רויטל חובל
רויטל חובל

ארגוני פשיעה יוצרים קשר עם ראשי ערים ומנסים לחדור אל תוך השלטון המקומי - כך אמר היום (שני) סגן ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה במשטרה, ניצב משנה ערן קמין, כחודשיים לפני הבחירות לרשויות המקומיות.

לדברי קמין, "יש ארגוני פשיעה שמוכרים לנו במשטרה, שיצרו קשרים על פי החשד עם ראשי עיר מכהנים, לטובת השתלטות או לקיחה של משאבים של הרשות. צריך לזכור שהרשות מופקדת על נכסי נדל"ן, על מכרזים, יש הרבה כסף בשלטון המקומי. יש ניסיון של פשיעה מאורגנת לחדור לכל מקום שיש ראשי ערים, ולנצל אותם לטובתם הם".

"מתנהלות עכשיו גם חקירות סמויות וגם חקירות גלויות נגד ראשי רשויות בשלטון המקומי", המשיך קמין. "יש חקירות שקשורות בחיבור בין עבריינים לבין ראשי רשויות. התפקיד של ראש עיר, הוא כמו ראש ממשלה בזעיר אנפין. הוא חולש על תקציבים, על משאבים. בסוף זה תלוי בדי.אן.איי הנורמטיבי שלו".

ערן קמין

קמין, שאמר את הדברים בכנס ועד מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין לקראת פתיחת שנת המשפט, הוסיף כי "כשהמשטרה ופרקליטות המדינה מחליטים לפתוח בחקירה נגד ראש רשות מכהן, זו החלטה לא פשוטה, ויש לה משמעויות, בוודאי ערב בחירות. אנחנו בוחנים את הראיות שיש בפנינו, בוחנים את העיתוי, בוחנים את הגורמים המעורבים, ובמקרים שבהם אנחנו מוצאים לנכון לפתוח בחקירה היא נפתחת".

קמין התייחס גם לקושי שבהבאת ראיות לביסוס אישומים בתיקי שחיתות נגד ראשי ערים. "סביר להניח שאנחנו ביאח"ה נמשיך לנהל חקירות נגד נבחרי ציבור כי זהו המנדט שלנו, נבחרי ציבור למיניהם הם לחם חוקנו”, אמר. “אנחנו מנסים להתייחס לדברים בצורה מאוד מדודה, רצינית ועניינית. לאתר גורמים אינטרסנטיים - פעמים רבות האופוזיציה מובילה את המידע נגד ראש העיר, לא תמיד המידע מבוסס. הרבה פעמים למידע אין ידיים ורגליים".

פרקליט המדינה משה לדור התייחס למשך הזמן עד להכרעה בתיקים נגד ראשי רשויות. "קידמנו חקירות, קידמנו את תהליך קבלת ההחלטות לגבי הזמנה לשימוע”, אמר. “השימוע אורך לפעמים חודשים רבים, וכך אנחנו מגיעים למועדים קרובים לבחירות. האם נכון לעצור את התהליך בגלל הבחירות המתקרבות? אם היינו עוצרים את התהליך היינו מתערבים בכך בתוצאות הצפויות של הבחירות".

לדור התייחס למקרה של ראש העיר בת ים, שלומי לחיאני, שניסה לדחות את מועד השימוע לאחרי החגים ואף עתר בעניין לבג"ץ, שדחה את עתירתו. בסופו של דבר נקבע כי השימוע ללחיאני ייערך ב-3 בספטמבר, כחודש וחצי לפני הבחירות, ועל כן קיים ספק אם הפרקליטות תכריע בעניינו לפניהן. "החלטה לעכב את השימוע משמעותה התערבות במערכת הבחירות", אמר לדור. "ההליכים האלה אינם מתחילים ערב הבחירות. אנחנו מגישים כתבי אישום במקום שיש הצדקה לכך, כולל נגד ראשי ערים ועובדי ציבור. אנחנו צריכים להידרש, בין היתר, לכן או לא לעכב חקירות והגשת כתבי אישום כנגד ראשי ערים. הנחיית היועץ המשפטי לממשלה היא שאיננו מתערבים בפוליטיקה, והפוליטיקה איננה שיקול בתוך מערכת השיקולים ובלוחות הזמנים שמערכת האכיפה מתפקדת על פיהם, אלא אם כן אנחנו מזהים שמגמה לא ראויה עומדת מאחורי ההליך או התלונה או דחיפת הנושא קדימה".

עוד ציין פרקליט המדינה כי "נכון שבתחום הזה נפתחות חקירות לא פעם על ידי יריבים פוליטיים. זה כשלעצמו לא אומר שלא צריך לחקור. כשאנחנו מתקרבים לתקופה שבה מתחילה מערכת בחירות אנחנו נזהרים כפל כפליים לפני שאנחנו מאשרים את תחילתה של חקירה. להתקדם עם ההליך יכול להיתפס כהתערבות במערכת הבחירות המוניציפליות, אבל גם להחליט לא להתקדם בתהליך זו התערבות. בשני המקרים יהיה מי שיטען כנגדנו בהמשך הדרך, שאנחנו מגישים את כתב האישום רק לאחר הבחירות".

גם מבקר המדינה יוסף שפירא התייחס לשחיתות בשלטון המקומי, נושא שהצהיר כי יעמוד במוקד הביקורת בתקופת כהונתו כמבקר. "הבעיה העיקרית בשלטון המקומי איננה בעיית התרומות”, אמר. “דווקא התרומות הכספיות הן הכסף הקטן. יש הגבלה של סכומי תרומות, והתרומות יותר שקופות מכל מיני מעשי שחיתות אחרים, כי כל התורמים צריכים להזדהות. הנחינו אפילו לפרסם את שמותיהם של מי שנותנים ערבויות להוצאות הכספיות. בסופו של דבר אפשר לעקוב ולבדוק אם תורם מסוים קיבל איזושהי טובת הנאה מראש המועצה, הדברים שקופים מאוד היום. קחו בחשבון גם שיש מועמדים רבים, כך שניתן לראות בקלות אם התורם קיבל רישיון עסק, רישיון בנייה או טובת הנאה אחרת". יחד עם זאת, שפירא טען כי "השחיתות בשלטון המקומי אינה כצעקתה". באשר למצב שבו ראש עיר שמוגש נגדו כתב אישום מתמודד בבחירות, אמר שפירא כי "הציבור צריך לשפוט אותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ