מאבטח ירה למוות באב ובתו במשרד עורכי דין בניין כלל בירושלים

אדם שנכנס למשרד בבניין שברחוב יפו פתח באש וירה למוות בשני בני אדם במרכז העיר. היורה נעצר. טרם התבררו נסיבות האירוע

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

אדם ירה למוות באב ובתו הבוקר (שלישי) במשרד עורכי דין בבניין כלל ברחוב יפו, סמוך לשוק מחנה יהודה בירושלים. היורה, גבר בן 40 מאחד היישובים באזור ירושלים שעובד כמאבטח בבניין אחר בעיר, נעצר ללא התנגדות דקות לאחר האירוע. מחקירה ראשונית עולה כי ככל הנראה הרקע לירי הוא סכסוך עסקי. החשוד יובא מחר לדיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בעיר.

זמן קצר לאחר הירי הוזעקו כוחות גדולים של משטרה ומגן דוד אדום למקום. אנשי מד"א שהגיעו לזירה טיפלו בשני נפגעי הירי במצב אנוש. לאחר ניסיונות החייאה נאלצו אנשי מד"א להכריז על מותם. לא היו נפגעים נוספים מהירי.

מחקירה ראשונית עולה כי הרוצח ירה בשניים בטווח קרוב בתוך המשרד. כל אחד מהם נפגע מכמה כדורים. לאחר הירי הניח החשוד את הנשק לידו. קצין הביטחון של בניין כלל הגיע למקום בתוך שניות והחשוד אמר לו: "תקרא למשטרה". זמן קצר לאחר מכן הגיע למקום גם השוטר שלמה בן חיון, המשרת במשרדי משטרת התנועה המצויים בקומה מעל למשרד עורכי הדין. בן חיון אזק אותו ובסיוע שוטרים נוספים הוא נלקח לחקירה.

מרכז כלל, הבוקרצילום: אמיל סלמן

"הוא לא התנגד ולא אמר כלום", סיפר בן חיון, "הוא היה שקט מאוד, בקור רוח מדהים כאילו הוא לא ביצע שום פשע בחיים שלו". דרור, עד ראייה שהגיע למקום מיד לאחר הירי סיפר שראה את היורה יושב "עם הידיים למטה, מחכה".

מפקד מרחב ציון במשטרה, תת-ניצב אמנון אלקלעי, אמר כי החשוד בירי הוא גבר בשנות ה-40 לחייו, שנכנס לאחד המשרדים וירה בגבר כבן 50 ובצעירה כבת 20. "שוטר לשעבר שעובד כאן בסמך השתלט על החשוד, תושבים אחרים סייעו לו ולקחו את הנשק", אמר תת-ניצב אלקלעי. לדבריו החשוד שנעצר ונלקח לחקירה הוא מאבטח אך ככל הנראה לא מועסק בבניין כלל. "אנחנו עדיין לא יודעים מה הקשר של היורה למי שנפגעו. החשוד נלקח לתחנה לחקירה, החל לשתף פעולה עם החוקרים".

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, הגיע לזירת האירוע ואמר כי מדובר ב"מקרה פלילי קלאסי. זה יכל לקרות בכל מקום". ברקת אמר כי אינו יודע מה הרקע לאירוע וקרא לאפשר למשטרה לסיים את חקירתה.

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ מירי רגב, המובילה מהלך לאיסוף כלי נשק של מאבטחים אמרה: "לצערי בחודשים האחרונים, בעוד ועדת הפנים בראשותי מאיצה במשטרה לסיים את עבודת המטה שלה ולהציג חוק שיסדיר את הפקדת כלי הנשק של מאבטחים במקום העיסוק שלהם, נרצחים עוד ועוד אנשים מנשק של מאבטחים. בינתיים הרחוב מדמם והמשטרה טרם הגיעה להסדר ברור בנושא". רגב קראה לצמצם את מספר רישיונות הנשק במדינה ולהרחיק את האקדחים מהבתים: "אקדח הוא לא רהיט בבית ויש להפקידו במקום העבודה ולא להסתובב עימו באופן חופשי ללא פיקוח". רגב אמרה כי תקיים דיון נוסף בימים הקרובים כדי לבחון את התקדמות עבודת המטה של המשטרה.

בחודשים האחרונים נרשמו כמה מקרים בהם מאבטחים השתמשו בנשקם האישי לצרכים פליליים. לפני כמה חודשים הגו במשרד לביטחון הפנים תוכנית חדשה שתסייע לצמצם את הנגישות לנשק המאבטחים: כספת שתותקן בביתו של כל אחד מהם, ובה הם יחויבו לשמור את כלי הנשק כאשר אינם בתפקיד. במשרד קיוו לצמצם את הקטל מכלי ירייה אלה – בעשור האחרון מצאו את מותם יותר מ-30 ישראלים מנשק של מאבטחים. בישראל רשומים כ-34 אלף מאבטחים וברשות חברות האבטחה 39 אלף כלי נשק.

מנתוני “האקדח על שולחן המטבח” - קואליציה של 11 ארגוני זכויות אדם ונשים, המנסה להגביר את המודעות לנושא הנשק שבידי מאבטחים – מבין 37 ההרוגים בעשר השנים האחרונות, שמונה היו מאבטחים שהתאבדו (שישה מהם השתמשו קודם בנשק כדי לרצוח אחרים), כאשר ייתכן שמספר המתאבדים גדול עוד יותר, מאחר שהנתונים על היקף התופעה אינם ידועים באופן מלא.

ראש לשכת עורכי הדין בישראל, עו"ד דורון ברזילי, מסר: "אני מזועזע עמוקות מהמעשה הנורא. זהו יום שחור לחוק ולמשפט בישראל. החומרה כפולה ומכופלת שכן אין זו הפעם הראשונה שנרצח עורך דין בישראל, וכלל אין זה משנה על איזה רקע בוצע המעשה. עובדה זו חייבת להדליק נורה אדומה בקרב כל המערכות במדינה. רצח של עורך דין, על אחת כמה וכמה אם יתברר כי מדובר על רקע מילוי תפקידו, פוגע פגיעה קשה ביסודות שלטון החוק ובדמוקרטיה בישראל ובכל אזרח ואזרח בארץ. אני דורש מהמשטרה, ממערכת אכיפת החוק ומבתי המשפט להעמיד לדין את מבצע המעשה במהרה ולפעול נגדו במלוא חומרת הדין. לשכת עורכי הדין תתכנס היום ותדון בדרכים להגביר את ההגנה על חבריה ועל עבודתם".

מנכ"ל ארגון חברות האבטחה בישראל, פיני שיף, גינה את הרצח וקרא לצמצם את מספר כלי הנשק שברשות הציבור ובחברות האבטחה. שיף אמר כי הציג למשטרה ולמשרד לביטחון פנים מתווה שיסייע לצמצום ניכר במספר כלי הנשק שבשימוש חברות האבטחה בארץ, באמצעות בחינה מחודשת של הצורך באבטחת הגופים המאובטחים בישראך. "מדינת ישראל הינה מדינה חמושה, עשרות אלפי שוטרים, אנשי שירות בתי הסוהר, חיילים בסדיר ובמילואים, אנשי כוחות הביטחון וכן 180 אלף אזרחים נוספים המחזיקים בנשק ברישיון, נושאים מידי יום את נישקם לביתם", אמר שיף.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן ורויטל חובל

כתבות מומלצות

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ