ברק ביקש כ-150 אלף שקל כהחזר הוצאות משפטיות בפרשת הרפז

שר הביטחון לשעבר פנה ליועץ המשפטי וינשטיין במכתב חריף שבו דרש לקדם את חקירת המשטרה בפרשה: "לא אעבור לסדר היום על כל ניסיון לטייח אותה"

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גידי וייץ
גידי וייץ

שר הביטחון לשעבר אהוד ברק פנה לאחרונה למשרד המשפטים בבקשה לקבל כ-150 אלף שקלים כהחזר הוצאות משפטיות בפרשת הרפז. מכוח החלטת ממשלה מ-2002, זכאי נושא משרה או עובד מדינה להשתתפות בהוצאות בגין הליך משפטי בתנאים מסוימים שנקבעו בהחלטה.

ברק שכר את שירותיו של עו"ד נבות תל צור בהליכים משפטיים שונים שנגעו לפרשת הרפז, ובראשם התגובה לטיוטת דו"ח מבקר המדינה שפרשה את פרטיה. ברק, כמו מעורבים נוספים בפרשה, העדיף לשכור את שירותיו של פרקליט בכיר אף שעמדה לו הזכות להיעזר במשפטנים בשירות המדינה. בראש הוועדה להחזר הוצאות משפטיות עומד מנכ"ל משרד המשפטים, ד"ר גיא רוטקופף, וחברים בה בין היתר נציג ממשרד האוצר ומנציבות שירות המדינה. שני כוכביה הראשיים של הפרשה, הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי וארז וינר, לא הגישו בקשה דומה, וכך גם האלוף במילואים יואב גלנט.

לאחרונה פנה ברק במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, ודרש ממנו לקדם ללא דיחוי את חקירת המשטרה בפרשה. לפני מספר חודשים הורה וינשטיין למשטרה לחקור חשדות נוספים בעקבות גילוי ממצאים מחשידים לכאורה כנגד אשכנזי ווינר בחקירה שניהלה מצ"ח בליווי הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל דני עפרוני.

במכתב מותח ברק ביקורת חריפה על השיהוי בטיפול בפרשה ומרמז לסחבת שננקטה על ידי וינשטיין בטיפולו בפרשות נפיצות אחרות, ובראשן פרשת ליברמן. "חומרת הדברים והאינטרס הציבורי הברור מחייבים חקירה משטרתית מלאה, אשר תביא לחקר האמת ולמיצוי הדין עם האחראים", כתב ברק ליועץ באמצעות עו"ד תל צור. "על אף האמור לעיל, מאז ההודעה על פתיחת חקירה משטרתית חלפו כחמישה חודשים וטרם ננקטו בעניין זה פעולות חקירה גלויות כלשהן! ראינו כבר כיצד סחבת והשהיית פעולה חקירה נחוצות ומתבקשות, יש בה לסכל, בחלוף הזמן, ביצוע חקירה מקיפה וממצה והגשת כתב אישום בעלי חשיבות ציבורית. דומה כי אין צורך להרחיב על חוסר הסבירות הקיצוני שבהתנהלות מעין זו... תרשום לפניך כי אין בכוונת שר הביטחון היוצא לעבור לסדר היום על כל ניסיון לטשטש את חומרת הפרשה או לטייח אותה".

ההערכה היא כי בשבועות הקרובים תחל המשטרה בזימון אישים בכירים המעורבים בפרשה לחקירה. מקור משפטי בכיר אמר ל"הארץ" כי חקירת מצ"ח העלתה ראיות חדשות המחזקות חשדות שהתגלו בעבר כנגד אשכנזי ווינר אך לא הבשילו באותה עת להגשת כתב אישום, ובהם חשדות למרמה והפרת אמונים ולשיבוש הליכי חקירה.

דובר משרד המשפטים, עו"ד משה כהן, מסר בתגובה: "בעניין אהוד ברק - לוועדה הוגשה לאחרונה בקשה להשתתפות בהוצאות משפטיות בגין העברת תגובה לטיוטת דו"ח מבקר המדינה בעניין פרשת הרפז. הבקשה נמצאת בטיפול ואמורה לעלות לדיון לפני הוועדה. בעניין פרשת הרפז - כידוע, הנושא בחקירה, בהובלת משטרת ישראל, בשת"פ עם מצ"ח".

ברק עם הרמטכ"ל גבי אשכנזי, ב-2008

המבוקרים באסון הכרמל קיבלו החזרים חריגים

בנובמבר 2012 פורסם ב"הארץ" כי שר הפנים דאז, אלי ישי, ביקש החזר הוצאות משפטיות לצורך התגוננות בפני דו"ח מבקר המדינה בעניין אסון השריפה בכרמל בסך 326 אלף שקלים, פי 16 מהסכום המרבי שנקבע ע"י החשב הכללי באוצר להשתתפות בהוצאות משפטיות שהוציא נושא משרה לצורך העברת תגובה לדו"ח של המבקר. שר האוצר דאז יובל שטייניץ ביקש החזר בסך 60 אלף שקלים, והשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' הגיש גם הוא בקשה להחזר, אך ללא ציון הסכום.

במאי האחרון אישר משרד המשפטים באופן חריג החזר הוצאות משפט בסך 50 אלף שקלים - פי 2.5 מהסכום המרבי - לכל אחד משלושת השרים המבוקרים בדו"ח. הוועדה נימקה את ההחלטה בכך שהליך הביקורת התבצע בשלבים וכי האחריות שהוטלה על השרים חייבה אותם בייצוג משפטי הולם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ