רויטל חובל
רויטל חובל

המדינה הגיעה להסכם עם פעיל השמאל גדעון ספירולפיו תשלם לו סכום של עשרת אלפים שקלים כפיצוי על מעצרו בשנת 2011, על רקע חשד להסתה במאמר שפרסם באתרי שמאל. הפשרה והפיצוי הושגו לאחר שספירו תבע את המדינה, באמצעות עו"ד הישאם שבאיטה מהקליניקה לזכויות אדם בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, על סכום של מאה אלף שקלים, בטענה כי הוא נכלא לשווא וכי לא היתה כלל עילה למעצרו. הפשרה קיבלה בשבוע שעבר תוקף של פסק דין בבית משפט השלום בתל אביב.

בספטמבר 2010 פרסם ספירו, עיתונאי לשעבר ופעיל שמאל, מאמר שכותרתו "סמרטוט אדום- מחזות קורעי לב" באתר "מגזין כיבוש" ולאחר מכן באתרים "הגדה השמאלית" ו"ארץ הצבי". המאמר התפרסם ימים ספורים לאחר פיגוע הירי שאירע סמוך לחברון, שגבה את חייהם של ארבעה בני אדם, תושבי ההתנחלות בית חגי. "שתי פעולות הגרילה בשטחים הכבושים בהן נהרגו ארבעה תושבי ההתנחלויות ושניים נפצעו, מהווים תזכורת שהכיבוש נמשך, וכך גם ההתנגדות", כתב ספירו והוסיף, "החוק הבינלאומי אוסר על מדינה כובשת להעביר את אוכלוסייתה לשטח כבוש, על כן המתנחלים אינם אזרחים תמימים, אלא חלק מכוחות הכיבוש, בוודאי המתנחלים החמושים. כמעט כל מתנחל נושא עימו נשק, לעתים הוא במדים ולעיתים לא, ולכן הפגיעה בהם אינה זהה לפגיעה באוכלוסיה אזרחית בלתי לוחמת. לא כך לגבי נשים, ילדים וזקנים. גם אם הם מתגוררים בהתנחלויות הם אינם כוח לוחם ולכן יש למנוע ולגנות כל פגיעה בהם על ידי מי שנאבק בכיבוש באמצעים חמושים".

בהמשך השווה את פעולות החמאס למחתרות בתקופת המנדט הבריטי וכתב כי "בכל הקשור למאבק נגד הכיבוש החמאס לא חורג מהמקובל והמוכר בהיסטוריה האנושית". עם זאת, הבהיר ספירו במאמרו כי הוא מתנגד למאבק אלים נגד הכיבוש. "להכתיב איני יכול, אבל לתמוך במאבק לא מזוין אני רשאי", כתב, "מול המאבק החמוש של החמאס ואחרים, אני תומך, לא רק בכתיבה, במאבק הפלסטיני הלא אלים נוסח בילעין ונעלין". לגבי האירוע המדובר טען ספירו כי "ארבעה המתנחלות והמתנחלים ההרוגים הותירו אחריהם שבעה יתומים. אכן, זה מחזה קורע לב לראות את הילדים הקטנים מבכים את הוריהם, זועקים אמא בטרם הורדת הארון לקבר".

פעיל השמאל גדעון ספירו

ביוני 2011, תשעה חודשים לאחר פרסום המאמר, התקשרה אל ספירו, אז בן 76, חוקרת משטרה ממחוז תל אביב וזימנה אותו לחקירה. ספירו ביקש לקבל זימון בכתב שהגיע אכן למחרת, ומיד לאחר מכן התייצב במשטרה. הוא לא ידע מהי הסיבה לחקירתו, אולם במהלכה התברר לו כי היא נוגעת למאמר שפרסם. בתום החקירה הודיעה לו חוקרת המשטרה פקד אסנת פלג שבילי כי הוא עצור. הוא התבקש לרוקן את כיסיו ולמסור את חפציו האישיים, ואף נלקחו ממנו דגימות DNA. עם הגעתו למתקן המעצר באבו כביר, יצר ספירו קשר עם עו"ד מיכאל ספרד, שפנה לשי ניצן, אז המשנה לפרקליט המדינה - וספירו שוחרר. מאז לא יצרה עמו קשר המשטרה בנוגע לפרשה.

מתשובת המדינה לכתב התביעה שהגיש כאמור ספירו, עולה כי הפורום המשפטי למען ארץ ישראל הגיש מיד לאחר פרסום המאמר, תלונה נגד ספירו ליועץ המשפטי לממשלה, וביקש לפתוח נגדו בחקירה. שלושה חודשים לאחר מכן התקבלה החלטה בפרקליטותהמדינה שלא להורות על פתיחה בחקירה, בנימוק כי תוכן המאמר אינו מהווה הסתה. פנייה חוזרת של הפורום המשפטי הביאה את הפרקליטות לשנות את דעתה ולקבל החלטה לחקור את ספירו בחשד לביצוע עבירות הסתה ואלימות.

מתשובה שהעביר דן אלדד, מנהל תחום תפקידים מיוחדים בפרקליטות המדינה, לח"כ זהבה גלאון לאחר מעצרו של ספירו, עולה כי בפרקליטות פירשו את הדברים של ספירו במאמר כ"התבטאויות שהן לכאורה, חמורות, ועוסקות בשאלה מתי 'מתנחל' הוא מטרה לגיטימית לפיגוע". כאחד הנימוקים למעצרו של ספירו ציין אלדד כי האחרון לא התייצב מיד לחקירתו וכי נדרשו מספר זימונים על מנת להביאו לתחנת המשטרה. מנגד, הדברים סותרים את הנאמר בכתב ההגנה של המדינה עצמה, לפיהם ב-2 ביוני הגיע לביתו של ספירו שוטר להזמינו לחקירה אולם ספירו לא היה בביתו. שלושה ימים לאחר מכן התקשרו גורמי המשטרה לספירו והודיעו לו כי עליו להתייצב לחקירה למחרת. ספירו ביקש לקבל זימון בכתב שהגיע למחרת, ועוד באותו יום התייצב לחקירה. חקירתו נמשכה 45 דקות ומעצרו נמשך שעה וחצי. בנוסף טענה המדינה בכתב ההגנה שהגישה לבית המשפט כי פעולותיה נעשו בתום לב ו"ייחוס אחריות נזיקית למשטרה או לרשות התביעה ירתיע את רשויות החוק מלבצע את תפקידם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

שלום אסייג ב"מנאייכ". מיניאטורה קטנה ויפה של תצוגת משחק

בשורה התחתונה, הצפייה ב"מנאייכ" היא כיף טהור

איור דלת מסתובבת - בנט יוצא לפיד נכנס

נכשלתי בפוליטיקה אבל הייתי ר"מ טוב, אומר בנט, ומסמן יעד עתידי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ