חוק הזנת אסירים בכפייה אושר בוועדת השרים

ההצעה, המאפשרת לבית המשפט המחוזי להחליט האם לתת טיפול רפואי לאסירים שובתי רעב גם בניגוד לרצונם, תובא לאישור הכנסת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אתמול (ראשון) את הצעת החוק שמקדם המשרד לביטחון פנים, המאפשר הזנה בכפייה של אסירים שובתי רעב. בהתאם לכך תובא ההצעה להצבעה בכנסת.

את החוק החלו לקדם במשרד על רקע שביתות רעב ממושכות של אסירים ועצירים ביטחוניים במהלך 2012. כמה מהם הגיעו למצב שנשקפה סכנה לחייהם.

הצעת החוק מאפשרת הזנה בכפייה של אסירים שובתי רעב, ומתן טיפול רפואי לאסיר גם בניגוד לרצונו, בכפוף לכמה מגבלות. לפי ההצעה, החלטה על מתן טיפול תהיה רק בסמכות נשיא בימ"ש מחוזי או סגנו. לאסיר תהיה זכות ייצוג בהליך באמצעות עורך דין. כמו כן, בית המשפט לא יחייב את מתן הטיפול אלא יאשר רק את האפשרות למתן טיפול לאסיר בניגוד לרצונו. בנוסף לכך, לא ניתן יהיה לחייב רופא לבצע את ההליך בניגוד למצפונו.

במשרד לביטחון פנים הסבירו כי מטרת תיקון החוק הוא מניעת מוות של אסירים כתוצאה משביתת רעב, רק לאחר שכל הפתרונות האחרים מוצו, וכמוצא אחרון.

המועצה הלאומית לאתיקה רפואית פרסמה בחודש שעבר את עמדתה הרשמית בנושא: "ההצעה ששופט יוכל להורות על הזנה כפויה ע"פ שיקול כלשהו מלבד השמירה על חייו של השובת רעב, מנוגדת לעקרונות הביואתיקה ויש לדחותה על הסף", נכתב. גם בהסתדרות הרופאים התנגדו נחרצות וטענו כי הזנה בכפייה עומדת בניגוד לכל אמנה אתית רפואים.

חרף התנגדות הרופאים תמכה שרת הבריאות יעל גרמן בהצעת החוק. היא הציבה שתי הסתייגויות: שרק נשיא בית משפט מחוזי או סגנו יוסמכו לאפשר הזנה בכפייה, ושוועדות אתיקה, של בתיה"ח או שב"ס, יהיו מעורבות בתהליך בניסיון למצוא פתרון לפני בימ"ש.

בארגון רופאים לזכויות אדם מסרו: "דווקא כשמתגברת הביקורת בעולם על האכלתם בכפייה של שובתי רעב, מאשרת ועדת השרים את הצעת החוק. הכשרה חקיקתית של האכלה וטיפול בכפייה כמוה כהתרה והכשרה של עינויים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ