שולה זקן התחרטה: מבקשת להעיד נגד אהוד אולמרט

בפרקליטות מעריכים כי נמוכים הסיכויים להסדר טיעון שבו תשמש ראש לשכתו של אולמרט עדת מדינה, אולם החשיבות הציבורית של עדותה נלקחת בחשבון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סניגוריה של שולה זקן, ששימשה ראש לשכתו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, פנו בימים האחרונים לפרקליטות והציעו שתשמש עדת מדינה נגד אולמרט בתיק הולילנד בתמורה להסדר טיעון מקל. סניגורי זקן, עורכי הדין עפר ברטל ודב גלעד כהן, דורשים כי בתמורה לעדות התיק נגדה ייסגר אולם מוכנים להתפשר על עונש של עבודות שירות, בעוד שהפרקליטות דורשת עונש מאסר בפועל. פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) ליאת בן ארי והממונה על התיק יהונתן תדמור קיימו הערב (רביעי) דיון עם פרקליט המדינה שי ניצן, שלקח חלק במשא ומתן, והיום צפויה להתקבל החלטה.

במסגרת ההצעה מוכנה זקן להבטיח שתמלא את פערי המידע באשר לאישומים נגד אולמרט והעברת הכספים מעד המדינה שמואל דכנר לאחיו של אולמרט, יוסי ולעורך הדין אורי מסר. המגעים בין הצדדים מתקיימים זה למעלה משבוע, אולם בפרקליטות ספקניים ביחס לאפשרות של הסדר טיעון בשלב זה של המשפט, זמן קצר לפני הכרעת הדין וסבורים שהתיק מוצק ועומד גם בלי עדותה של זקן ושהיא פספסה את המומנטום. מצד אחד, מבחינה ציבורית, קיים בפרקליטות רצון אמיתי לשמוע את גרסתה לאירועים ולהתנהלות הלשכות של אולמרט כראש עיר, כשר וכראש ממשלה, ומנגד, מבחינה משפטית, קיים חשש שהשופט דוד רוזן לא יאמין לשינויי הגרסאות התכופים בעדותה של זקן, כך שעדותה תהיה להם לרועץ.

בשלב זה, אחרי שמיעת העדים בתיק ובתום שלב הסיכומים, תיחשב עדותה של זקן לחריגה ביותר. בשלב הנוכחי, האפשרות היחידה הקיימת בחוק היא שבית המשפט יזמן עדים ביוזמתו או לבקשת הצדדים. על פי החוק, לאחר שסיימו הצדדים להציג את הראיות, "רשאי בית המשפט, אם ראה צורך בכך, להורות על הזמנת עד – ואפילו כבר נשמעה עדותו בפני בית המשפט – ועל הבאת ראיות אחרות, אם לבקשת בעלי דין ואם מיזמת בית המשפט".

לפני כשנה הגיעה זקן עם הפרקליטות להסכמה על הסדר טיעון של 11 חודשי מאסר בפועל, שבמסגרתו נדרשה להודות שחלק מהכסף שקיבלה מדכנר הועברו לגורם אחר. ברגע האחרון היא דחתה את הסדר הטיעון, ובפרקליטות לא מוכנים להתפשר על רף ענישה נמוך מזה שנקבע אז. זקן לא היתה מוכנה להפליל את אולמרט. כשהאחרון העיד באוקטובר היא נעלבה אך כשעלתה בעצמה לדוכן העדים ניסתה לצמצם נזקים. מנגד, דבקה בגרסתה לפיה חלק מהכספים שקיבלה מדכנר הועברו לאורי מסר, אל מול הכחשה גורפת של אולמרט.

זקן החלה לעבוד במשרד עורכי הדין של אולמרט ואורי מסר כשהיתה בת 17, ומאז נכרכו חייה בחייו של אולמרט. היא היתה מזכירתו ועוזרתו הנאמנה ביותר בתפקידיו השונים. נאמנות זקן לאולמרט לא פסה גם אחרי שנאלץ להתפטר מראשות הממשלה ב-2008 וכשהם נפגשו על ספסלי הנאשמים. אף שבדיונים בפרשות ראשונטורס וטלנסקי בבית המשפט המחוזי בירושלים עמדו לעתים אולמרט וזקן משני צדי המתרס הם נזהרו לרוב זה בכבודו של זה.

המפנה ביחסים בין זקן לאולמרט חל עם הגשת סיכומי אולמרט בפרשה לפני שבועיים. סניגורי אולמרט טענו שזקן לקחה את הכספים מדכנר לכיסה ולא העבירה אותם לאורי מסר בדרכם לאולמרט. אולמרט הכחיש שזקן פעלה כזרוע המבצעת שלו אלא כיישות נפרדת שניהלה מערכת יחסים עם דכנר ("תהא אשר תהא", כלשונו) שלא היה שותף או מודע אליה. כדי לחזק את הדברים הוא סיפר שבפרשת רשות המסים הוכח כי זקן "עושה דברים על דעת עצמה מבלי לשתף כלל את אולמרט ומבלי שאולמרט היה מעורב בהם".

הסניגורים התייחסו גם לפרשת ראשונטורס, שבה שמרה זקן על זכות השתיקה ובכך תרמה להרשעתה מחד ולזיכויו של אולמרט מאידך, בעוד שאולמרט היה זה שנהנה מהנסיעות ולא היא. הכעס מדברי הסיכומים הביא לכך שזקן השתלחה באולמרט באירוע שערך הקבלן הירושלמי כושי בראשי בגן אירועים בנווה אילן. "אתה אומר שאני מושחתת? אז אני אגיד לך שכל מה שעשיתי, למדתי ממך", אמרה. לכך נוספו שורת סטטוסים ביקורתיים שפרסם בנה של זקן, נדב, בעמוד הפייסבוק שלו בעניין. בסטטוס האחרון פנה ליועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן, וכתב: "אמיר, אמא שלי דיברה כמוך והגנה עליו, תראה לאן היא הגיעה".

סניגוריה של זקן סירבו להגיב. מהפרקליטות נמסר כי "היא אינה מתייחסת לשיחות עם סניגורים, ואין בכך כדי לאשר או להכחיש את הפרסומים בנושא".

מצוות ההגנה של אולמרט נמסר כי "הפרקליטות נמצאת במצוקה חמורה כי היא מודעת היטב לכך שאין די בראיות שהוצגו על ידה במשפט כדי להוכיח את טענותיה כנגד מר אולמרט. לפיכך, אם אכן מבקשת הפרקליטות לחתום על הסדר עד מדינה עם גברת זקן, ולהשיב אותה לדוכן העדים, על מנת שתעיד את ההיפך הגמור מעדותה בבית המשפט, עדות שהפרקליטות ביקשה מבית המשפט בסיכומיה לאמצה כעדות אמת, איננו מתפלאים על כך. העובדה, שהפרקליטות שוקלת לחתום על הסדר עד מדינה עם גברת זקן, לאחר שהסתיים כבר המשפט, וכל הצדדים ממתינים להכרעתו של כבוד השופט רוזן, מצביעה אך ורק על מצוקתה הראייתית הקשה של הפרקליטות, ועל כך שהיא מוכנה לעשות הכל כדי להביא להרשעתו של מר אולמרט, בכל מחיר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ