במשטרה יותר מתנדבים משוטרים, אך לא ברור אם הכשרתם מספקת

הם נחשבים לשופעי מוטיבציה ומקבלים סמכויות מלאות, אך שוטרים חוששים לעבוד עמם. 30 הכדורים שנורו אל עבר רז אטיאס הם רק דוגמה אחת

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

רז אטיאס בן ה-18 ישב במכונית בצד הכביש עם חברתו ההרה. הוא היה חמוש באקדח ואיים לפגוע בעצמו ובחברתו. הראשונים להגיע לזירת האירוע ליד בית שמש היו מתנדבי המשטרה. הם זינקו לעבר הרכב, מצוידים באקדח וברובה אמ-16. כפי שחשף תחקיר "עובדה", תוך פחות מדקה, הם ירו באטיאס יותר מ-30 כדורים. כמעט בנס לא נפגעה חברתו שישבה לצדו. לא ברור מדוע לא ניסו המתנדבים להרגיע את המצב עד לבואו של צוות משא ומתן מקצועי של המשטרה.

במקרה אחר בדצמבר 2011, ניהלו שני מתנדבים מרדף אחר עדן מוסאי, חייל בן 18 מכפר סבא. מוסאי, צעיר ללא עבר פלילי, שנסע ביחד עם חברו בליל שישי ולא עצר לבדיקת רישיונות שגרתית. המרדף ברחובות העיר נמשך לאורך מספר קילומטרים, ובסופו איבד מוסאי שליטה על הרכב, התהפך ונהרג. אפשרות אחרת להתמודד עם המצב היתה להמתין למוסאי בבית הוריו ולעצור אותו מבלי לסכן את חייו ואת חייהם של עוברי אורח.

בשני האירועים, בדיקת המשטרה לא מצאה דופי בתפקוד המתנדבים. אך שני מקרי המוות מעלים שאלות קשות על מקצועיות המתנדבים וכשירותם. המשטרה סופגת ביקורת חריפה על הפעלת המתנדבים, הן משוטרים בתוך המערכת והן בזירה הציבורית. אך הביקורת לא תביא לצמצום במספרם. בשנה האחרונה אף נעשים מהלכים לחיזוק המערך. במשטרה סבורים שללא המתנדבים לא ניתן יהיה לספק שירותים בסיסיים לאזרחי המדינה. כך זה כשמספר המתנדבים עולה על מספר השוטרים.

משטרת ישראל מונה כיום 28 אלף שוטרים ו-35 אלף מתנדבים, בהם 6,203 בסיור, 7,140 במשטרת התנועה, 542 בבילוש ונוער, 7,237 במג"ב, 10,751 בשיטור, שמפגינים נוכחות משטרתית במקומות הומי אדם, ועוד אלפים בזק"א וביחידות נוספות. כל מתנדב מחויב לשמונה שעות לפחות בחודש בשירות המשטרה, כך שבכל שבוע פועלים המתנדבים ביותר מ-13 אלף משמרות. כך, מספר המשמרות השבועיות של המתנדבים זהה למספר המשמרות השבועיות של כל שוטרי מחוז ירושלים.

המתנדבים לוקחים חלק מרכזי מאוד בעבודה השוטפת. בקרית גת למשל, משרתים 60 שוטרים, כך שללא מתנדבים, יכולות לצאת מדי יום רק שתי ניידות סיור שאמורות לכסות את האזור כולו. בסיוע מתנדבים, כשלכל שוטר מוצמד מתנדב, ניתן לפצל את השוטרים וכך להכפיל את מספר הניידות הפועלות בכל רגע נתון. בערים הגדולות המצב דומה.

תנאי הסף להתנדבות במשטרה אינם גבוהים: על המתנדב להיות בן 77-16, ללא עבר פלילי, ולעבור ראיון אישי וסיווג ביטחוני עם מפקד המתנדבים בתחנה. מתנדבי הסיור והבילוש, שתקרת הגיל שלהם היא 55, עוברים הכשרות בסיסיות בלבד לקראת התפקיד. מתנדב סיור עובר קורס ראשוני בן שבעה מפגשים בלבד, כשכל מפגש נמשך 4-3 שעות, ובו לומדים על תפקידי וסמכויות השוטר, כיצד עוצרים אדם ומהן זכויותיו. זאת לעומת קורס שוטרים בסיסי שנמשך שבעה חודשים. בחלק מאגפי המשטרה, ישנם קורסי השלמה ממוקדים לתפקיד. במשטרת התנועה למשל, לומדים בארבעה מפגשים נוספים על עבירות תנועה ומילוי דו"חות.

עם קליטתו במשטרה, המתנדב מקבל סמכויות זהות לאלו של השוטרים - הוא רשאי לעכב אדם לחקירה ולשאת נשק. המתנדבים יכולים לקבל נשק בתחנה שבה הם פועלים, בתנאי שיעברו מטווחים פעמיים בשנה. אם למתנדב יש רישיון לנשק אישי, הוא יכול לשאת אותו עמו במשמרת. מתנדב מתחיל חייב לפעול בצמוד לשוטר. לאחר לפחות חצי שנה בארגון, המתנדב יכול לעבור קורס מתקדם בן חמישה מפגשים, בו ילמד כיצד לנהל זירת אירוע, ליצור קשר עם כוחות נוספים ועוד. לאחר קורס זה, הוא רשאי לפעול עצמאית, ללא שוטר לצדו.

שוטרים רבים מהססים לפעול עם המתנדבים באירועים שעשויים להפוך אלימים וביקורת רבה מגיעה דווקא מתוך המשטרה, ובעיקר מהשוטרים שעובדים עמם. את תלונות השוטרים ניתן לקרוא בפורום השוטרים באתר "חשופים בניידת". שוטר סיור ממחוז תל אביב כותב למשל: "כשאני מגיע לזירה שיש צורך לפרוק מהניידת ולהיכנס למצב שבו תיתכן אלימות אני לא מרגיש אף פעם בטוח לעשות את זה עם מתנדב". השוטר ממשיך וכותב: "אני לא יודע מה רמת המקצועיות שלו והמתנדב מבחינתו לא מגיע למשמרת שלו כדי לקבל מכות מעבריינים. במקרים כאלה אני תמיד ממתין לסיוע של ניידת נוספת שעוד שוטר ייכנס איתו לאירוע".

עם זאת, שוטרים רבים לא סומכים על מתנדבים ללא קשר ליכולותיהם, אלא בגלל מה שנתפס כחוסר נאמנות מצדם. "בהרבה מאוד מהמקרים ששוטרים נאלצו להפעיל כוח המתנדב היה זה שפנה למפקדים וטען שהופעל כוח שלא לצורך", סיפר שוטר יס"מ. "מתנדב מבחינתו לא מחויב לשמור על החברים שלו ולא יודע מה זה לתת אחד לשני את הגב. היום הוא עובד איתי ומחר עם מישהו אחר. כל שוטר שנגרר לאירוע אלים היה רוצה שמי שיהיה איתו באותו הזמן זה חבר מהעבודה שהוא מכיר ויודע שאפשר לסמוך עליו", אמר השוטר.

על אף התלונות, ישנם מתנדבים שעולים במקצועיותם על שוטרים מן המניין, וזאת למרות הכשרתם הקצרה. רובם גברים בגילים 37 עד 66 - בעלי משפחות שהתבססו כלכלית, חדורי מוטיבציה להתנדב ולתרום לביטחון באזור מגוריהם. חלקם ודאי מעוניינים באקשן שכרוך בפעילות. לאגף התנועה מגיעים לרוב מתנדבים לאחר טרגדיה משפחתית, שרואים שליחות במניעת תאונות דרכים. הפרופיל של מתנדבי משמר הגבול מעט שונה: מתנדבים אלו פועלים לרוב באזורים חקלאיים, במושבים ובקיבוצים, מגינים על תוצרתם החקלאית ובתיהם מפני פריצות וגניבות.

לחלק מהמתנדבים יש בעצמם ביקורת רבה על המשטרה. לפי מתנדב במחוז תל אביב, "בהרבה מקרים המשטרה מחליטה לגייס מתנדבים שלא ראויים מבחינת גיל, משקל וכושר גופני. אותם מתנדבים יוצרים את התדמית השלילית של שאר המתנדבים, שבהרבה מקרים לא נופלים ברמה שלהם מהשוטרים". לדבריו, "יש יותר מדי מצבים של מתנדבים שמתחבאים בזמן שמתחילה קטטה. מצד שני, אחרי הרבה שנים של עשייה בשטח כמתנדב, אני יכול להגיד לך באופן ברור שיש גם שוטרים שנמנעים מלהיכנס לקטטות".

הפיקוח על המתנדבים זהה לזה של השוטרים: עבירה פלילית שבוצעה בזמן משמרת מועברת לטיפול המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש). עבירה שאינה פלילית נידונה בבית הדין למשמעת של משטרת ישראל. ברוב המקרים, מתקבלת החלטה לגרוע את המתנדב מהארגון.

מערך המתנדבים החל לפעול במשטרת ישראל בשנת 1974 כחלק מלקחי אסון מעלות. כאמצעי להתמודד עם פיגועים בתוך שטחי ישראל, המדינה החליטה לגייס מתנדבים למשטרה ולהקים משמר אזרחי שיסייע בשמירה על ביטחון התושבים. המשמר האזרחי אמור היה להסתובב ברחובות הערים ולהעניק תחושת ביטחון לאזרחים.

כבר בשנים הראשונות הפך המשמר האזרחי גדול ומסורבל, כשמנה 130 אלף מתנדבים. המתנדבים, שלא עברו סינון ומיון והיו חסרי מיומנויות שיטור, התחככו עם אזרחים באופן יומיומי והביכו את הארגון. ב-1999 החליטו במשטרה על רפורמה והקימו את אגף המתנדבים בראשו עמד קצין משטרה בדרגת ניצב. בין היתר, הוחלט לצמצם את מספר המתנדבים ל-70 אלף בלבד. במשטרה סגרו את לשכות הגיוס, שהיו פתוחות עד אז לכל הציבור, והחלו לגייס רק מי שנראה מתאים להתנדב למשטרה. בכל תחנת משטרה מונה קצין מתנדבים שהיה אחראי למלאכת הגיוס, לפי צרכי התחנה.

בשנת 2011 הוחלט ללכת צעד נוסף קדימה. כדי לשלב את המתנדבים ככוח משמעותי במערך השיטור של התחנות השונות, פורק אגף המתנדבים וצורף לאגף המבצעים בראשו עומד ניצב ניסים מור. במשטרה מעוניינים להגדיל את מספר המתנדבים בזמן הקרוב. מור מקצה לכך מיליוני שקלים, כשעל הפרק שיפוץ מבנים, רכישה של מדים וציוד והענקת דרגות (ייצוגיות בלבד) לכל המתנדבים.

כך, בשנתיים האחרונות פתחה המשטרה את כל התפקידים למתנדבים (למעט מודיעין וחקירות), ובחלק מהיחידות כיום כמעט ואין להם תחליף. כזו היא יחידת החילוץ של המשטרה, בה פועלים מתנדבים המיומנים בנהיגת שטח, סנפלינג ועוד. 600 המתנדבים ביחידה סייעו בשנה החולפת ל-1,737 אזרחים, רובם מטיילים שאבדו או נזקקו לפינוי. כך גם ביחידת המתנדבים של רופאי השיניים בזיהוי פלילי, שעוסקת במלאכת זיהוי גופות באירועים פליליים וביטחוניים. לאחרונה פעלה היחידה במבצע עמוד ענן, בפיגוע בבורגס ובשריפה ברחובות שבה נהרגו אב וחמשת ילדיו.

מעבר לכך, המשטרה נעזרת במומחיותם הייחודית של המתנדבים. ביחידת המחשבים פועלים מתנדבים עם רקע בתכנות ובהנדסה, פסיכולוגים ופסיכיאטרים נקראים לעתים לייעץ באירועים הדורשים משא ומתן או אבחון פרופיל הפושע, וצוות של מזרחנים ייעץ למשטרה בהתמודדות עם פשיעה במגזר הערבי.

"אנחנו נמשיך בגיוס מתנדבים ונמשיך להיות ארגון המתנדבים הגדול ביותר בישראל", אומר מור, "מדובר באנשים איכותיים שבמקרים רבים לא נופלים מהשוטרים ונותנים מהזמן שלהם ומרצונם כדי לתרום למדינה. אנחנו מכיר'ים את הטענות נגד המתנדבים אבל בפועל יש מעט מאוד תלונות מול התועלת שהמתנדבים מביאים לאזרחי המדינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ