ועדת בדיקה חיצונית תבחן את הירי בכלא רימונים

בין חברי הוועדה שמינה השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ': בכירים לשעבר במשרד המשפטים, במשטרה ובמשטרה הצבאית

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ' (ישראל ביתנו), הודיע היום (ראשון) על הקמת ועדת בדיקה חיצונית לבחינת האירועים שהובילו לתקרית הירי בכלא רימונים בחודש שעבר, שבמהלכה ירה אסיר ופצע סוהרים בטרם גברו עליו כוחות הביטחון והרגו אותו.

בראש הוועדה יעמוד ד"ר גיא רוטקופף, המנכ"ל היוצא של משרד המשפטים. לצד רוטקופף, יכהנו תא"ל (מיל') מיקי בראל, מפקד מצ"ח לשעבר, גונדר (בגימלאות) יצחק גבאי, מפקד מחוז צפון במשטרה לשעבר וכן תת גונדר (בגימלאות) דבי שגיא, ראש מנהל ההדרכה לשעבר.

באחרונה נמתחה ביקורת על כך שהשר אהרונוביץ' נעדר מהארץ בתקופה שבה המשטרה ושב"ס היו במרכזן של פרשיות שליליות - פרשת פינטו־ארביב , הירי בכלא רימונים וקריסת תיק הבר-נוער. בתקופה זו בחר השר לצאת לסיורים בוייטנאם וביפן, סיורים שלדברי מבקריו לא היו דחופים לצרכי עבודתו. עם חזרתו לארץ, הודיע השר על הקמת הוועדה - שעדיין לא ברור מה יהיה תחום אחריותה והגבולות שיוצבו לה, כמו גם האם תוכל להציג מסקנות אישיות כלפי בכירים בשב"ס.

השר אהרונוביץ' ציין כי "האירוע בבית הסוהר רימונים הינו קשה ביותר. אסור שאירוע כזה יחזור על עצמו. יש למצות את כלל יכולות בדיקת האירוע ומכלול הנסיבות שאפשרו לאירוע מסוג זה להתרחש, לאתר נקודות כשל מערכתיות ומקומיות - ולתקנן". על המינויים לוועדת הבדיקה אמר השר: "חברי הוועדה אותה מיניתי מוכרים לי כל אחד בתחומו ובעשייתו. הוועדה מורכבת מבעלי ניסיון עשיר ורב בשירות הציבורי בכלל ובשירות בתי הסוהר בפרט". בעוד חודש אמורה הוועדה להציג את מסקנותיה לשר.

כוחות גדולים מחוץ לכלא רימונים בעת הירי, 23 בפברואר

אירוע הירי בכלא רימונים התרחש ב-23 בפברואר האחרון, כאשר האסיר סמואל שיינביין פתח בירי מתוך תא השירותים באגף בו הוא כלוא ופצע סוהר אחד באורח קשה, אחד באורח בינוני ואחד באורח קל. הסוהר שנפצע באורח קשה ונורה בפלג גופו העליון הוא הילאל ביסאן (30), אחיו של מישר ג'לאל ביסאן שנהרג באסון הכרמל. הפצועים פונו לקבלת טיפול רפואי בבתי החולים שיבא בתל השומר ומאיר בכפר סבא. בין הפצועים גם גבר כבן 35 שנורו בפלג גופו העליון וגבר כבן 40 שנורה בגפיו. בנוסף, פונו שני סוהרים נפגעי חרדה לבית החולים מאיר. במהלך פעולת ההשתלטות על תא השירותים נפצעו ארבעה לוחמים נוספים במצב בינוני-קל ופונו גם הם לבתי החולים.

אחרי האירוע, נודע ל"הארץ" כי שלושה ימים לפני התקרית התבצר שיינביין בבית הכנסת בכלא רימונים שבמתחם הכליאה הדרים. הוא נעל את הדלת, לא אפשר למתפללים להיכנס וגם כשניסו להוציאו הוא מנע מאנשי הסגל להגיע אליו. האירוע נמשך מעל שעה, ונחשב לחריג ביותר בכלא. בנוסף, בתחילת החודש יצא שיינביין לחופשה מהכלא, במהלכה, ב-6 בפברואר, ניסה לחטוף אקדח מאזרח, נעצר והוחזר למאסר. בגלל התקרית הזו נפתח נגדו תיק נוסף.

לצד כל אלה, בשב"ס ידעו על כוונתו של שיינביין להשיג נשק עוד לפני שניסה לחטוף את האקדח בחופשה. גורמי מודיעין בתוך השירות קיבלו מידע לפיו שיינביין עושה מאמצים רבים כדי להשיג אמצעי לחימה. לפני כשנה, במסגרת דיון בעתירה שהגיש שיינביין לאחר שנשללה זכאותו לחופשות, המידע אף הוצג בבית המשפט. לאחר התבצרותו של שיינביין בבית הכנסת בשבוע שעבר הוחלט להעביר את שיינביין לכלא אחר, אולם בינתיים לא שונו תנאי החזקתו.

האקדח ששימש את שינביין היה שייך לתושב תל אביב שהציע אותו למכירה באתר יד2, ודיווח שנגנב. במשטרה בודקים כעת את גרסת האזרח. במשטרה בודקים אפשרות כי האקדח נשדד מאזרח כשניסה למוכרו. באותה דרך ניסה שיינביין להשיג אקדח כעשרה ימים לפני המקרה, אולם אז הצליח המוכר להשתלט עליו, והוא נעצר. מחקירה ראשונית עולה כי שיינביין השיג את האקדח לפני יותר מחצי שנה, ובמשטרה בודקים מדוע לא נעשו חיפושים בתאו לאורך כל התקופה, וכן איך הצליח להחדירו לכלא. הדבר מחזק את ההשערה ששיינביין קיבל סיוע מאיש סגל. כרגע לא ברור מדוע ניסה שיינביין לשדוד אקדח זמן קצר לפני המקרה, אם כבר היה ברשותו נשק.

לאחר הירי, מצאו חוקרי שב"ס בתאו של שיינביין מדי סוהר, מפתחות לדלתות האגף בו שהה ואף מחסנית נוספת לאקדחו. הממצאים מעלים את החשד של צוותי החקירה בשב"ס ובמשטרה כי שיינביין קיבל עזרה מתוך בית הכלא, וכעת נבדק האם מדובר בניסיון שיתוף פעולה בין האסיר לאחד מאנשי הסגל, במטרה לבצע פשע שלא ניתן יהיה להתחקות אחר מבצעיו.

שיינביין, בן 34, ריצה עונש מאסר עולם בישראל בגין רצח שביצע בארה"ב. שיינביין הואשם כי רצח, ביתר ושרף את גופתו של הצעיר אלפרדו טלו במדינת מרילנד בספטמבר 1997. עם הוצאת צו המעצר נגדו ברח שיינביין לישראל. השלטונות בארה"ב דרשו את הסגרתו, אך ישראל, שהתכוונה להיעתר לבקשה, נתקלה בבעיה, מכיוון ששיינביין החזיק באזרחות ישראלית. הוא נשפט לבסוף בישראל ונגזרו עליו 24 שנות מאסר במסגרת עסקת טיעון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ