נפתח שלב ההוכחות במשפט דפני ליף: "ניסיון לצמצם את חופש הביטוי"

השופט ביקר את נציגי המשטרה, שהציגו סרטון מההפגנה בה נעצרה ליף, אך היא לא מופיעה בו. עד מטעם התביעה: "דפני הסיתה את האנשים"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

בבית משפט השלום בתל אביב נפתח היום (ראשון) שלב ההוכחות במשפטה של יוזמת המחאה החברתית בקיץ 2011, דפני ליף, שנעצרה בהפגנה בשדרות רוטשילד בתל אביב ב-22 ביוני 2012. ליף מואשמת בהשתתפות בהתפרעות, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו ושימוש בכוח או באיומים למנוע מעצר. בהליכי הגישור לפני כמה חודשים הציעה יחידת התביעות של המשטרה לליף לבצע עבודות שירות לתועלת הציבור בתמורה לאי הרשעה, אך ליף סירבה ודרשה את מחיקת כתב האישום.

"צריך לנשום עמוק ולקוות שהשכל הישר יעלה על הבריונות של משטרת ישראל במקרה הזה", אמרה ליף בכניסה לדיון הבוקר. "אסור להיבהל מהסנקציות שהממסד מנסה להפעיל כדי לצמצם את חופש הביטוי. הניסיון להפוך את המקרה הזה למען יראו ויראו לא נכון – לא לדמוקרטיה, לא לדור הבא שירצה לצאת להפגין והוא גם לא יצליח".

התובעת המשטרתית, עו"ד רותם חזן, הקרינה בתחילת הדיון באולם בית המשפט סרטון מההפגנה שבה נעצרה ליף. בסרטון המשטרתי נראו פעילי המחאה החברתית קוראים "דמוקרטיה", אך ליף עצמה לא הופיעה בו. השופט שמאי בקר תמה בשתי הזדמנויות מדוע מקרינה המשטרה בבית המשפט את הסרטון, אם הנאשמת ליף כלל לא נראית בו. "אנחנו מתבקשים להוכיח כאן השתתפות בהתפרעות", השיבה התובעת.

ליף בבית המשפט בתל אביב, היום

העד הראשון מטעם התביעה היה מפקד הסיירת הירוקה של עיריית ת"א, ציון בן שושן. "הגענו לשם על מנת שלא יציבו אוהלים בכל השדרה", סיפר. "אם לא היתה משטרה שם, כל פקחי הסיירת הירוקה היו בבעיה רצינית. התחושה היתה לא טובה". בן שושן סיפר על התנהגות המפגינים. "באותה התקהלות איזה בחורצ'יק נתן לי שם אגרוף בחזה, כמעט איבדתי את ההכרה", אמר. לדבריו, "דפני הסיתה את האנשים שם, האירוע הזה היה אירוע לא נעים. מלכתחילה היא אמרה לי שהולך להיות בלגן, חד משמעית". במהלך עדותו פרצו חלק מהנוכחים באולם בצחוק, ולאחר כמה פעמים כאלו השופט הוציא את חלקם מהאולם.

אחרי בן שושן העיד יוסף שאבי, אחד השוטרים שעצר את ליף. לדבריו, הוא ראה את ליף דוחפת את אחד השוטרים ומנסה למשוך אותו מטה. "הלכתי לליאור שטרומר, סגן מפקד יס"מ ירקון, אמרתי לו שדפני ליף דחפה שוטר ונלך לעצור אותה. בגדול אני לא צריך אישור שלו, אבל במקרה הזה הבנתי שזה מצב רגיש אז ביקשתי אישור וקיבלתי אותו", שחזר, למרות שהדברים לא הופיעו בדו"ח הפעולה שלו. "הלכנו מספר שוטרים לעצור את דפני ליף. הודעתי לגברת ליף שהיא עצורה על תקיפת שוטר. היא לא התנגדה", סיפר. אחר כך, לדבריו, אחז בה יחד עם שוטר נוסף. "המגע לא מחויב, במקרה הזה אחזנו שנינו בידה כי חששנו שיעלימו אותה, בגלל כל הבלגן".

לגרסת שאבי, בדרך לניידת ליף "הפילה את עצמה" כדי להקשות על השוטרים להשלים את המעצר. "אנחנו היינו שיא הסיפור כשהיא נעצרה. המון קללות, ממש רמסו אותנו. קפצו עלינו וניסו בכוח למשוך אותה בחולצה ובכתף, היה ממש המולה עליה. גם קיבלתי אגרוף אבל לא ראיתי כי התעסקתי איתה". לדבריו, בניידת אמרה לו ליף "לא תקפתי, רק דחפתי – וזה לגיטימי בהפגנה". עוד ציין כי ליף התלוננה על כאבים ביד, אך סירבה לקבל טיפול.

ליף בעת מעצרה ברוטשילד, ב-2012

בשלב הזה הקרינה התובעת המשטרתית סרטון המתעד חלק ממעצרה של ליף. בסרטון נראית המולה רבה, ניתן לראות כי ליף מוטלת על הכביש, אך היא אינה נראית בו דוחפת שוטר. עו"ד גבי לסקי, המייצגת את ליף, דחתה בדיון את הטענות ותמהה כיצד ייתכן ששאבי ראה את הדברים, אך אף שוטר לא התלונן על תקיפה ואיש לא דיווח על כך. "נכון, זה לא היה בסרט", אמר שאבי. "מה שראיתי ראיתי. את מנסה להוציא אותי שקרן. לא את ולא אף אחד יוציא אותי שקרן. אני 13 שנה במשטרה ואני ככה כל הזמן, וחס וחלילה ששוטר במשטרה ישקר. אני ראיתי אותה דוחפת שוטר, תגידי לי שלא?". עם זאת, שאבי לא ידע להגיד מי השוטר שנדחף.

עוד ציין השוטר שאבי כי ליף עמדה בצד ולא הובילה את המפגינים, כאשר דחפה לדבריו את השוטר. "אתה אומר שהיא סתם עמדה מאחור, חיכתה לשוטר 'פצוע' ודחפה אותו?", שאל השופט ונענה בחיוב. "היא אמרה לי בניידת שזה דבר לגיטימי", השיב שאבי. לסקי הציגה לו תמונות של המעצר ושאלה מדוע גררו השוטרים את ליף על הכביש. "לא גררנו, היתה מלחמה שכולם הגיעו. את רוצה לנסות לגרור אותה כשיש מלחמה?", השיב. "אתה זוכר שהיא אמרה לך שאתם מכאיבים לה?", שאלה לסקי. "ודאי. בטח, היא אמרה לי מכאיבים, מכאיבים. בטח. אז צעקתי עליה מול כל האנשים. אני מנסה להרים אותה ואנשים מפילים אותה בכוח".

לסקי הטיחה בו כי הכאבים בידה של ליף נבעו מהפעלת כוח מיותרת, מוגזמת ולא מידתית של השוטרים. "לא עיקמנו לה את היד", השיב. "ושנית היה מלחמה בכביש הזה, היה בלגן, רמסו אותי, ונתנו לי אגרוף, נתנו לה מעיכות, אנו מנסים להוציא אותה מזה ולשים אותה בקטע מוגן בתוך ניידת. זה לא שעיקמתי לה בכוונה את היד. זה לא קרה. אבל כן תפסנו את היד, בטח".

בתום עדותו של שאבי ננעל הדיון. המשפט צפוי להימשך בשבוע הבא. "זה שימוש לרעה במשפט הפלילי", אמרה עו"ד לסקי מחוץ לאולם, "אמורים לעשות בו שימוש כאשר רוצים להביא עבריינים לדין. במקרה הזה התבלבלו קצת היוצרות ומנסים להביא לדין ולהפעיל את המשפט הפלילי כלפי מי שלמעשה בא להגן על הזכות לחופש הביטוי וחופש ההפגנה של כולם. צר לי שהמשטרה לא החליטה לבטל את כתב האישום נגד דפני ואני בטוחה שבסופו של יום הם יצטרכו להודות שטעו גם במעצר, גם בהגשת כתב האישום וגם בכך שהפסיקו את ההפגנה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ