תזכיר חוק: שנת מאסר על הדרת נשים או כל אפליה על רקע דת, גזע ומין

סעיף חדש המוצע לחוק איסור הפליה יאפשר להעניש לא רק ספקי שירות כמו אגד, אלא כל אדם שמונע קבלת שירות או מוצר או מבזה אדם אחר

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

חודש לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה קבע כי הדרת נשים תוגדר עבירה פלילית, הפיץ אתמול (רביעי) משרד המשפטים תזכיר חוק שקובע כי העונש על אפליה על רקע גזע, דת ומין יעמוד על שנת מאסר. מדובר בתיקון לחוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים שנחקק בשנת 2000. החוק הקיים אוסר על מי שמספק או מפעיל שירות ציבורי להפלות מטעמי גזע, דת או קבוצה דתית, לאום, ארץ מוצא, מין, נטייה מינית, השקפה, השתייכות מפלגתית, מעמד אישי או הורות.

תזכיר החוק החדש מציע לקבוע עבירה נוספת בחוק, שבצדה עונש של שנת מאסר, שעניינה ביזוי או השפלה של אדם במטרה למנוע ממנו, לקבל מוצר או שירות ציבורי או להיכנס למקום ציבורי או לפגוע בתנאים בהם יקבל את המוצר או את השירות הציבורי. התיקון לחוק יחיל את האחריות לא רק על מי שמפעיל ומספק שירות לציבור, אלא ממי שמונע מציבור מסוים לקבל שירות כזה או פוגע ביכולת לקבל שירות כזה. כך למשל, התנהגות מבזה ומשפילה כלפי אישה בתחבורה ציבורית שנועדה למנוע ממנה ישיבה בחלקו הקדמי של האוטובוס תהווה עבירה פלילית, על אף שמטרתו של העושה אינה מניעת השימוש בתחבורה ציבורית על ידי האישה.

בדברי ההסבר לחוק נכתב כי התיקון מבקש להרחיב את ההגדרה של התנהגות מבזה או משפילה כלפי אדם, כך שלא תכלול פניה ישירה. כך למשל, התייחסות מבזה ומשפילה באמצעות שיחה קולנית אל מול פניו של האדם או אקט מופגן של יריקה.

חרדים בבית שמש ב-2011

"העבירה המוצעת יוצרת כלי נוסף למאבק בתופעה החברתית הפסולה של הפליה, שביסודה חוסר סובלנות ודעות קדומות", נכתב בתזכיר. "הפליה מסוג זה חושפת את הפרט הנחשף אליה לחוויית חיים קשה ומשפילה, פוגעת בזהותו העצמית וחותרת תחת כוחותיה המאחדים של החברה. להפליה זו אין מקום במדינת ישראל היהודית והדמוקרטית שעיקרון השוויון הוא אחד מערכיה המכוננים וזוכה בה למעמד חוקתי. הגבלת יכולתו של אדם אחר ליהנות באופן שווה מהמרחב הציבורי ומשירותים ציבוריים מחמת הפליה פסולה חותרת תחת עקרון השוויון, המבטא הכרה עמוקה בשלמותו האנושית והמוסרית של כל אדם באשר הוא אדם. על כן מוצע לקבוע כי התנהגות זו תהווה עבירה פלילית שבצדה עונש מאסר".

העונש שנקבע הוא שנת מאסר, ומחמיר את העונש הקבוע היום שהינו קנס במקרה של עסקים ותאגידים המספקים שירות לציבור. במקרה של עבירת העלבת עובד ציבור נקבע עונש מקסימלי של שישה חודשי מאסר; הטרדה - עונש מרבי של שנת מאסר; איומים - עונש של שנתיים מאסר; הטרדה מינית - שנתיים מאסר מבלי שלהטרדה מלווה התנכלות.

תזכיר החוק מופץ בהמשך להחלטת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בחודש שעבר לקבוע עבירה פלילית שנועדה למנוע תופעה של הדרת הנשים מהמרחב הציבורי. בעבר הוגשו ונדחו שלוש הצעות חוק פרטיות המבקשות לתקן את חוק העונשין ולקבוע כי הדרת נשים היא עבירה פלילית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ