ראש העיר נצרת עילית מואשם כי קיבל שוחד

שמעון גפסו וחבר מועצה מואשמים שניסו לכפות על יריב פוליטי להתפטר כדי שגרושתו לא תאבד את עבודתה. גפסו יואשם גם בעבירות נוספות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פרקליטות מחוז צפון הגישה הבוקר (שלישי) לבית המשפט המחוזי בנצרת כתב אישום נגד ראש העיר נצרת עילית שמעון גפסו וחבר מועצת העיר עדי ברקו בגין קבלת שוחד. בנוסף, הודיעה הפרקליטות כי החליטה להגיש נגד גפסו כתב אישום בכפוף לשימוע בפרשה נוספת הקשורה להפעלת השוק בעיר.

על פי כתב האישום, לאחר הבחירות לעירייה בשנת 2008, התנו גפסו וברקו את המשך העסקת גרושתו של חבר מועצה בחברה הכלכלית של העירייה בהצטרפותו לקואליציה או בהתפטרותו מהמועצה. חבר המועצה הוא סמיון ברון שנבחר מטעם קדימה. גרושתו דורה, עבדה כמנהלת משמרת ומנהלת אירועים בקאנטרי בנצרת עילית המופעל על ידי החברה הכלכלית. בסופו של דבר פוטרה האשה מעבודתה. האישום מייחס לגפסו וברקו עבירה של לקיחת שוחד, בגין התנית המשך ההעסקה בהתפטרותו של חבר המועצה, שכמוה כלקיחת שוחד.

על פי חוק, ראש עיר אינו נדרש להתפטר לאחר הגשת כתב אישום נגדו, אלא רק לאחר שהורשע בעבירה שיש עמה קלון. הרכב של חמישה שופטי בג"ץ צפוי לדון בחודש הבא בעתירה שהגיש חבר אופוזיציה נגד המשך כהונתו של ראש העיר רמת גן, צבי בר, במטרה לקבוע הלכה חדשה שתחייב ראשי ערים להתפטר לאחר שהוגש נגדם כתב אישום חמור, כפי שנקבע בהלכת דרעי ופנחסי לגבי שרים.

בנוסף להגשת האישום, הודיעה פרקליטות מחוז צפון לגפסו כי פרקליט המדינה משה לדור החליט להגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע בעבירות של לקיחת שוחד ומרמה והפרת אמונים בגין קבלת שוחד ממנהל שוק "רמלה לוד" בעיר, איש עסקים בשם אבישי רביב שמשמש כעד מדינה בפרשה, כדי שיפעל למתן הקלות מטעם החברה הכלכלית בעיר לטובת מפעילי השוק. גפסו צפוי להיות מואשם גם בשוחד בחירות בהבטחת עבודה בעירייה לפעילים במערכת הבחירות לרשויות המקומיות.

פרשה נוספת שבה החליט פרקליט המדינה להעמיד את גפסו לדין בכפוף לשימוע קשורה לעבירה של אי פרסום חלק מהסכם קואליציוני שנחתם עם אחת הסיעות בעירייה, לאחר בחירות 2008. במקרה זה, עומדת לגפסו הזכות לפנות בכתב בתוך 30 יום, ולנמק מדוע לא יוגש כתב האישום.

גפסו מסר בתגובה לדברים כי "כתב האישום שהוגש נגדי עוסק בפיטורי עובדת החברה הכלכלית - תיק שחקירתו הסתיימה לפני שלוש שנים וחצי, והשימוע שנערך לי היה לפני שנתיים וחצי. הן מעצם ההחלטה להגיש כתב אישום על לא כלום והן מהעיתוי של קבלת ההחלטה עולה טעם לא טוב של ניסיון של הפרקליטות להתערב בהליך דמוקרטי.
עד הבחירות אציג לציבור את עמדתי המפורטת בעניין, והציבור יגיד את דברו בקלפי".

גפסו, בן 54 נשוי ואב לארבעה ילדים, נבחר לתפקיד ב- 2008 מטעם הליכוד וזו הקדנציה הראשונה שלו כראש עיר. הוא ראש העיר השני של נצרת עילית, אחרי עשרות שנים שבהן מילא את התפקיד מנחם אריאב. בעבר היה עוזרו של השר עוזי לנדאו. במהלך כהונתו הוא מתנכל לגזבר העירייה עופר לוי וליועצת המשפטית אולגה גורדון על רקע חשיפת שחיתות, דבר שהוביל את מבקר המדינה להוציא לשניים צו הגנה. בנוסף, גפסו התנגד לפתיחת בית ספר לתלמידים ערבים בעיר ובין השאר אמר כי "שימרנו את הרוב היהודי בדרכים שהשתיקה יפה להן".

בתנועה לאיכות השלטון בירכו על האישום ואמרו כי "התנהלותו הבעייתית של ראש העיר כפי שעולה מכתבי האישום, מאמתת את מה שטוענים הגזבר, היועצת המשפטית והמבקר (בעיריית נצרת עילית) בשנים האחרונות ואת המעשים אותם הם ניסו למנוע, ואשר כתוצאה מפועלם, עמדו בפני ניסיונות פיטורים... ניסיונות הפיטורים נמנעו רק בזכות בקשותיהם של הגזבר והיועצת המשפטית לצווי הגנה קבועים מטעם מבקר המדינה..."

כתב האישום נגד גפסו מצטרף לשורת כתבי אישום שהוגשו בעת האחרונה נגד ראשי ערים, וזאת לקראת הבחירות לרשויות המקומיות שיתקיימו באוקטובר הקרוב. פרקליט המדינה משה לדור הורה לפרקליטי המחוזות לקבל החלטה בעניינם בהקדם. בינואר האחרון הוגש כתב אישום נגד ראש העיר רמת גן צבי בר המייחס לו קבלת שוחד בגובה כשני מיליון שקלים. בחודש שעבר הוגש כתב אישום נגד ראש העיר רמת השרון יצחק רוכברגר, בעבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד ומרמה והפרת אמונים בתאגיד. נגד ראש העיר טבריה, זוהר עובד, הוגשו שני כתבי אישום לפני כמעט שנתיים.

כמו כן, באפריל הודיעה הפרקליטות על הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע נגד ראש העיר בת ים שלמה לחיאני בגין קבלת שוחד בהיקף של 900 אלף שקל והעלמת הכנסות בסך שמונה מיליון שקל.

בחודש החולף נעצרו שלושה ראשי ערים בחשד לקבלת שוחד מקבלנים בעיר והם ראש העיר חדרה חיים אביטן, ראש העיר יהוד יוסי בן דוד (שנגדו תלוי ועומד כתב אישום בגין עבירות בנייה) וראש העיר אלעד יצחק עידן. הפרקליטות צריכה להכריע עוד בעניינו של ראש העיר עפולה, אבי אלקבץ. התיק נשלח להשלמות חקירה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ