אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי

בבית המשפט המחוזי בנצרת מתקיים הבוקר (ראשון) דיון נוסף במשפטו של רומן זדורוב, שהורשע ברצח הנערה תאיר ראדה. הדיון היום מתקיים בעקבות ערעור שהגיש זדורוב לבית המשפט העליון שהחזיר את התיק לדיון נוסף לשם גביית ראיות נוספות. היום מעיד במשפט וויליאם בודזיאק, מומחה של האף-בי-איי להשוואת טביעות נעליים.

לדברי בודזיאק, על מכנסי הג'ינס של ראדה חסר פירוט מספק כדי לאפשר זיהוי משמעותי שאפשר להסתמך עליו. הוא ציין כי לכל ראיה יש פרטים שלעתים ניתן להסתמך עליהם ולעתים לא. "דעתי על עמדתו של ירון שור היא כי אינני מסכים עם דעתו וחולק עליה כל ששת האיזורים". כזכור, שור זיהה שישה איזורים בהם הוטבעה נעלו של זדורובב, נעל מסוג "סלמנדר", נעל ייחודית ונדירה שנעל זדורוב ביום הרצח. בשלב זהה מפרט העד אחד לאחר כל אחד מששת האיזורים.

לדברי עו"ד איתי הרמלין מהסניגוריה הציבורית, המייצג זדורוב ביחד עם עו"ד הד"ר אלקנה לייסט, "בודזיאק נחשב לגדול המומחים בתחום וגם עד התביעה, ירון שור, התגאה בכך שהוא תלמידו". שור העיד בשעתו כי ניתן לזהות את טביעות נעליו של זדורוב על מכנסיה של המנוחה. זו היתה הראיה המדעית היחידה שנמצאה בזירה. יש לציין שזדורוב הורשע גם על סמך הודאותיו ושיחזור הרצח.

בערעורו לבית המשפט העליון הציג זדורוב קביעות של שני מומחים שסתרו לכאורה חלק מהראיות שלפיהן הורשע. האחת, קביעתה של ד"ר מיה פורמן, פתולוגית המתמחה ברפואה משפטית, לפיה ראדה נרצחה בסכין שיננית ולא בסכין יפנית, כפי שנקבע בהרשעה, על סמך ההודאה שנגבתה מזדורוב. השנייה, חוות דעתו של בודזיאק, שקבע כי טביעת הנעל שנמצאה על מכנסיה של ראדה לאחר גילוי הגופה, לא תאמה לנעל של זדורוב, כפי שנקבע בהרשעה. ראיות אלו הוצגו לראשונה בערעור שהגיש זדורוב לבית המשפט העליון, שהחליט לפיכך להחזיר את הדיון להרכב בית המשפט המחוזי בנצרת שהרשיע את זדורוב ב-2009.

וויליאם בודזיאק בבית המשפט בנצרת, הבוקר

בדיון בשבוע שעבר הציגה ד"ר פורמן את חוות דעתה, שלדבריה מתבססת על ממצאים פתולוגיים. אולם בפרקליטות ניסו לסתור את עדותה ועימתו אותה עם עדויות וקביעות קודמות המערערות לכאורה על אמינות דבריה. "אלו ראיות לא-רציניות", אמרה לפני תחילת הדיון עו"ד שילה ענבר, ראש תחום פלילי בפרקליטות מחוז צפון, שהביעה אמון כי בית המשפט יקבל בסופו של דבר החלטה נכונה, שלא תשנה את הכרעת הדין.

אימה של תאיר, אילנה ראדה, אמרה אחרי הדיון הקודם כי היא "מקווה לטוב", אך ציינה כי פתיחת המשפט מחדש מתישה נפשית. לדבריה, עם קבלת החלטת העליון, גברו אצלה תחושות שמהן חששה. "אני מקווה שהדיון החדש יענה על כל השאלות", אמרה. אביה של.תאיר, שמואל ראדה, אמר עם זאת כי הדיון החדש מיותר. "עושים רעש וצלצולים מכלום. אין לי ספקות, הרוצח יושב פה לידינו. אם זה היה תלוי בי, הייתי שוחט אותו עכשיו כמו שהוא שחט את תאיר".

רעייתו של זדורוב, אולגה, חזרה בשבוע שעבר על אמונתה בחפות בעלה. "אני מדברת עם רומן כמעט כל יום ומבקרת אותו פעם בחודש", אמרה, "שנינו אופטימיים ומקווים לסוף טוב בסיוט הזה". זדורוב טענה כי בית המשפט עשה טעות בהרשעה הראשונה, והביעה את הסתייגותה מכך שההרכב שדן בראיות החדשות, הוא אותו הרכב שהרשיע את בעלה. "חשוב שהדברים יתבהרו ויחודדו שוב בבית המשפט", אמרה.

ירון שור מציג את טביעת נעלו של זדורוב במהלך המשפט, 2008צילום: דרור ארצי/ ג'ני

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ