. החשוד הציע למתלונן לבוא לשער בניין המוסד, שם יפגוש אותו יחד עם אנשי ביטחון נוספים.

בדרכו לפגישה, שינה החשוד את מקומה וסיפר כי הפגישה תתקיים בתחנת הדלק הצמודה למטה המוסד. בעלת חברת האבטחה בא לפגישה יחד עם אדם נוסף שהציג את עצמו כאיש ביטחון והאיש יצא מסופק למרות שלא קיבל שום הוכחה לקיום העסקאות. רק לאחר שהוציא עוד סכום כסף משמעותי על אירוח אנשי מודיעין ממדינות ערב שבאו בחשאי לישראל - דבר שלא היה ולא נברא - הבין ד' שהוא נפל בפח.

ד' ניסה להשיג את החשוד בטלפון, אולם ללא הצלחה. לפני כמה ימים הוא הגיש תלונה ליחידת ההונאה של מחוז מרכז בפיקודו של רב פקד רן בטאט. בירור קצר העלה כי מדובר בעבריין מרמה סדרתי שנמלט מהמשטרה כבר יותר משנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ