אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי

ההגנה במשפט נגד שמעון גפסו, ראש עיריית נצרת עלית, טוענת כי בחומרי תיק החקירה נגדו מצויות האזנות סתר של המשטרה. היום (רביעי) נפתח משפטם של גפסו ועדי ברקו, שהיה בקדנציה הקודמת סגנו של גפסו, בבית המשפט המחוזי בחיפה. שניהם נאשמים בלקיחת שוחד.

לפי כתב האישום שהגישה הפרקליטות, באמצעות עו"ד רז וולטר, לאחר הבחירות לעירייה בשנת 2008, גפסו וברקו התנו את המשך העסקת גרושתו של חבר מועצת העיר סמיון ברון, בחברה הכלכלית של העירייה, בכך שהוא עצמו יתפטר ממועצת העיר. כתב האישום מייחס לגפסו וברקו עבירה בשל התניית המשך ההעסקה בהתפטרותו של חבר המועצה, שכמוה כלקיחת שוחד.

ביום המשפט הראשון העידו סגן ניצב רוברט גולדשטיין, ראש השלוחה הצפונית ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), ורב פקד גדעון קלוגר, שהיה ראש צוות החקירה ביאח"ה. גולדשטיין אמר כי למיטב זכרונו לא היו האזנות סתר, "אבל צריך להיות זהיר, ואם היו הן טופלו כמו שצריך".

גפסו ועו"ד ינאי בבית המשפט בנובמברצילום: רמי שלוש

קו ההגנה שהובילה עו"ד פנינת ינאי, המייצגת את גפסו, העלה טענה ולפי עורך הדין יעקב בורובסקי, שהיה בעבר מפקד המחוז הצפוני של המשטרה, "היה 'הסנדק' של התיק", כהגדרתה. לדבריה, החקירה נפתחה לאחר שברון גולל לפני עו"ד בורובסקי את מה שתאר כניסיון סחיטה. לטענת ינאי "ברון וגרושתו שכרו את שירותיו של עו"ד יעקב בורובסקי, למרות שהוא לא עסק בדיני עבודה, אבל זו היתה תוכנית גאונית: סמיון ברון אמר: 'אעשה סחר־מכר ואציל את גרושתי'. בורובסקי פנה לפקודו לשעבר, רוברט גולדשטיין, ואמר לו בטלפון: 'יש שחיתות, פתח בחקירה'". היא הגדירה התנהלות זו כ"רפובליקת בננות".

גולדשטיין וקלוגר דחו את הטענה על הסף, וגולדשטיין הגדיר אותה "מבזה".

בתשובתו אמר גולדשטיין שלא היתה לו כל כפיפות לבורובסקי. מעדותו עלה כי מעולם לא היה כפוף פיקודית לבורובסקי, לא קודם ולא מונה על ידו לתפקיד כלשהו, וכי הקשר ביניהם היה קלוש ביותר והסתכם בשתי מצגות שהציג גולדשטיין לפני בורובסקי, בעת שזה כיהן כראש אגף תכנון במטה הארצי.

עו"ד ינאי טענה כי "כתב האישום נשען על עמודי אבסורד" ואמרה כי לא היה היגיון פוליטי כלשהו בצורך של גפסו לגרום להתפטרות ברון ולהרחיב את הקואליציה בעקבות ההתפטרות. היא ציינה כי לגפסו היתה כבר קואליציה של 14 חברים, ואילו באופוזיציה נותרו שלושה חברים בלבד, ובהם אלכס גופמן וסמיון ברון, שהיו חברי סיעת "קדימה". עוד טענה כי מחליפו המיועד של ברון במועצת העיר היה יריב מר של גפסו, כך שלא היתה צומחת לו תועלת פוליטית מהמהלך.

גולדשטיין השיב כי "בראיית הפסיפס השלם, אכן מצאתי שתמורת אינטרסים פוליטיים של גפסו נעשה פה ניסיון לגרום להתפטרותו של סמיון ברון ממועצת העיר. הכלי לכך היו פיטוריה של דורה, דבר שהיה קריטי לברון".

גולדשטיין הוסיף כי גפסו וברקו "מאוד רצו לקבל את התפטרותו של ברון. זה היה להם חשוב והציבו לו דד־ליין להתפטרות, ושם מדברים על פיטורים או אי פיטורים (של דורה ברן). הזיקה בין הדברים יצרה סחיטה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ