רומן זדורוב הורשע שוב ברצח תאיר ראדה

שלוש שנים לאחר שהורשע ברצח, קבע ביהמ"ש בנצרת כי בראיות החדשות שבחן אין כדי לשנות את ההחלטה בעניין זדורוב. סנגוריו ערערו לעליון

אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי

בית המשפט המחוזי בנצרת שב הבוקר (שני) והרשיע את רומן זדורוב ברצח תאיר ראדה, שלוש שנים וחצי לאחר שהורשע בו לראשונה. הכרעת הדין ניתנה לאחר שבית המשפט בחן לבקשתו של זדורוב ראיות חדשות בתיק וקבע כי הן "אינן מובילות למסקנה חלופית זולת הרשעת הנאשם" וכי הוא רוצחה של ראדה. כעת ישוב התיק לעליון, לאחר שסנגוריו של זדורוב ערערו על ההחלטה.

בספטמבר 2010 הורשע זדורוב במחוזי בנצרת ברצח ראדה ונידון למאסר עולם. בהכרעת דינם קבעו השופטים: "בפנינו מעל ומעבר ל'דבר מה' נדרש, ראיות מחזקות ותומכות, היעדר 'ספק סביר' כמצוות ההלכה. כל אלה מלמדים כי בפנינו מארג ראיות איכותי, צפוף וממשי, מעבר לכל ספק סביר, המלמד כי הנאשם שבפנינו הינו רוצחה של תאיר ראדה ז"ל".

לפני כשנה, בצעד חריג, קיבל העליון את הערעור שהגיש זדורוב באמצעות הסנגוריה הציבורית וקבע כי על בית המשפט בנצרת לבחון שתי ראיות נוספות - חוות דעת של המומחה האמריקאי ויליאם בודזיאק לגבי טביעות הנעל שנמצאו על מכנסיה של המנוחה, וחוות דעת של ד"ר מאיה פורמן-רזניק, מומחית ברפואה משפטית, לגבי כלי הרצח והחבלות בראשה של ראדה. שופטי העליון התרשמו כי "מדובר בראיות מהותיות ובעלות משקל סגולי המצדיק נקיטה בהליך החריג של גביית ראיות נוספות בשלב הערעור והחזרת התיק לערכאה הדיונית".

זדורוב בבית המשפט לפני מתן הכרעת הדין, הבוקר

  בעניין הסכין ששימש לרצח - שההגנה ניסתה להוכיח כי היה משונן ולא יפני - קבעו היום השופטים כי חוות דעתו של ד"ר זייצב, שביצע את הנתיחה בגופתה של ראדה, אמינה מזו של של ד"ר פורמן-רזניק, שאותה הגדירו "מגמתית, רשלנית ובלתי מקצועית". השופטים קבעו כי ראדה נדקרה בכלי חד, שהיה עשוי להיות סכין יפני.

  גם בעניין טביעות הנעל אימצו השופטים את חוות דעתו של המומחה מטעם התביעה, רב-פקד ירון שור, תוך מתיחת ביקורת קשה על בודזיאק, ש"בחוות דעתו ובעדותו נמצאו כשלים מהותיים וקשים - הן במישור המהימנות, והן במישור המקצועי... לרבות הצגת השערות כקביעות מקצועיות ללא תימוכין ובצורה רשלנית". עם זאת ציינו השופטים כי משקלה של טביעת הנעל כראיה פוחת בעקבות פסק דין מצגורה (ראו בהמשך).

  השופטים ציינו כי לחובתו של זדורוב עומדות ראיות רבות אחרות, בהן וידויו בפני מדובב משטרתי, חיבתו לשימוש בסכינים וצפייה בסרטונים בנושא באינטרנט וסרטוני אונס ורצח שנמצאו במחשבו. הם הזכירו כי הוא ידע פרטים מוכמנים אודות הרצח וכי תיאורו ושחזורו התאימו לממצאים שנמצאו בזירה; כי סיפר למעבידו על הימצאות ילדה בשירותים עוד לפני שהדבר נודע; וכי שטף את להב הסכין ואת סוליות נעליו והשליך את מכנסיו לאחר הרצח. לפיכך, קבעו השופטים, גם אם חוות הדעת מטעם ההגנה היתה מתקבלת "קשה לראות איך היתה משפיעה על הכרעת הדין".

  אילנה ראדה: "הרוצח עדיין לא נתפס"

  עו"ד אלקנה לייסט, סנגורו של זדורוב, אמר לאחר מתן ההכרעה: "אנחנו מכבדים את החלטת בית המשפט אך חולקים עליה מכל וכל. לא ניתנה תשובה לטביעות הנעל שנראו של אדם שיצא מזירת הרצח ואינן של רומן זדורוב". הוא הוסיף כי "יש בעיה בכלל שלפיו אותם שופטים שהרשיעו מתבקשים לבחון ראיות חדשות ולבדוק אם טעו. העדים שלנו העידו בצורה טובה, אמינה ומקצועית". לדבריו, "זו לא המערכה האחרונה בקרב לזיכוי זדורוב. הנחרצות של בית המשפט לא עוזרת לבסס את ההחלטה, אלא פוגמת בה".

  אולגה זדורוב, רעייתו של רומן שאמר טרם הכרעת הדין כי הוא אופטימי, אמרה הבוקר: "זה היה צפוי, הכנתי את עצמי וגם רומן היה מוכן לכך. לא ציפינו להרבה. לא יכולתי לצעוק בבית המשפט עד כמה המשפט לא צודק". לדבריה, "יש ניואנסים קטנים שבית המשפט התעלם מהם והדגיש דברים אחרים שמובילים לרומן. אין לנו הרבה מה לעשות, נלך לעליון. נמשיך להילחם על הצדק".

  אילנה ראדה, אמה של תאיר שפקפקה בהזדמנויות שונות באשמתו של זדורוב, אמרה גם היום כי לדעתה הוא אינו האחראי למעשה. "אני לא מופתעת מהכרעת הדין", הצהירה. "הספקות עדיין קיימים בי ובקרב הציבור. הרוצח של תאיר עדיין לא נתפס, לא שיניתי את דעתי".

  התובעת, עו"ד שילה ענבר, אמרה מנגד: "האמנו לאורך כל הדרך שהראיות החדשות שההגנה ביקשה להציג אין בהן ולא כלום. הראנו אחת לאחת שחוות הדעת שהוגשו הינן מופרכות ובית המשפט קיבל את עמדתנו". בהתייחסה לקהל הרב שהגיע לבית המשפט וכלל עשרות מפגינים שטענו כי זדורוב חף מפשע, אמרה ענבר כי "אנחנו מנהלים משפט, ומבקשים להתנהל מחוץ לקרקס הזה. הזירה שלי היא בית המשפט, ואני מקווה שהציבור ייתן בו אמון".

  הכרעת הדין של זדורוב היתה צפויה להינתן כבר בדצמבר האחרון, אך ההחלטה התעכבה בשל פסק דין שניתן בעליון בעניינו של ניקולאי מצגורה, שהורשע בהריגה על סמך ראיות נסיבתיות ובהן טביעת נעליו. מצגורה ערער על הרשעתו בטענה כי הטביעות אינן מהוות ראיה קבילה. ערעורו נדחה, אך השופטים קיבלו את הטענה בנוגע לטביעות הנעל וקבעו כי מדובר בראיה חלשה שיש להתייחס אליה בהסתייגות. "נראה כי יש לקבוע שראיה זו היא מוגבלת", כתב אז השופט ניל הנדל.

  גופתה של ראדה, תלמידת כיתה ח' בבית הספר "נופי גולן" בקצרין, נמצאה בחדר שירותים נעול בבית הספר בדצמבר 2006, כשגרונה משוסף ועל גופה חתכים מסכין. ארבעה ימים לאחר מכן עיכבה המשטרה לחקירה את זדורוב, שעבד באותה עת כאיש אחזקה בבית הספר. בהמשך נעצר והודה ברצח בפני מדובב משטרתי שהוכנס לתאו כי הוא הרוצח, אך יום לאחר ששחזר את המעשה חזר בו מהודאתו.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ