אחרי שהודיע שישוב לראשות העיר, הפרקליטות מבקשת להשעות את רוכברגר

הפרקליטות טוענת כי המשך כהונת ראש העיר רמת השרון, שמואשם במרמה והפרת אמונים, "אינו עולה בקנה אחד עם עקרון השמירה על טוהר המידות"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

לאחר שהודיע כי בכוונתו לחזור לתפקידו הציבורי, הפרקליטות הגישה היום (ראשון) לוועדת ההשעיה במשרד הפנים בקשה רשמית להשעות את יצחק רוכברגר מתפקידו כראש העיר רמת השרון. בבקשה טוענת הפרקליטות כי "המשך כהונתו של רוכברגר אינו עולה בקנה אחד עם עקרון השמירה על טוהר המידות ושלטון החוק". על פי חוק ההשעיה שאושר בכנסת בדצמבר, הוועדה נדרשת לקבל החלטה תוך חודש וחצי מיום שהוגשה לה הבקשה.

כתב האישום נגד רוכברגר הוגש במאי 2013, והוא מייחס לו עבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, בגין מעשיו בין השנים 2007-2004, כשכיהן בתפקיד מנכ"ל ויו"ר הדירקטוריון של קרן ההשתלמות של עובדי הרשויות המקומיות, במקביל לכהונתו כראש עיר. על פי כתב האישום נגדו, רוכברגר קיבל החזרים מהקרן בגובה של 120 אלף שקל בהסתמך על חשבוניות מזויפות, אף שהיה אסור לו לקבל תמורה עבור עיסוק נוסף.

בספטמבר הודח רוכברגר על ידי בג"ץ בגין כתב האישום שהוגש נגדו, שקבע כי המשך כהונתו הינה בלתי סבירה. בבחירות המקומיות שנערכו חודש לאחר מכן, רוכברגר נבחר שוב ברוב של 57%. בדצמבר תוקן כתב האישום והוחמר, כך שראש העיר מואשם גם בעבירות של זיוף מסמך בכוונה לקבל באמצעותו דבר ושימוש במסמך מזויף.

בדיון הראשון במשפט נגדו שהתקיים באוקטובר, הודיע רוכברגר על נבצרות מכהונה ציבורית. הוא הודיע לבית המשפט כי הוא "מושך את ידיו מניהול ענייני העירייה ומכל סממן ציבורי של כהונתו ומכריז על עצמו כנבצר בפועל לצורך התמקדות בהליך המשפט הפלילי".

המשפט נגד רוכברגר כבר הגיע לתום שלב הגשת הראיות מצד הפרקליטות, אולם בפברואר התברר ששתי עדויות שמסר במשטרה, במסגרת תיק אחר נגדו שנסגר, לא נמסרו להגנה, על אף שהן מהוות חומר חקירה רלבנטי. הפרקליטות הגדירה זאת כ"תקלה שנגרמה בתום לב". בינתיים נדחה התיק לאפריל. בתחילת החודש הודיע רוכברגר כי הוא חוזר לחיים הציבוריים ומסיים את פרק הנבצרות.

עד כה הושעו שני ראשי הערים שהוגש נגדם כתב אישום ונבחרו מחדש לאחר הדחת בג"ץ: ראש העיר בת ים שלומי לחיאני הושעה לשנה, וראש העיר נצרת עלית שמעון גפסו הושעה לארבעה חודשים.

כעת הפרקליטות מבקשת מוועדת ההשעיה במשרד הפנים, שהוקמה על פי תיקון לחוק הרשויות המקומיות שעבר בדצמבר האחרון, כי מלבד השעייתו ייקבע כי רוכברגר לא יוכל לכהן כסגן ראש העיר, כחבר בוועדת ביקורת, ועדת כספים, ועדת מכרזים, כהונה בתפקיד כלשהו בחברה הכלכלית וכהונה בוועדת התכנון. בהקשר זה מזכירה הפרקליטות כי במסגרת הרפורמה בתכנון ובניה שאושרה בשבוע שעבר, שאמורה להיכנס לתוקף באוגוסט, לא יוכל לכהן בתפקיד חבר מוסד תכנון מי שהוגש נגדו כתב אישום חמור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ