עובד בכור בדימונה פוטר כי חיבר דיסק און קי למחשבו

העובד, ד"ר לכימיה, הוריד מאמרים אקדמיים למחשב בסיווג גבוה בהזדמנויות שונות. "דליפת מידע עלולה להוות סיכון ממשי לביטחון המדינה", קבעו השופטים

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

בית הדין המשמעתי של עובדי המדינה קבע כי עובד בקריה למחקר גרעיני (קמ"ג) בדימונה שחיבר ב-14 הזדמנויות שונות דיסק און קי למחשב בעבודתו יפוטר מתפקידו לאלתר. מדובר בעובד בכיר ובעל ותק, ד"ר לכימיה, שהוריד למחשב המסווג ברמה הגבוהה ביותר מאמרים אקדמיים בתחום מומחיותו. כיוון שלו לא היה חיבור להתקן חיצוני, הוא עשה זאת באמצעות מחשב של חבר לעבודה ומשם העביר למחשבו, ולאחר מכן חיבר את ההתקן למחשב בביתו. מלבד הפיטורים ספג העובד נזיפה חמורה ונפסל מלעבוד בשירות המדינה לעשרה חודשים. הוא ערער על גזר הדין, אולם בית המשפט המחוזי בירושלים לא נענה לבקשה לעכב את ביצוע העונש.

"חומרת מעשיו הנה מופלגת ואין להקל בה ראש", כתבו השופטים בבית הדין המשמעתי בגזר הדין שניתן בחודש שעבר. "מעשיו ערערו על נורמות הקשורות בחובות הסודיות הבסיסית החלות על כל אדם המועסק במערכת הביטחונית. דליפת מידע מסווג ברמה הגבוהה ביותר, לגורמים זרים ועוינים עלולה באופן פוטנציאלי לסכן סיכון של ממש את ביטחון המדינה ולפגוע באינטרסים רגישים שלה בהיבטים הביטחוניים ואולי אף מדיניים". הם הוסיפו כי "נוכח חומרת מעשיו של הנאשם והנזק הפוטנציאלי שהיה גלום בהם, אין מנוס מפיטוריו מהמתקן. דעתנו הברורה היא שבמכלול נסיבות העניין רק אמצעי משמעת זה יגשים את התכלית המניעתית וההרתעתית של הדין המשמעתי". עם זאת, המדינה התחייבה שלא להתנגד אם יבקש לשוב ולעבוד במתקן בתום תקופת הפסילה.

כתב התובענה נגד העובד הוגש באוקטובר האחרון על ידי עו"ד אילה הוניגמן מאגף המשמעת בנציבות שירות המדינה. במשך שנים היה נהוג לברר מקרים מסוג זה בוועדות פנימיות שבהן חברים נציגי העובדים והמעסיקים וסנגורו של העובד, עפר ברטל, טען במשפט כי גם במקרה זה היה צריך לברר את הסוגיה בוועדה פנימית, אך בית הדין לא קיבל טענה זו וקבע כי ההסדר הקודם היה פסול. המדינה הדגישה כי העובד היה מודע לאיסור שבמעשיו, ועם קבלתו לעבודה בקמ"ג, חתם על נהלים המפרטים איסורים אלה. עוד נטען כי לא מדובר במקרה אקראי, אלא בפעולה מודעת ששבה ונשנתה פעמים רבות.

העובד הודה במעשיו והביע חרטה. בשלב הטיעונים לעונש העידו לטובתו בכירים בקמ"ג ובוועדה לאנרגיה אטומית. בין היתר הגיש לבית הדין מכתב מאודי אדם, מנהל הקמ"ג לשעבר, שכתב שאין מקום לפטר אותו.

בגזר הדין התייחסו השופטים לסכנות הגלומות במעשי העובד. "במקרה דנן, הסכנה ממעשיו של הנאשם הייתה כפולה", נכתב. "שכן באמצעות החיבור של ההתקן החיצוני ניתן היה לשתול קוד מסוים שיכול היה להיכנס לרשת המתקן ולהדביק אותה בוירוס קטלני ולשתק את מערכותיה ובאמצעות החדרת ההתקן החיצוני יכול היה גורם עוין לאסוף מידע ברמת הסיווג הגבוהה ביותר. שתי סכנות פוטנציאליות אלה עלולות להתממש אף ללא כל מעורבות של הנאשם, או ללא כל ידיעה שלו. הנאשם ואחרים כדוגמתו יכולים בהחלט להיות תמי לב וחפים מכל זדון במצבים כאלה, שעה שגורמים עוינים שונים משטים בהם ללא ידיעתם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ