לדור: אי הגשת כתב האישום נגד ליברמן לא קשורה לזיכוי אולמרט

פרקליט המדינה התייחס למשפט אולמרט ולתיק חברות הקש של ליברמן בכנס לשכת עורכי הדין באילת. וינשטיין: פעלתי נכון כשהחלטתי לסגור את התיק

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

פרקליט המדינה משה לדור הדף היום (שני) טענות כי היה זה שהביא להדחת ראש ממשלה מכהן – אהוד אולמרט. "זה פשוט קשקוש", כך אמר בכנס לשכת עורכי הדין באילת. "הפרקליטות היא עיוורת צבעים והיא הוכיחה את זה במשך שנים בצורה מרשימה מאד". לדבריו, "מי שטוען ששיקולים פוליטיים משמשים את הפרקליטים איננו יודע על מה הוא מדבר. אני לא יודע מה דעתם הפוליטית של עוזרי בלשכה ושל פרקליטים שמשתתפים בדיונים".

מנחת הפאנל אילנה דיין ניסתה להקשות ואמרה כי באופן שבו נוהלה התביעה מול אולמרט, בנושא שממנו זוכה, נגרמה הדחתו בפועל. בשלב זה אמר לדור כי הוא מוגבל במתן תשובות מאחר שהתיק טרם הסתיים אך שב והדגיש כי "לא התערבנו במשחק הפוליטי, אלא מלאנו את תפקידנו". לדבריו, "לא היתה לנו אופציה, לפי דעת כולם, כל מי שמעורב, כולל היועץ, לא היתה אופציה אחרת. אילו נהגנו אחרת היו מאשימים אותנו בכך שלא כולם שווים בפני החוק".

לדור התייחס לתביעת הדיבה שהגיש נגדו אולמרט בעקבות ראיון שנתן הפרקליט ל"הארץ" ובו טען כי ראש הממשלה לשעבר קיבל 75 אלף דולר בהלוואה ולא החזיר. "לא היה כתב הגנה בתביעת הדיבה. בחרתי להמשיך לתפקד, ולהוריד העניין מסדר היום", אמר. "לא נאמר שום דבר שלא שיקף את המציאות, ולכן במסגרת שיח שהתקיים בין הצדדים סוכם שאני אביע צער במה שנטען לפגיעה לפי תחושתו של מר אולמרט".בתגובה לשאלת דיין אם לדעתו מטרת התביעה של אולמרט היתה "להלך אימים", הפנה לדור את האצבע לפרקליטו של אולמרט: "תשאלי את נבות תל צור".

כשנשאל לדור האם ההחלטה שלא להגיש כתב אישום נגד שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן בתיק הגדול (חברות הקש) היה קשר לזיכוי אולמרט שתק לדור ארוכות לפני שהשיב כי אינו חושב שהיתה לכך השפעה: "לא לזיכוי החלקי בפרשת אולמרט וגם לא לתוצאות של תיקים אחרים". לדור אף דחה את טענותיה של מנהלת המחלקה הכלכלית בפרקליטות, אביה אלף, כי תיק זה היה צריך להגיע למשפט מאחר שהיה "סיכוי סביר להרשעה, ומבחינת האינטרס הציבורי אין מקרה ברור מזה", אולם נעשה בירור יתר.

משה לדור

על רקע הודעתו אתמול של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין שהישארותו של צבי בר בתפקידו כראש העיר רמת גן לוקה בחוסר סבירות קיצונית, נשאל לדור כיצד הפרקליטות חיה בשלום עם העובדה שראש הממשלה שומר לליברמן את תיק שר החוץ לאחר שיוכרע דינו. לדור השיב: "אני רואה הבדל משמעותי מאוד בין שניהם. בפרשת צבי בר, כתב האישום מדבר בעד עצמו. לעניין ההסכם שהוא קיים או לא קיים ואני לא מכיר, ליברמן איננו מכהן במשרה וזה הבדל".

עם זאת הודה לדור כי "לנהל תיק נגד מי שהיה שר חוץ כשיש אפשרות שהוא יחזור לכהן במשרה הזאת זה עניין מוקשה". לדבריו התערבות משפטית בעניין, "זו שאלה מורכבת שלא אכנס אליה". כשנשאל האם היה מצפה מהמערכת הפוליטית להתערב, אמר : "לא לי לומר מה הייתי מצפה מהמערכת הפוליטית. משפטית אני לא חושב שנכון להתערב וגם לא קיימנו על כך דיון".

לפני תחילת הפאנל התייחס גם וינשטיין לדבריה של אלף והגן על החלטתו שלא להגיש כתב אישום נגד ליברמן. היועמ"ש ציטט מדבריו שאמר בכנס לפני שלוש שנים: "האחריות לקבוע האם קיים סיכוי סביר להרשעה, המצדיק הגשת כתב אישום, רובצת לפתחו של התובע ולפתחו בלבד. הוא לא יוכל לגלגל אחריות זו לחצרו של בית המשפט, מתוך הנחה ותקווה שזה 'יוציא עבורו את הערמונים מן האש', ויחליט עבורו בתיק גבולי ומעורר התלבטות".

לדבריו, "דברים אלה יפים גם בכל הקשור לפרשת ליברמן, והביקורת שהושמעה שם", שכן "האחריות להכרעה אם מתקיים סיכוי סביר להרשעה לעולם מצויה על כתפיו של התובע ואין הוא רשאי לגלגל אחריות זו לחצרו של בית המשפט. בהתאם להשקפתי זו, פעלתי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ