‫השפעת מות ש"ד: החלשת תיק אולמרט ועלייה בסיכוי להסדרי טיעון‬

הפרקליטות טוענת שתיק הולילנד לא מבוסס רק על העדות, אך לשני הצדדים ברור כי למות עד המדינה יהיו השלכות דרמטיות‬‬

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

עם היוודע דבר מותו של ש"ד, עד המדינה בפרשת הולילנד, מיהרה הפרקליטות להודיע כי תמשיך לנהל את המשפט, אך לתביעה ולהגנה ברור כי למותו עשויה להיות השפעה דרמטית על ניהול התיק. עורכי דין המעורים בפרטי הפרשה העריכו היום (שישי) כי ההתפתחות עשויה להאיץ חתימה על הסדרי טיעון עם חלק מהנאשמים, ולהביא להחלשה משמעותית של התיק נגד ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט.

מותו של עד מרכזי אינו מבשר את סופו של המשפט, אולם הוא עשוי להביא לפגיעה משמעותית במשקל העדות שמסר אם לא נחקר עליה בחקירה נגדית. העובדה שכמחצית מהנאשמים לא הספיקו לחקור את ש"ד בחקירה נגדית תפתח להם פתח לטעון כי בית המשפט צריך להתעלם מהחלקים שנגעו אליהם בעדותו הראשית. אם אין נגדם ראיות חיצוניות התומכות בעדותו הראשית של ש"ד, יוכלו אף לטעון כי יש לבטל את כתב האישום נגדם. עם זאת, הפרקליטות הבהירה כבר עם פתיחת התיק כי לא הגישה אישומים על טענות של ש"ד שלא נמצא להם גיבוי בראיות חיצוניות.

גם לנאשמים שסיימו את חקירתם הנגדית, שמצבם חלש יותר כרגע לעומת האחרים, יכול להיפתח הפתח לטענות הגנה. חלקם נמנעו מלחקור את ש"ד על חלקים בכתב האישום שנגעו גם לנאשמים אחרים, תוך הסתמכות על סנגוריהם שיחקרו את ש"ד לגביהם. כעת משנותרו ללא חלק זה בחקירה הנגדית יוכלו לטעון טענות לגבי משקל עדותו גם לגביהם.

במצב הדרמטי ביותר בתיק מצוי כרגע אולמרט, שהשבוע התחיל פרקליטו לחקור את העד בחקירה נגדית. עורך דינו, רועי בלכר, הספיק לחקור את ש"ד במשך שלוש ישיבות, והשופט קצב לו את זמן החקירה לשלוש ישיבות נוספות. אך בישיבות שהתקיימו בלכר לא הספיק לחקור את ש"ד על ליבת האישומים נגד אולמרט – אישומי השוחד המיוחסים לו בשל העברת כספים מש"ד לאחיו יוסי אולמרט, למהנדס העיר אורי שטרית ולשולה זקן (אולמרט לא נאשם בגין קבלת כסף לכיסו).

ש"ד עם אולמרט. רפרודוקציהצילום: יריב כץ

עד כה חקר בלכר את ש"ד רק על אירועי הרקע של כתב האישום, שבגינם לא מיוחסת לאולמרט כל עבירה. לאור זאת, בפני אולמרט תהיה אפשרות לטעון טיעונים בדבר משקל עדותו הראשית של ש"ד נגדו וקבילותה. לו אולמרט לא היה מספיק לפתוח בחקירה הנגדית, מצבו היה אפילו טוב יותר.

"זו דרמה גדולה מאוד, זה קורה פעם בעשרות שנים, ויש לזה השלכות", אמר אחד מעורכי הדין, "ואולמרט זה אחד המקרים המסובכים ביותר, כי העד מאוד מרכזי לגביו. אין ראיות חיצוניות שתומכות בעדותו של ש"ד, גם בעדות של יוסי אולמרט אין חד משמעות. ביחסים בין ש"ד לאולמרט זו מלה מול מלה. זה ישחק לטובת אולמרט בגדול".

ש"ד העיד כי שילם ליוסי אולמרט ולשטרית כספים לבקשת אולמרט, אך אולמרט הכחיש בחקירותיו כי ביקש זאת ממנו. אף שיוסי אולמרט הודה בקבלת הכסף, הוא לא אישר כי הועבר לו לבקשת אחיו. לכן העדות היחידה לקיומה של בקשה כזו היא עדותו של ש"ד. עם זאת, בפרקליטות הבהירו בעבר כי ברוב תיקי השוחד אין עדות לבקשת השוחד, ובכל זאת בתי המשפט הצליחו להרשיע נאשמים בקבלתו. בפרקליטות מסתמכים על כך שבתיק מצויות גם עדותו של מוריס טלנסקי על בקשה דומה לכאורה מצד אולמרט, עדות לפיה האח נצפה יוצא ממשרדו של ש"ד עם צ'קים, ועל כך שאין אינטרס ידוע לש"ד לשלם כסף לאחיו.

אף שבין עורכי הדין נשמעו טענות כי הפרקליטות צריכה לשקול לבטל את כתב האישום נגד אולמרט, היה מי שהעריך כי היא לא תעשה זאת עד שתגבה את עדותו של יוסי אולמרט בוידאו קונפרנס מארה"ב. ביטול של כתב האישום נגד אולמרט עשוי לגרור אחריו חתימה של הסדרי טיעון בידי נאשמים אחרים, שעד כה נמנעו מלחתום על הסדרים כדי לא לפגוע בסיכויי משפטו.

"כתב האישום כמו שהוא יתקשה לעמוד על מכונו, בטח ביחס לנאשמים שלא חקרו", העריך עורך דין נוסף. "שוחד זה אישום לא פשוט, וקשה לייחס כוונה פלילית בלי שניתנה אפשרות לחקור. על הסיפור של יוסי אולמרט אף אחד לא חקר נגדית. התביעה תצטרך לעשות היערכות מחדש וייתכנו שינויים בכתב האישום".

עד המדינה, ש"ד, בבית המשפטצילום: ניר כפרי

לגבי ראש לשכתו של אולמרט לשעבר, שולה זקן, שלא הספיקה לחקור את ש"ד בחקירה נגדית ונחשבת לאחת הנאשמות המסובכות בתיק, ההערכה היא כי מצבה השתפר. בתיק מצויות ראיות אובייקטיביות רבות נגדה, ביניהן צ'קים של ש"ד שהופקדו בחשבונות הבנק שלה ושל בני משפחתה, והודאתה בקבלת מתנות מש"ד כגון תכשיטים ותמונות. אך כעת, משלא הספיקה לחקור את ש"ד נגדית, תוכל לטעון טענות בדבר משקל עדותו הראשית.

בעדותו הראשית סתר ש"ד גרסאות הגנה שסיפקה זקן במשטרה. לכן משקל אפסי לעדות זו עשוי לסייע לה בחיזוק גרסתה. באחת מחקירותיה במשטרה טענה זקן כי ש"ד נתן לה את המתנות כי היה מאוהב בה, בחקירה אחרת טענה כי היו ביניהם יחסים של אב ובת. ש"ד לעומתה הכחיש בבית המשפט כי היו ביניהם יחסים כאלו. לפיכך, אם תדבוק כעת בגרסתה, ומשקל עדותו הראשית של ש"ד יקטן, הדבר עשוי לשמש לטובתה. כך תוכל לטעון כי המתנות שקיבלה ממנו אינן מהוות שוחד, אלא במקרה הגרוע הפרת אמונים.

"התפנית הזאת מצדיקה שהתביעה תשקול ברצינות לערוך הסדרי טיעון עם מספר נאשמים שאינם העיקריים בפרשה", אמר עורך דין אחר, "ברור שאם נופלת לגבי נאשם העדות הראשית של עד המדינה ואם הוא חושב שהוא היטיב את סיכוייו הוא ישתדל להילחם עד הסוף. יש יותר עניין גם לתביעה לראות אם היא יכולה לצמצם את מספר הנאשמים ולסגור הסדרי טיעון עם מי מהם".

בינתיים הודיעה הפרקליטות כי "משמעות מותו של ש"ד וההשלכות של כך על התיק, ככל שיהיו כאלה, ייבחנו על ידי פרקליט המדינה וצוות התביעה בתיק בהמשך". הפרקליטות ביקשה להזכיר את דבריה בנאום הפתיחה במשפט, לפיהם כתב האישום הוגש רק לגבי המקרים בהם נמצאו ראיות חיצוניות מחזקות לעדותו של עד המדינה. "מקום שבו לא נמצאו ראיות מחזקות חיצוניות ואובייקטיביות התומכות בעדות עד המדינה – שם לא העמדנו לדין", מסרו.

"לדעתי, אם לאדם לא ניתנה הזכות לממש את החקירה הנגדית של העד אי אפשר להשתמש נגדו בעדות הראשית", אמר עורך הדין, "אני מניח שביום ראשון בבוקר התביעה תתייחס לתפנית במשפט, תביע עמדה משלה, ובהמשך השופט יצטרך להחליט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ