המתלוננת נגד סילבן שלום תמסור היום גרסה נוספת במשטרה

בכיר במשטרה אמר כי אם לא יוגשו תלונות נוספות של נשים נגד השר, העניין יגמר עד סוף והשבוע והתיק ייסגר. שלום עצמו נחקר אתמול באזהרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מ', המתלוננת נגד שר האנרגיה והמים סלבן שלום, צפויה למסור היום (רביעי) גרסה נוספת לפרשה ביחידה הארצית לחקירות הונאה. אתמול נחקר שלום באזהרה, בחשד לביצוע מעשים מגונים וניצול יחסי מרות כלפי מ', שעבדה תחתיו כאשר כיהן כשר המדע, לפני 15 שנה. בכיר במשטרה אמר אתמול כי אם לא יהיו תלונות נוספות של נשים נגד שלום, העניין יגמר עד סוף השבוע והתיק ייסגר.

לאחר שמסר אתמול שלום את גרסתו במשך כשעתיים לחוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), בעניין יחסיו עם המתלוננת מ', הוא שוחרר שלום לביתו. השר אמנם נחקר באזהרה, אך בעדות שמסר ייעשה שימוש רק אם יגיעו תלונות של נשים נוספות נגדו. על פי החוק, חלה התיישנות על עבירות מין בחלוף עשר שנים מביצוען. לכן מקרה זה, שאירע לכאורה לפני 15 שנים, אינו יכול להביא לכתב אישום נגד שלום גם אם יוכח שהוא אמת.

השר שלום בא למשרדי היחידה הארצית, אחרי שביקש שלשום מהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שלא לעכב את הבדיקה ולמסור את גרסתו מהר ככל האפשר. במשך שעתיים ישב אתמול השר מול חוקרי המשטרה וענה על השאלות ששאלו אותו בנוגע לדברי המתלוננת מ'. שלום טען לאורך כל החקירה שאינו מכיר את המתלוננת באופן אישי ושלא זכור לו האירוע שעליו סיפרה במשטרה. שלום לא הכחיש שנהג לישון בבית המלון היאט בירושלים, שאותו הזכירה המתלוננת כמקום האירוע, ואמר שהרבה להתארח בו מתוקף תפקידו כשר בממשלה.

סילבן שלום בכנס שדרות, בשבוע שעברצילום: רז צילום

במשטרה יודעים שהתלונה של מ' לא תעמוד בבית משפט ושאין בה די להעמדה לדין של השר, אבל מביאים בחשבון אפשרות שבעקבות הפרסום יגיעו תלונות נוספות נגד שלום. כדי שאפשר יהיה לעשות בעדות שמסר אתמול שימוש אם תיפתח חקירה, הוא נחקר באזהרה.

במשך כל יום אתמול ניסתה המשטרה להגיע לאשה נוספת, שעבדה בעבר עם שלום, וששמה הוזכר כמי שהוטרדה מינית על ידי השר. אך היא סירבה לשתף פעולה עם השוטרים, או אף להתייחס למקרה. כך שעד כה לא הצליחה המשטרה לקבל להשיג תלונות נוספות נגד שלום.

המשטרה אינה שולל את גרסתה של המתלוננת מ', והשוטרים לא התרשמו שהיא נשלחה על ידי פוליטיקאים שביקשו לפגוע במועמדות של שלום לנשיא המדינה. בכיר במשטרה אמר שנראה כי עד סוף השבוע יגיע העניין לסיומו וייסגר.

מטעמו של שלום נמסר אתמול כי השר "מסר היום לפני הצהריים הודעה למשטרה", ובה "ענה השר שלום על כל השאלות". עוד נאמר כי "דקות אחדות לאחר פרסום הפרשה, ביום ראשון בלילה, פנה השר שלום ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, והודיע כי הוא מבקש למסור עדות באופן מיידי ולענות לכל השאלות".

מקורביה של מ' סיפרו ל"הארץ" כי "אין מאחוריה שום גורם פוליטי ואין שום אג'נדה, היא המשיכה בחייה אחרי המקרה. ברגע ששמעה ששלום מתכוון להתמודד לתפקיד הנשיאות, היא חשה חובה לספר את מה שאירע לה, גם אם יש על כך התיישנות. מוסד הנשיאות הוא הפנים של המדינה ויש חובה לדעת מה נשיא מיועד עשה, במיוחד אחרי פרשת קצב".

חברתה של מ', עורכת הדין אורנה ששון, שמ' סיפרה לה בזמן אמת על המקרה, כבר העידה במשטרה, יחד עם שתי חברותיה שגם להן סיפרה בזמן אמת. מ' פנתה לעורכת הדין רוני אלוני סדובניק בבקשה שתייצג אותה בהליך הבדיקה ובשלב זה היא מסרבת להתראיין ולא להיחשף, במיוחד נוכח ההשמצות נגדה.

בדיקת הפרשה על ידי משטרת ישראל ומשרד היועץ המשפטי לממשלה החלה לאחר שהמתלוננת מ' טענה כי שלום הטריד אותה בעת שעבדה כפקידה במשרד המדע לפני כ-15 שנה. שלשום אמרו מקורביו של השר כי הפנייה המאוחרת של המתלוננת לרשויות נועדה לחבל במכוון בהתמודדותו הצפויה של לנשיאות המדינה.

שלשום פורסם בגלי צה"ל קטע מוקלט מדבריה של המתלוננת. "הגעתי למלון ונכנסתי לחדר שלו", סיפרה מ'. "הוא ישב על המיטה הרחוקה וביקש ממני לבוא לשבת לידו. הוא אמר לי שאני הולכת לשנות לו את החיים. אמרתי, מה זאת אומרת? הלכתי לשירותים וכשיצאתי מהשירותים הוא כבר לא היה על אותה מיטה. היה חדר נוסף, והוא שכב שם רגל על רגל עם החלוק. הוא אמר לי: בואי תצטרפי. הייתי מאוד מבוהלת. היתה תחושה כל כך לא נוחה". לטענתה של מ', בהמשך התפשט שלום וביקש ממנה לבצע בו אקט אוראלי. היא נענתה לו, לדבריה, ויצאה מהחדר. על פי העדות שנמסרה לידי אנשי היועץ המשפטי, שבועות ספורים לאחר המקרה היא עזבה את תפקידה במשרד.

אצל היועץ המשפטי לממשלה, וינשטיין, התלונה נגד שלום מוגדרת בשלב זה בדיקה, להבדיל מחקירה. לפי החוק, העונש על מעשה מגונה שלא בהסכמה הוא שלוש שנים. במקרה כזה, ההתיישנות על העבירה חלה כעבור עשר שנים. במקרה של מעשה מגונה תוך ניצול מרות ביחסי עבודה, מבלי שהאשה הביעה חוסר הסכמה, החוק קובע עונש מקסימלי של שנתיים מאסר בפועל, ואז ההתיישנות תחול כעבור חמש שנים מהאירוע. בכל מקרה, ברור שעל התלונה נגד שלום חלה התיישנות, אך היא נבדקת בכל זאת, למקרה שיוגשו תלונות נוספות, כך שהתלונה הנוכחית תהווה חיזוק.

אם לא יוגשו תלונות חדשות, התיק עתיד להיסגר. חקירת התלונה נדרשת גם לנוכח האפשרות לטענות נגד מינויו של שלום לנשיא המדינה, ובמקרה שתוגש עתירה לבג"ץ נגד התמודדותו. אז ייאלץ היועץ המשפטי לממשלה להכריע אם יוכל להגן על ההתמודדות או אף מינויו. במקרה של הרב שמואל אליהו, החליט וינשטיין לסגור את התיק נגדו בחשד להסתה נגד ערבים, אך לא אפשר את התמודדותו לתפקיד הרב הראשי לישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ