רויטל חובל
רויטל חובל

בתום שנה וחצי של התלבטויות, הודיעה היום (שני) פרקליטות מיסוי וכלכלה כי החליטה להגיש כתב אישום נגד ראש העיר בת ים שלמה לחיאני, בכפוף לשימוע. לחיאני יואשם בקבלת שוחד בגובה 900 אלף שקלים, בעבירות של מרמה והפרת אמונים ובהעלמת הכנסות בסך שמונה מיליון שקלים.

הודעת השימוע מייחסת ללחיאני מעורבות בחמש פרשות שונות: שתי פרשות קבלת שוחד מבעלי העסקים "סופרדוש" ו"קפה ג'ו" בבת ים בתמורה לקידום ענייניהם בעיר, פרשת הבעלות שלו במקומון "גל גפן צהוב" שנהנה מכספי פרסום של העירייה, פרשת ההלוואות הפרטיות מעובדי העירייה כדי לכסות את חובותיו ופרשת העלמת ההכנסות.

מהודעת הפרקליטות עולה שלחיאני, אשר היה ערב באופן אישי לחובות של מיליוני שקלים שצברו חברות קבלניות בבעלותו, פעל ביחד עם אחיו, אבי לחיאני, לקבל כספי שוחד מגורמים שלהם עסקים עם עיריית בת ים, על מנת לעמוד בהסכמים שכרת עם הבנקים השונים וכדי להימנע מפשיטת רגל. זאת בניגוד להצהרותיו החוזרות ונשנות של לחיאני לפיהן הוא איש עתיר הון ונכסים המחזיק במאות אלפי דולרים במזומן בצ'ימידן צבאי מתחת למיטה שלו.

לחיאני בעת מעצרו ב-2009צילום: מוטי קמחי

בראיון לגידי וייץ במאי 2010 אמר לחיאני: "בוא נתחיל מהעובדות, לפני הסיפורים. זה שאני איש עשיר זו עובדה, זה לא איזה משהו שמישהו מדבר, ממציא, מספר. זה דו"חות למס הכנסה, זה נדל"ן שרואים אותו בעין, והחלק הכי חשוב הוא שאין לי שום דבר שקניתי או רכשתי או עשיתי אחרי שנת 97'. אלה עובדות שאי אפשר להתווכח איתן. אבל בגלל שעם העובדות אי אפשר להתווכח, מנסים לייצר פה איזשהו סיפור במקום שאין סיפור".

פרופ' קנת מן, סניגורו של לחיאני מסר בתגובה: "בתום השימוע יהיה ברור ששלומי לחיאני פעל בתום לב בנוגע לכל הנושאים המועלים במכתב הפרקליטות, והמסקנות אליהן הגיעה הפרקליטות אינן נכונות".

בלב האישומים, החשד לפיו לחיאני קיבל שוחד מעזרא דוש, בעלי רשת מרכולים מצליחה בבת ים בשם "סופרדוש". על פי החשד, בשנת 2005 פנה לחיאני יחד עם אחיו, אבי, לדוש במהלך בר המצווה של בנו, וביקש ממנו הלוואה של 200 אלף שקלים. דוש העביר את ההמחאה לאח אבי, שהפקיד אותה בחשבונו האישי והעביר את הכסף לחברת אלשב, שבבעלותו של לחיאני. ההלוואה שניתנה ללא ריבית או הצמדה, לא הוחזרה במלואה, ובתמורה, קיבל דוש, על פי החשד, סיוע בעסקיו מראש העיר. בכפוף לשימוע יואשמו בפרשה זו אף דוש עצמו בגין מתן שוחד ואחיו של לחיאני, אבי, בגין תיווך לקבלת שוחד. על פי ראיות הפרקליטות, אבי לחיאני קיבל סכום של 150 אלף שקלים מעזרא דוש.

כמו כן, יואשם לחיאני בקבלת שוחד מאבנר קריאף וגיסו עובד דודטחי, בעליהם של עסקים רבים בבת ים, ובהם "קפה ג'ו" ומסעדת "גרגירים" (לשעבר ג'פניקה), שנמצאות בטיילת העיר. גם במקרה זה, נמצאו ראיות לכך שלחיאני פנה יחד עם אחיו אבי לקריאף ודודטחי בבקשה לקבל הלוואות בסך מאות אלפי שקלים. בפרשיות השוחד מיוחסות ללחיאני גם עבירות של הלבנת הון.

במסגרת הפרשה השלישית, צפוי לחיאני להיות מואשם בעבירות של מרמה והפרת אמונים, לאחר שהנחה עובדים בעירייה לקחת הלוואות פרטיות בגובה 440 אלף שקלים מבנקים שונים - כספים אשר בהמשך הועברו אליו לטובת החזר חובותיו האישיים. החקירה העלתה כי אנשי שלומו של לחיאני בעירייה, חלקם פעילים במטה הבחירות שלו שמונו מאוחר יותר על ידו לתפקידים שונים במנגנון העירוני, הלוו כל אחד 50 אלף שקלים לחברת הבנייה של ראש העיר בשנת 2005. ההלוואות הוחזרו מדי חודש באמצעות הפקדות של כסף מזומן בסך 1,000 שקלים ישירות לחשבונותיהם של המלווים. בעוד המשטרה המליצה להעמיד לדין את לחיאני בפרשה זו בגין עבירת שוחד, בפרליקטות הסתפקו במרמה והפרת אמונים.

בהקשר להלוואות מעובדי העירייה, טוענת הפרקליטות כי לחיאני ניצל את מעמדו וסמכויותיו כראש עיר כדי שהעובדים הבכירים ייענו לבקשתו וייטלו עבורו את ההלוואות הללו. "בשל יחסי הכפיפות", נכתב בהודעת הפרקליטות, "והמבוכה שבסירוב לפנייתו, נאלצו העובדים להיענות לבקשתו של לחיאני ונחשפו לחובות בני עשרות אלפי שקלים לאורך מספר שנים. הפרקליטות רואה במעשים אלה השגת טובות הנאה ופעולה במצב של ניגוד עניינים חמור".

כך, כשנשאל לחיאני על ידי חוקרי המשטרה כיצד זרמו לחשבונות החברה שלו תשע הלוואות מעובדים בכירים בעיריית בת ים, השיב האחרון כי לא ידע על ההלוואות בזמן אמת אלא רק בדיעבד. מנגד, בחקירתם טענו המלווים כי לחיאני עצמו הוא שביקש מהם לקחת את ההלוואות מאחר והוא נמצא בבעיות כלכליות. בראיון ל"הארץ" לפני חודשים ספורים אמר לחיאני ל"הארץ" כי בפרשה זו "אין מחלוקת על העובדות, הרי ההלוואות האלה ניתנו לאור השמש. אני דיווחתי עליהן למבקר. הוויכוח הוא על הפרשנות".

פרק נוסף באישומים המתגבשים נגד לחיאני מתייחס לפרשת המקומון "גל גפן צהוב", בה נמצאו ראיות להעמדתו של ראש העיר לדין בעבירות של התקשרות אסורה בחוזה, שבועת שקר והפרת אמונים. הפרשה מתייחסת לבעלותו של לחיאני על 45% מהמקומון הבת ימי "גל גפן צהוב", שנהנה החל מכניסתו ללשכת ראש העיר מתשלומים קבועים מהעירייה, שרכשה בו מדי חודש מודעות בשווי מצטבר של מאות אלפי שקלים.לחיאני לא דיווח על היותו בעלים של המקומון. בעקבות פניות שנעשו לגורמי ביקורת שלטוניים בעניין אחזקותיו במקומון, ביצע האחרון העברה פיקטיבית של זכויותיו במניות "גל גפן צהוב", ונתן הצהרה כוזבת לפי חוק הרשויות המקומיות.

הפרשה החמישית והאחרונה, על פי הראיות שהצטברו, נוגעת להעלמת הכנסות בסך שמונה מיליון שקלים, בין השנים 2004-2008. בכוונת הפרקליטות להעמיד לדין את לחיאני בעבירות מס, לאחר שנמצאו הכספים בחשבונו מבלי שידוע מה מקורם ומבלי שהיה מסוגל לספק לכך הסבר.

עבירות על חוק התכנון ובנייה בהן נחשד לחיאני, על אישורים שניתנו שלא כדין לאחיו ולנכסיו - נמצאות בבחינה של היחידה לאכיפת דיני מקרקעין בפרקליטות המדינה והתיק עדיין נבחן. במסגרת התיק נחקרו גם אשתו של לחיאני, דורית וגיסתו סיגל לחיאני. לגביהן נמסר כי "טרם התקבלה החלטה סופית בעניינם".

החקירה נגד לחיאני נפתחה לאחר דו"ח חריף שפרסם מבקר המדינה דאז, מיכה לינדנשטראוס, ב- 2007 על התנהלותו של לחיאני בבת ים. בין השאר נטען בדו"ח כי ראש העיר מינה לתפקידי מפתח בעירייה פעילים במטה הבחירות שלו ומקורבים אחרים, בניגוד לכללי המנהל התקין. במסגרת חקירת המשטרה שבאה לאחר מכן, התגלו הפקדות כסף מזומן חריגות של מיליוני שקלים בחשבונות הבנק של חברת הבנייה שבבעלותו של לחיאני, אלשב. היחידה הארצית למאבק בפשיעה כלכלית (היאל"כ) ניהלה חקירה סמויה בת שנתיים, וזו הפכה גלויה בדצמבר 2009 עם מעצרו המתוקשר בשעת בוקר מוקדמת לעיני מצלמות ערוץ 2 - דבר שעורר ביקורת רבה על התנהלות המשטרה. בספטמבר 2011 המליצה המשטרה להעמיד לדין את לחיאני בקבלת שוחד משורה של פקידים בכירים בעירייה וגם מבעלי עסקים בעיר.

מאז ספטמבר 2011 נבחן התיק בפרקליטות מיסוי וכלכלה, כשספיח שלו הקשור ליחסי לחיאני עם שופט בית משפט העליון יורם דנציגר, היה גורם משמעותי לעיכוב ההחלטה בו. לפי החשד שנבדק בזמנו, דנציגר, כעורך דין פרטי בטרם מינויו לבית המשפט העליון, העניק שירותים משפטיים ללחיאני בעניינים אישיים ללא תשלום, ובתמורה דאג לחיאני שמשרדו של דנציגר יטפל בעניינים שונים של עיריית בת ים. תמורת השירותים שהעניק משרדו של דנציגר לעיריית בת ים, הוא קיבל יותר מ-800 אלף שקלים. חשד נוסף נגד דנציגר נגע למצג שווא לכאורה שהציג לפני בנק איגוד, כשטיפל בענייניו של לחיאני עם הבנק.

המשטרה המליצה לסגור את התיק נגד דנציגר מחוסר אשמה, אך בפרקליטות התעוררה מחלוקת באשר לעילת סגירת התיק, כאשר סגירת התיק רק מחוסר ראיות היתה למעשה בלתי מספקת ומונעת את שובו של דנציגר לכס השיפוט.בין שני הפרקליטים שליוו את התיק אז, נועם עוזיאל ודנה נאמן, ניצת ויכוח עז בעניין, כאשר עוזיאל - וגם פרקליט המדינה משה לדור - סבר שיש לסגור את התיק מחוסר ראיות, ואילו נאמן סברה שיש לסגרו בשל חוסר אשמה. לבסוף היתה זו נאמן שכתבה עבור היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין את תשתית חוות הדעת שסגרה בינואר 2012 את התיק נגד דנציגר מחוסר אשמה והותירה אותו בתפקידו בבית המשפט העליון. עוזיאל התפטר בעקבות כך מהתיק וצוות הפרקליטים שמלווה את תיק לחיאני התחלף לעו"ד שרון כהנא, עו"ד אלעד פנחס עו"ד ורד שפילמן ועו"ד עדי אפלבוים מפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) בראשות פרקליטת המחוז, עו"ד ליאת בן ארי.נאמן עברה לשמש כעוזרת של וינשטיין.

לחיאני, 48, נבחר ב- 2003 לראשות עיריית בת ים, אחרי ששימש במשך חמש שנים קודם לכן כיו"ר האופוזיציה בעיר. הוא נחשב לראש עיר מוערך בשל המהפך החזותי שעברה בת ים, מעיר חוף בעלת תדמית עבריינית לעיר מטופחת שמתהדרת בפרס חינוך. בבחירות האחרונות שהתקיימו ב-2008 זכה לחיאני כשהוא גורף למעלה מ-85% אחוזי תמיכה .גם מחוץ לזירה המקומית, נחשב לחיאני לפוליטיקאי כריזמטי שסימן את לשכת ראש הממשלה כיעד הסופי שלו. בבחירות האחרונות תמך בשאול מופז ובקדימה, אך בעבר ניהל מגעים גם עם יאיר לפיד.

החלטה סופית האם יוגש בסופו של דבר כתב אישום ובאילו עבירות תתקבל רק לאחר שימוע וספק אם זו תתקבל לפני הבחירות ברשויות המקומיות שאמורות להתקיים באוקטובר הקרוב. השימועים בתיק יתקיימו בחלקם בפני פרקליט המדינה לדור ובחלקם בפני פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) ליאת בן ארי.

יו"ר ועדת הביקורת במועצת העיר בת ים, עו"ד אלי יריב אמר היום ל"הארץ" בתגובה להודעת הפרליקטות כי "יום עצוב לבת ים ולתושבים שראש העיר שבו נתנו את אמונם פעל במשך כהונתו בתפקיד לצרכיו האישיים. אני מאחל לו שיצליח להוכיח את חפותו, אבל מן הצדק והמוסר, עליו לפנות את תפקידו. לתושבי בת ים מגיע ראש עירייה שלא מרחפת מעל ראשו כל עננה ושטובת התושבים והעיר לנגד עיניו".

במקביל, ביום רביעי צפוי להתקיים דיון בעתירה לבג"ץ שהגיש חבר אופוזיציה בעיריית רמת גן נגד המשך כהונתו של ראש העיר רמת גן צבי בר, לאחר שהוגש נגדו כתב אישום חמור בעבירות של קבלת שוחד. נכון להיום, החוק קובע כי ראש עיר יסיים את תפקידו רק לאחר שיורשע בעבירה שיש עמה קלון.

עמדת הפרקליטות בתשובתה לבג"ץ היא שיש לפעול על פי חוק, אולם בכירים בפרקליטות מסכימים כי במקרה של כתבי אישום חמורים יש לנהוג אחרת ולשקול השעייה, כפי שנהוג עם עובדי ציבור ממונים. השארת ראש עיר בתפקידו לאחר הגשת כתב אישום חמור נגדו, עלולה לעורר שאלות מורכבות כאשר ברשימת עדי התביעה נגדו מופיעים גם עובדי עירייה. ממצב שכזה עולה חשש כי עובדי עירייה יחששו להעיד כנגד ראש העיר מסיכון לתפקידם.

בפברואר השנה, בכתבה שעסקה בסוגיה, נשאל לחיאני על ידי "הארץ": "כיצד תוכל להמשיך ולנהל עיר כשאתה עסוק בהגנה על שמך בבית המשפט?".

לחיאני הגיב: "זה הרבה יותר גרוע כשבאים אליך הביתה בחמש בבוקר עם מצלמות, זה הרבה יותר מפריע לנהל עיר".

אבל זה מאחורינו

"גם מה שאת אומרת ייגמר".

אבל זה עלול לקחת שנים.

"או שכן או שלא".

ברשימת עדי התביעה צפויים להיות עובדי עירייה שלך. איך יוכלו להעיד נגדך כשאתה נשאר בתפקידך?

"אין שום בעיה, כל עדי התביעה בפרשת ההלוואות הם אנשים שהם חברים שלי לפחות 20 שנה".

יש עובד עירייה באגף הפיקוח על הבנייה שכבר קיבל צו הגנה ממבקר המדינה כחושף שחיתות. לעובדים יהיה קשה להעיד נגדך.

"צודקת. אני מבין מה שאת אומרת. אנחנו חיים במדינת חוק. כל אחד צריך לבוא לבית משפט ולהגיד את האמת ושלום על ישראל, מה הבעיה? את לא חושבת שמישהו יתחיל לעשות משהו נגד מישהו, זה לא אמיתי, זה לא נכון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?