לאחר חמש שנות דיונים בבית המשפט: ח"כ מוחמד ברכה ישלם 650 שקל

בית משפט השלום גזר על חבר הכנסת מחד"ש לשלם קנס ופיצוי בגובה סכום זה על הרשעתו בתקיפה. ברכה: אערער למחוזי

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

לאחר חמש שנות דיונים בארבעה סעיפי אישום, החליט שלשום (חמישי) בית משפט השלום בתל אביב לגזור על חבר הכנסת מוחמד ברכה (חד"ש), קנס ופיצוי בגובה 650 שקל: 400 שקל קנס על תקיפה של אדם בהפגנה נגד מלחמת לבנון השנייה ב–2006, ו-250 שקל פיצוי לאדם שהותקף. ברכה הודיע כי בכוונתו לערער על הרשעתו לבית המשפט המחוזי בתל אביב.

הפרקליטות ביקשה להטיל על ברכה עונש של מאסר על תנאי, קנס ופיצוי לפי שיקולו של בית המשפט. העונשים בעבירת התקיפה נעים בין מאסר על תנאי למספר קטן של חודשי מאסר בפועל. "מבחינתנו אנו דורשים מחברי כנסת יותר ולא פחות מאדם שלא חבר כנסת", אמר בדיון התובע, עו"ד יוסי קורצברג. "אי אפשר להתעלם מההרשעה לחבר כנסת".

מנגד, הזכיר סנגורו של ברכה, עו"ד חסן ג'בארין כי במקרה של אביגדור ליברמן שהורשע ב–2001 בעבירה של תקיפת ילד, הסתפק בית משפט השלום בקנס ופיצוי.

ג'בארין חזר על טענותיו לפיו ח"כ ברכה השתתף בהפגנה כחלק מתפקידו ועומדת להגנתו החסינות וביקש לבטל את ההרשעה. "לא מצאנו הרשעה אחת מאז 1948 ועד היום נגד חבר כנסת בגין הפגנות", אמר ג'בארין. הוא הזכיר כי רק לאחרונה הורה היועץ המשפטי לממשלה לבטל את כתבי האישום שהוגשו נגד מפגינים במסגרת המחאה החברתית. "פה היתה הפגנה נגד מלחמת לבנון שגם זה עניין ציבורי. לראשונה בהיסטוריה הפרקליטות מבקשת עונש חמור נגד חבר כנסת, על אירוע שאירע במהלך הפגנה". עוד הזכיר ג'בארין כי ברכה הורשע רק באישום אחד מתוך ארבעה שנכללו בכתב האישום שהוגש ב–2009. שני האישומים שייחסו לו העלבת עובד ציבור בהפגנה אחרת נגד מלחמת לבנון השנייה ב–2006, והפרעה לשוטר במילוי תפקידו בהפגנה - שבה מחו הורי הרוגי מהומות אוקטובר 2000 נגד ביקור של אהוד ברק בנצרת ב–2007 - נמחקו לאחר שנקבע כי עומדת לברכה חסינות מתוקף תפקידו כח"כ. מהאישום השלישי של תקיפת לוחם שב"ס בהפגנת פעילי שמאל סמוך לבילעין במחאה על בניית גדר ההפרדה ב–2005 זוכה בחודש שעבר.

ברכה בהככרעת דינו, בחודש שעבר

בעקבות גזר הדין ציין עו"ד ג'בארין, שהוא גם מנכ"ל מרכז עדאלה, כי "למרות העונש הקל שנגזר על ח"כ ברכה, אנו נחושים לערער על עצם הרשעתו לבית המשפט המחוזי. כתב אישום זה, שכלל מלכתחילה ארבעה אישומים שונים, נועד להביא להטלת עונש של מאסר בפועל על ח"כ ברכה. במהלך הדיונים הבאנו בפני בית המשפט עדויות והוכחות שח"כ ברכה לא תקף את אותו פעיל ימין אלא להפך. ח"כ ברכה הגן על מפגינים מפני אותו פעיל ימין שתקף אותם. בכל מקרה, אנו סבורים שעל הפרקליטות היה לבטל את האישום הזה לאור מדיניות היועץ המשפטי לממשלה שלא להגיש אישומים נגד חברי כנסת בגין פעילות פוליטית במהלך הפגנות ובמיוחד על דברים מינוריים ביותר כמו דחיפות. זוהי פעם ראשונה בהיסטוריה המשפטית של מדינת ישראל שבית משפט מרשיע חבר כנסת על דחיפה של אדם במהלך הפגנה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ