גרוניס: "מבחינה ציבורית, לא ראוי שצבי בר ימשיך לכהן בתפקידו"

השופטים הציעו לראש עיריית רמת גן להתחייב שלא יתמודד בבחירות המקומיות, בעוד כשלושה חודשים. פרקליטו: "לאור הערות השופטים, הוא לא ירוץ"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראש עיריית רמת גןצבי בר התחייב שלא יתמודד בבחירות הקרובות לרשויות המקומיות, בעוד כשלושה חודשים, אולם שופטי בג"ץ לא אילצו אותו להתפטר מיידית - כפי שדרשו העותרים.

בראש ההרכב עמד נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס ועמו השופטים מרים נאור, עדנה ארבל, אליקים רובינשטיין, סלים ג'ובראן, אסתר חיות ועוזי פוגלמן. החלטת בית המשפט, כשלושה חודשים בלבד לפני הבחירות לרשויות המקומיות, עשויה להשפיע על ראשי רשויות אחרים המואשמים בפלילים ובהם ראש העיר בת ים שלומי לחיאני, ראש העיר טבריה זוהר עובד, ראש העיר רמת השרון יצחק רוכברגר וראש העיר נצרת עילית שמעון גפסו.

במהלך הדיון אמר הנשיא גרוניס כי "אנו סבורים שמבחינה ציבורית לא מתקבל על הדעת בשלב הזה שראש המועצה ימשיך לכהן בתפקידו. אנחנו מציעים שתהיה התחייבות שלא יגש לבחירות הקרובות". פרקליטו של בר, עו"ד נבות תל צור, אמר בתגובה: "אנו יכולים לומר שלאור הערות השופטים, בר לא ירוץ בבחירות הקרובות".

צבי בר, היום בבית המשפט העליוןצילום: אמיל סלמן

לאחר הצהרתו הדרמטית של הפרקליט הקריא גרוניס את פסק הדין, וקבע כי "בנסיבות העניין נדמה לנו כי העתירה מוצתה, בייחוד לאור המסר הציבורי העולה מדברינו". עם זאת, השופטים נמנעו מלקבוע הלכה תקדימית בעלת השלכות רחבות, והסתפקו בהתחייבות של בר שיפרוש מהמרוץ.

לאחר הכרעת השופטים אמר בר כי "היה דיון מאלף. מקום מדהים, אווירה טובה, אני שקט ונינוח. נכנסתי ראש עיר ואני יוצא ראש עיר, ואקיים את ההחלטה כלשונה וכרוחה. הכל יהיה לטובתה של העיר הנפלאה הזאת. אני ראיתי את הכיוון, את ההיגיון, זה היה מונח לי גם בראש. זה לא פשוט". הוא הוסיף כי: "הערכאה המשפטית הזאת היא כבדה. היו פה שבעה שופטים תותחים. כך צריך להיות בישראל".

עו"ד תל צור בירך גם הוא על ההחלטה. "אנחנו מביעים סיפוק רב על העובדה שבית המשפט לא קיבל את הדרישה להדיח את ראש העיר מתפקידו עקב הגשת כתב האישום", אמר, "ויאפשר לו להשלים את הקדנציה. זאת צריכה להיות התוצאה המשפטית. שלטון החוק הוא לכבד את החוקים שהכנסת קבעה. כיום אין רוב בכנסת לשנות את נקודת האיזון ולפגוע בנבחרי הציבור שהוגש נגדם כתב אישום".

את העתירה נגד המשך כהונתו של בר הגיש לפני יותר משנתיים חבר מועצת העיר רמת גן, ד"ר אבי ליליאן, באמצעות עו"ד עפר לרינמן. ליליאן עתר אז בעקבות החשדות החמורים נגד בר באותה עת. לפני כחצי שנה הפכו החשדות לכתב אישום, בו ייחסה הפרקליטות לבר קבלת שוחד בסך כ-1.9 מיליון שקלים מיזמי נדל"ן בתמורה לקידום ענייניהם. כמו כן, מופיעות בכתב האישום נגדו עבירות מרמה, הפרת אמונים הלבנות הון ושיבוש מהלכי משפט. משפטו של בר מתנהל בבית המשפט המחוזי בתל אביב, והוא דוחה את האישומים על הסף.

"זה ניצחון ענק לשלטון החוק, ניצחון ענק לציבור", אמר מגיש העתירה ליליאן לאחר שהתקבלה ההחלטה. "הציבור נקעה נפשו כבר מכל מה שקורה, והנושא הזה של רמת גן הופך להיות מגדלור ערכי לכל תושבי מדינת ישראל, לכל הרשויות המקומיות. לא יהיה יותר מצב שראש עיר שמואשם בעבירות של שוחד וימשיך בתפקידו".

החוק קובע כי ראש רשות מקומית יועבר מתפקידו רק לאחר הרשעה סופית בעבירה שיש עמה קלון. למרות זאת, במסגרת ההליך בבג”ץ קבע לפני חודש וחצי היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כי בר אינו ראוי לכהונתו נוכח כתב האישום החמור נגדו. בתשובת המדינה לבג"ץ נכתב כי החלטת מועצת העיר רמת גן לא להדיח את בר "לוקה בחוסר סבירות קיצוני ואינה יכולה לעמוד". לאחר קבלת עמדתו של היועץ הוציא בג"ץ צו על תנאי וחייב את בר לנמק מדוע לא יתפטר מתפקידו ואת מועצת העיר מדוע לא תעביר אותו מתפקידו.

בתצהיר תשובה לבג"ץ דחו עורכי הדין אילן בומבך, נבות תל צור וירון ליפשס, המייצגים את מועצת העיר ואת בר, את הדרישה להדיחו. הם טענו בין השאר כי עמדת היועץ המשפטי לממשלה אינה עולה בקנה אחד עם החוק הקיים ואין מקום להתערבות בית המשפט במקרה זה. בתצהיר התייחסו בר והעירייה בין השאר להלכת בג"ץ בעניינם של אריה דרעי ורפאל פנחסי. בג"ץ קבע לפני 20 שנה כי ניתן לחייב שר להתפטר מתפקידו אם הוגש נגדו כתב אישום על עבירה חמורה. עד כה היתה הבחנה בעניין זה בין שרים וסגני שרים, הממונים לתפקידם, לבין ראשי רשויות הנבחרים ישירות בידי הציבור.

עו"ד בומבך, שייצג את מועצת העיר רמת גן, אמר לאחר ההחלטה כי "אני מתרשם שבית המשפט קיבל עמדה נכונה ובהחלט לא נקבע כאן תקדים שאפשר להדיח ראש עיר מכהן מתפקידו. זה לעניין למחוקק לענות בו, ולכן הצעת הפשרה של בית המשפט העליון היא בהחלט הצעה מאוד נבונה, הגיונית וסבירה".

אלי יריב, חבר מועצת העיר בת ים, בירך על ההחלטה ואמר כי הוא מצפה שתחול גם על ראש העיר בת ים, שלומי לחיאני. "בית המשפט קבע את הנורמה הבאה: ראש עירייה שיש נגדו כתב אישום לא יכול להתמודד", אמר יריב, "מחר נבוא לפה עם ראש עיריית בת ים, מה שאמר הנשיא עם שבעה שופטים, זה יחול עליו. אין לי ספק. אם לחיאני יגיש מועמדות אז הם יקבעו את ההלכה על לחיאני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ