כחלק מהסכם עדת המדינה: הפרקליטות מבקשת לבטל את ערעורה על זיכוי זקן

בפרקליטות סבורים כי המידע החדש שהעבירה שולה זקן עשוי להשפיע על זיכוי אולמרט בפרשות ראשונטורס וטלנסקי

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

כחלק מהסכם עדת המדינה שחתמה הפרקליטות עם שולה זקן, פנתה אתמול הפרקליטות להרכב השופטים הדן בערעור המדינה נגד זיכויים של אהוד אולמרט ושולה זקן, וביקשה לחזור בה מהערעור שהגישה על זיכויה החלקי של זקן בפרשת ראשונטורס. בפרקליטות עדיין שוקלים אם לפנות לבית המשפט העליון ולבקש לפתוח את המשפט ולזמן את זקן להעיד, אך טרם התקבלה החלטה סופית בעניין והיא תלויה בתוצאות החקירה.

כזכור, בפרשות אלה שמרה זקן על שתיקה בחקירותיה במשטרה ולא עלתה להעיד בבית המשפט, וכתוצאה מכך לא ניתן היה לעשות שימוש ביומניה, אשר תיעדו את מימון הנסיעות ואת הכספים מטלנסקי. בפרקליטות סבורים כי במידע החדש שסיפקה זקן, המגובה בהקלטות ומסמכים, יש כדי להשפיע על פסק הדין בערעור. בין היתר באמצעות התלות של זקן באולמרט, שסייע במימון ההגנה המשפטית שלה, וכן בתיאום עמה כי תשמור על שתיקה. עוד סבורים בפרקליטות כי המידע שמסרה זקן יכול לחזק את האישומים נגד אולמרט בשתי הפרשות.

בנובמבר 2012 הגישה הפרקליטות ערעור על זיכוי אולמרט בפרשות ראשונטורס וטלנסקי ועל העונש שנגזר עליו בגין הרשעתו בהפרת אמונים במסגרת פרשת מרכז ההשקעות - מאסר על תנאי של שנה למשך שלוש שנים וקנס בסך 75,300 שקלים. אז גם ערערה הפרקליטות על כך שזקן הורשעה בפרשת ראשונטורס בקבלת דבר במרמה ולא בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. כמו כן ערערה הפרקליטות על העונש שנגזר על זקן - מאסר על תנאי וקנס בסך 40 אלף שקלים.

שולה זקן

בבקשה שהוגשה אתמול לבית המשפט העליון ציינה הפרקליטות כי בהתאם להסכם שנחתם עמה, "התחייבה זקן לשתף פעולה באופן מלא עם רשויות האכיפה ולמסור עדות בכל הליך שיפוטי, ככל שתידרש. בתמורה, ובתנאי שזקן תעמוד בכל התחייבויותיה לפי ההסכם, הסכימה הפרקליטות לעתור לעונש מוסכם בהליך האחר (תיק הולילנד, ר"ח) וכן לחזור בה מערעורה ביחס להיקף ההרשעה ולקולת העונש שנגזר עליה בהליך שלפנינו".

הפרקליטים שייצגו את המדינה בהליך הערעור, נעמי גרנות ואריה פטר מהמחלקה הפלילית, הוסיפו כי "אכן זקן טרם עמדה בכל התחייבויותיה לפי ההסכם האמור, ובשלב זה אף אין בידה למלא אחר כל התחייבויותיה", שכן טרם העידה על כך בבית המשפט, אך פנתה לבית המשפט העליון כבר בשלב זה, "כדי לחסוך, במידת האפשר, מזמנו של בית המשפט הנכבד במלאכת הכתיבה של פסק הדין". עוד הדגישו כי "כריתת ההסכם עם זקן היתה מוצדקת וראויה מבחינת האינטרס הציבורי".

הדיונים בערעור התקיימו ביולי בשנה שעברה וטרם ניתן פסק דין. ההערכה היא שפסק הדין יינתן רק לאחר מתן גזר הדין בתיק הולילנד. בדיונים רמז הנשיא גרוניס שסיכויי הערעור בתיק ראשונטורס קלושים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ