יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

גורמים במשטרה הביעו זעם על המפכ"ל, רב ניצב יוחנן דנינו, בעקבות איגרת ששלח אתמול לשוטרים ולקצינים ובה ביקר את ההתנהלות התקשורתית של משטרת מחוז תל אביב ושל היחידה המרכזית (ימ"ר) במחוז בפרשת הבר-נוער. האיגרת נשלחה בעקבות מסיבת העיתונאים שבה חשפו בכירי המחוז פרטים על הפרשה לפני שצו איסור הפרסום הוסר סופית, בשל קצר בתקשורת בין נציגי המשטרה בדיון לבין בכירי המחוז.

באיגרת שנשלחה אתמול כתב דנינו כי "'מסיבת העיתונאים' שנערכה במחוז תל אביב הינה בניגוד להנחיות שניתנו בעבר". עוד הוסיף המפכ"ל כי "האחריות להתנהלות התקשורתית סביב האירוע, בדגש על מסיבת העיתונאים, מוטלת על הדרג הפיקודי של משטרת מחוז תל אביב והימ"ר". הוא קבע כי משטרת ישראל לא תערוך עוד מסיבות עיתונאים בנוגע להסרת צווי איסור פרסום, ובייחוד בתיקי חקירה רגישים. המפכ"ל נמצא בימים אלו בהולנד ומשם שלח את האיגרת.

במשטרה, ולא רק במחוז תל אביב, מתחו אתמול ביקורת דווקא על דברי המפכ"ל. קצינים בכירים במחוזות השונים טענו שלא ראוי כי הודעה כה חריפה של המפכ"ל תישלח מחו"ל, ולטענתם עדיף היה לו המפכ"ל היה שב לישראל, משוחח עם פקודיו ורק לאחר מכן מסיק מסקנות. במחוז תל אביב היו אלה דווקא השוטרים הזוטרים שהתקשו להשלים עם הדברים וטענו כי מדובר בעלבון צורב. "אנשים פה לא ראו את הבית", אמרו, "בשבועות האחרונים יש פה את החקירה הכי רגישה במשטרה ישראל, יחידה שלמה עובדת עליה - ולא דולף אפילו רמז. אז על איזה חוסר אחריות מדברים?".

המפכ"ל דנינו ומפקד המחוז ניצב בנצי סאו, לפני כשבועיים

שוטרים אחרים טענו כי סכסוכים בין בכירים במשטרה הם שגרמו לחילופי ההאשמות. מפקד מחוז תל אביב החדש, ניצב בנצי סאו, נכנס לתפקידו ביום שבו נעצרו החשודים בפרשה, והביקורת החריפה מהמפכ"ל הפכה את כניסתו לתפקיד למאתגרת במיוחד.

האיגרת של דנינו אינה הפעם הראשונה בתקופה האחרונה שבה נשמעות במשטרה טענות על חוסר גיבוי של המפכ"ל לפקודיו בעת משבר. המקרה הקודם אירע לפני מספר שבועות, כאשר מפקד תחנת ערד הודח בעקבות רצח שתי הילדות מהיישוב הבדואי אל-פורעה. יום לפני הרצח פנתה אמן של הילדות, שהוחזקו על ידי אביהן, לתחנת ערד והתלוננה כי נשקפת סכנה לחייהן – אולם תלונתה לא טופלה. ועדה שמונתה לבדיקת הפרשה מצאה כי "נפל כשל חמור בהתנהלות הגורמים הנוגעים בתחנת ערד בכל הנוגע לאופן הטיפול בתלונת האם, בהיבטי פיקוד, דיווח ומקצועיות" – ובעקבות הממצאים הודחו מפקד התחנה, סגנו וראש משרד החקירות בתחנה.

באותו המקרה הביקורת במשטרה לא היתה על עצם הדחת המפקד, שככל הנראה אף לא אמר אמת בתחקיר. במשטרה ציפו כי הוא ישמע על כך ממפקדיו הישירים ושדינו לא ייגזר בתוך שעות – לכאורה מתוך שיקולים תקשורתיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ