"הארץ"

סמואל שיינביין, האסיר שירה בשלושה סוהרים היום (ראשון) בכלא רימונים, התבצר באגף בוא נכלא ונורה למוות על ידי כוחות הביטחון, ריצה מאסר עולם בגין רצח שביצע לפני 17 שנה בארה"ב.

שיינביין הוא יהודי-אמריקאי שגדל וחי כל חייו בארה"ב. הוא הורשע שרצח, ביתר ושרף את גופתו של הצעיר אלפרדו טלו במדינת מרילנד בספטמבר 1997. עם הוצאת צו המעצר נגדו ברח שיינביין לישראל כדי שלא לעמוד לדין במדינתו, ונעצר על ידי המשטרה. השלטונות בארה"ב דרשו את הסגרתו, אך ישראל, שהתכוונה להיעתר לבקשה, נתקלה בבעיה - שיינביין החזיק בנוסף לאזרחות אמריקאית גם באזרחות ישראלית. התברר שסבו וסבתו עלו ארצה בשנות ה-30 של המאה הקודמת, הולידו בישראל את שני ילדיהם, בהם אביו של שיינביין, וירדו לארה"ב ב-1950.

במסגרת הליכי ההסגרה טענו סנגוריו של שיינביין כי החוק אינו מאפשר להסגיר אזרח ישראלי למדינה אחרת. בית המשפט העליון פסק ברוב של שלושה נגד שניים, ובניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה דאז, אליקים רובינשטיין, כי למרבה הצער הסנגורים צודקים. הוא נשפט לבסוף בישראל ונגזרו עליו 24 שנות מאסר במסגרת עסקת טיעון.

סמואל שיינביין במשפטו בישראל ב-1999

בעקבות המקרה והביקורת הקשה שעורר בארה"ב, תוקן ב-1999 חוק ההסגרה הישראלי. על פי החוק החדש, ישראל יכולה להסגיר למדינה אחרת גם אדם המחזיק באזרחות ישראלית, אם אותה מדינה התחייבה להחזירו לישראל לשם ריצוי עונש המאסר שלו - במידה ויורשע בדין.

למרות זאת, התביעה האמריקאית לא מיהרה לסלוח על תרגיל הבריחה שביצע שיינביין. נגד אביו של הרוצח, סול שיינביין, הוצא צו מעצר בטענה שסייע לבנו לברוח לישראל ומאז הוא נחשב לעבריין נמלט. במקביל נפתח נגדו משפט בסופו נשלל רישיונו כעורך דין. חמישה מתוך שבעת השופטים הרשיעו אותו וקבעו שסייע לבנו להימלט לישראל.

למרות שלילת רישיונו, בריאיון ל"הארץ" ב-2002 לא נראה ששיינביין מתרגש. לדבריו, מאחר שאינו מייצג לקוחות בפני בית משפט אמריקאי, מצבו לא השתנה. בינתיים הוא חי בישראל עם אשתו ויקטוריה בבית שקנו בתל אביב, קורא לעצמו שלמה ועובד בייעוץ בתחום הפטנטים. הוא לא הוציא רישיון עריכת דין ישראלי משום שזה לא דרוש לו לצורך ביצוע עבודתו.

כשנשאל בריאיון אם הוא לא מעדיף לחזור לארה"ב כדי להסיר מעצמו את הכתם, ענה שיינביין האב: "אין לי שום חשק לחזור לארה"ב. למה לי לשלם לעורך דין ולעמוד למשפט? הרי יש אפשרות שהם גם ימצאו אותי אשם. הרדיפה אחרי היא פוליטית. התביעה כועסת שלא הצליחה להסגיר את הבן שלי ולכן מענישים גם אותי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ