הפרקליטות: נוסיף לנהל את משפט הולילנד כסדרו

עד המדינה ש"ד מת הבוקר בגיל 76; המדינה טוענת שעד כה נשמעו כ-75 ימי חקירה שלו, וכי בכל מקרה כתב האישום לא מתבסס רק עליו

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

ש"ד, עד המדינה במשפט הולילנד, מת הבוקר (שישי) בגיל 76. ש"ד, תושב תל אביב, סבל מבעיות בריאות קשות. אחד הנאשמים בפרשה הוא ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט. הפרקליטות הודיעה כי ‫בכוונתה להמשיך לנהל את המשפט כסדרו, גם במקום שבו לא ניתן יהיה להשלים את שמיעת חקירתו הנגדית של העד.

"יש לזכור כי בהתאם לקצב ניהול התיק, אותו קבע בית המשפט המחוזי בתל אביב, נשמעו כבר כ-75 ימי חקירה של העד (לצד שמיעת עשרות עדי תביעה אחרים)", מסרה הפרקליטות. "משמעות מותו של ש"ד וההשלכות של כך על התיק, ככל שיהיו כאלה, ייבחנו על ידי פרקליט המדינה וצוות התביעה בתיק בהמשך.

"יש מקום להזכיר את מה שנאמר בנאום הפתיחה של פרקליטת מחוז ת"א מיסוי וכלכלה, לפיו כתב האישום הוגש ממילא רק לגבי המקרים בהם קיימות ראיות חיצוניות מחזקות לעדותו של עד המדינה". הפרקליטות הוסיפה שהיא "מביעה צער רב על מותו של ש"ד, עד המדינה בתיק הולילנד, ומשתתפת בצערה הכבד של משפחתו". הלווייתו של ש"ד תיערך ביום ראשון בשעה 11:00 בבית העלמין בהרצליה.

ש"ד העיד כבר בעדות ראשית וכן נחקר בחקירה נגדית על ידי פרקליטיהם של רבים מהנאשמים‬. עם זאת, משקלה של עדותו לגבי נאשמים שפרקליטיהם לא הספיקו לערוך לו חקירה נגדית כנראה יקטן. אתמול הוא העיד בדיון מתוח בבית המשפט המחוזי בתל אביב במהלכו נחקר על ידי עורך דינו של אולמרט, רועי בלכר‬.

עד המדינה, ש"ד, בבית המשפטצילום: ניר כפרי

"אתה שקרן פתולוגי", אמר ש"ד אתמול לבלכר, "הוא מעליב כמו זבל, אני לא אבא שלו עדיין, אם אבא שלו לא חינך אותו שיילך לבית ספר לחינוך. זבל שכמוך, איך אתה מדבר (...) יש גבול כמה אני מוכן לסבול בגילי ובמצבי הנפשי והרפואי, עד כמה אני מוכן לספוג שפה כזו".

מותו של ש"ד אינו מבשר הפסקה או ביטול של המשפט. עד כה העיד עד המדינה במשך 75 ישיבות. הוא סיים להעיד כבר בקיץ, ובמשך החודשים האחרונים נחקר בחקירות נגדיות על ידי עורכי הדין של הנאשמים. הספיקו לחקור אותו עד כה עורכי הדין של הנאשמים הלל צ'רני, אביגדור קלנר, אמנון ספרן, שמעון גלאון, מאיר רבין, אורי לופוליאנסקי ואורי שטרית – עבורם למותו לא אמורה להיות השפעה על המשך המשפט.

בשלוש הישיבות האחרונות בשבוע האחרון נחקר ש"ד בידי עו"ד בלכר. בלכר העריך כי יזדקק לכשמונה ישיבות לשם חקירתו הנגדית, אך בית המשפט הורה לו לסיימה תוך שלוש ישיבות עד 7 במארס. כך שמבחינה משפטית, מותו של ש"ד פותח פתח לטענות מצד אולמרט בדבר משקל עדותו של ש"ד בכל הנוגע לאישומים כלפיו. זאת, מאחר שלא הספיק לעמת את ש"ד עם עדותו ולערער את אמינותה בעיני השופט בכל הנוגע לאישומים כלפיו. אם לא היה מתחיל כלל בחקירתו הנגדית בשבוע האחרון מצבו המשפטי של אולמרט אף היה טוב יותר.‬

עבור יתר הנאשמים שלא הספיקו לחקור את ש"ד בחקירה נגדית, בהם שולה זקן, אברהם פיינר, דני דנקנר, יעקב אפרתי ושלוש חברות הולילנד – תיירות, שירות לנופש ופארק, מותו של ש"ד עשוי להשפיע על המשקל שייתן השופט דוד רוזן לעדותו בכל הנוגע אליהם.

על פי ההערכה, העובדה שש"ד העיד חודשים ארוכים על דוכן העדים תאפשר לפרקליטות לטעון כי לשופט דוד רוזן היה מספיק זמן כדי להעריך את מהימנותו. רוזן יצטרך להכריע כיצד יתנהל בכל הנוגע לנאשמים שלא הספיקו לחקור אותו בחקירה נגדית.

העד, יליד רומניה וניצול שואה, שימש בתפקידים בכירים במספר חברות במשק. בהמשך ניסה את מזלו בתחום הנדל"ן, אך לא זכה להצלחה ועזב את ישראל. כשחזר לארץ בסוף שנות ה-80, שימש יזם ויועץ בתחום הנדל"ן, ובמשך שנים הועסק, כהגדרתו, כ"מנהל" או יועץ עסקי בפרויקט הולילנד.

בעקבות הודאתו של ש"ד הוגש כתב אישום נגד 16 נאשמים, בהם אולמרט בתפקידיו כשר התמ"ת וכראש העיר ירושלים, ראש העיר שאחריו, אורי לופוליאנסקי, ראש לשכתו של אולמרט לשעבר, שולה זקן, ויו"ר דירקטוריון בנק הפועלים לשעבר, דני דנקנר.

ב-2010 ניגש איש העסקים ש"ד למשטרה - ובתמורה לחתימה על הסכם למתן עדות מדינה, סיפר על מיליוני שקלים שעברו דרכו כשוחד לאולמרט ולבכירים בעיריית ירושלים ובמינהל מקרקעי ישראל, על מנת לקבל זכויות בניה מופלגות בפרויקט הולילנד בירושלים.

בעדותו בבית המשפט, אמר ש"ד, בין השאר, ש"קשה לומר שזו היתה מערכת של ידידות כי אני מעולם לא הייתי ידיד קרוב של אולמרט (...) תמיד היתה לי דלת פתוחה אצלו, תמיד התחבקנו והתנשקנו, בשביל מה שזה שווה או לא שווה. תמיד כשהתבקשתי, והתבקשתי הרבה פעמים בשנים אלה, כיסיתי באמצעות כספים שקיבלתי מהולילנד חובות של אולמרט למערכות הבחירות שהיו לו. גם השתתפתי וגם הייתי שולח לו לחג מתנות, קונה לו סיגרים לבקשתו וכדומה".

בתמורה לעדותו, התחייבה המדינה לשלם לו דמי מחייה בסך 12 אלף שקלים לחודש למשך תקופה שלא תעלה על שמונה שנים. סכום זה, היכול להצטבר ליותר ממיליון שקלים, מצטרף לשורת הטבות כלכליות שהמדינה התחייבה לתת לש"ד במסגרת הסכם עד המדינה. בין הטבות אלו: התחייבות לא לגבות את חובות המס שלו, שעל פי פרסומים בכלי התקשורת הגיעו לכמיליון שקלים, הסכמה לדחיית תשלום אגרת בית משפט בסך מאות אלפי שקלים בתביעה אזרחית שהגיש נגד מעורבים בפרשה, ומימון שכר טרחת עורך דינו בסך של כ-8,000 שקלים לחודש בין אוגוסט 2010 ליוני 2011.

בשלבים מוקדמים של החקירה התברר לחוקרי המשטרה ולאנשי הפרקליטות שליוו את תיק הולילנד כי על אף פגמים באמינותו של עד המדינה ש"ד וחוסר עקביות בחלקים שונים מעדויותיו, הוא מספר סיפור אמיתי, שנראה אולי דמיוני בשל היקפו ומידת הסתעפותו. הוא גיבה את עדויותיו במאות מסמכים שהקפיד לשמור, ובכלל זה תצלומי המחאות והקלטות של שיחות עם המעורבים בפרשה. מתועדים בהם מנגנון קבלת השוחד לפקידי עירייה בכירים, נבחרי ציבור וגורמים במינהל מקרקעי ישראל, תמורת הטבות והקלות ליזמי נדל"ן בהולילנד ובפרויקטים נוספים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

מרק יוגורט, זוקיני, שום ושקדים

זריקת מרץ מרעננת בקיץ חם ולח: מתכונים למרק קר

"התחלתי תהליכים חינוכיים רבים במקביל. את רובם לא הייתי יכולה לעשות היום, כי אני אמא" (למצולמים אין קשר לכתבה)

במיליארדים שמבזבזים על "העשרה" אפשר לתת לכל המורים שכר הוגן

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ושופטת העליון איימי קוני בארט בבית הלבן, ב-2020. עם הופעת בארט הרסן של השמרנים בעליון הותר

בארה"ב החל עידן חדש של אקטיביזם שיפוטי ימני, שלא ייעצר בהפלות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ