גבי אשכנזי העיד במשטרה בפרשת השחיתות בנמל אשדוד

אלון חסן והמנכ"ל לשעבר שוקי סגיס נעצרו יחד עם 13 נוספים בחשד לביצוע שורה של עבירות. מעצרו של חסן, החשוד בסחיטה באיומים, הוארך בשבוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, הגיע היום (שלישי) להעיד במשרדי יחידת להב 433 בפרשת השחיתות בנמל אשדוד. המשטרה ורשות המסים עצרו מוקדם יותר היום את יו"ר ועד הציוד המכני בנמל אשדוד, אלון חסן, בחשד למרמה והפרת אמונים בתאגיד, סחיטה באיומים, הלבנת הון וקבלת דבר במרמה. בית משפט השלום בפתח תקוה האריך בשבעה ימים את מעצרו של חסן. השופט מיכאל קרשן קבע כי החשד נגד חסן "סביר ואף למעלה מכך", ודחה את טענת סנגורו, עו"ד בני כץ, לפיה מדובר בחקירה פוליטית שנפתחה על רקע הרפורמה המתוכננת בנמלים.

מנכ"ל הנמל לשעבר, שוקי סגיס, נעצר בחשד לקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, ומעצרו הוארך בארבעה ימים. מנהל בכיר בנמל אשדוד, ששמו נאסר לפרסום, נעצר אף הוא בחשד לקבלת שוחד ולהפרת אמונים, וגם מעצרו הוארך בארבעה ימים. עוד הוארך בשבוע מעצרו של איש עסקים החשוד במתן שוחד, סחיטה באיומים והלבנת הון. לפי החשד, איש העסקים פעל בכוח כדי לקדם את עסקיו בנמל ושיחד את עובדיו. בסך הכל נעצרו בחשד למעורבות בפרשה 15 חשודים.

בשנה שעברה פתחה יחידת להב 433 של המשטרה, בשיתוף רשות המסים, בחקירה סמויה בנוגע לפרשת שחיתות בנמל אשדוד. במסגרת החקירה, שעסקה בין היתר בקשר שבין הנהלת הנמל וועד העובדים ובעסקיו הפרטיים של חסן, נגבו עדויות מעובדי הנמל ומאנשי ההנהלה, מספקים ומפקידים במשרדי ממשלה.

אלון חסן בבית המשפטצילום: רוני שיצר / ישראל היום

היום הודיעה המשטרה כי "מממצאי החקירה עלה חשד כי גורמים בנמל, ביניהם בכירים, יצרו מנגנון לקידום עניינן של חברות פרטיות, המצויות בשליטת מקורבים להם ומספקות לחלקם רווחים במישרין או בעקיפין, זאת בתמורה לשוחד ולטובות הנאה מאותן חברות. עוד עולה מהחקירה חשד כי החשודים הפעילו לחצים סמויים וגלויים על חברות אחרות, שביקשו לפעול בנמל או לספק שירותים בנמל, זאת על מנת להבטיח כי ישכרו את שירותי החברות הפרטיות שאת עניינן ביקשו אנשי הנמל החשודים לקדם, גם כאשר היה בכך כדי לפגוע בהכנסות הנמל, קרי בקופה הציבורית".

בשנים האחרונות פורסמו ב"הארץ" וב־TheMarker כמה תחקירים אודות הנעשה בנמל אשדוד, שחשפו אי־סדרים בפעילותו והעלו סימני שאלה בנוגע לניגוד עניינים אפשרי בין כהונתו של חסן כיו"ר הוועד ועסקיו הפרטיים. ביוני בשנה שעברה נאלץ חסן להשעות את עצמו מתפקידו, בעקבות פרסום תחקיר בעניינו בחדשות ערוץ 2 ודו"ח של רשות החברות ש"העלה שאלות מדאיגות באשר לקשר בין עסקיו הפרטיים של יו"ר ועד עובדי הנמל לבין חברת נמל אשדוד, והחשש לפגיעה בנמל ובלקוחותיו". בעקבות זאת, הפסיק הנמל את ההתקשרות עם החברות הפרטיות שבבעלות חסן. כעבור שלושה חודשים, שבהם ניצל חסן את ימי המחלה שעמדו לרשותו, השיבה אותו ההסתדרות לתפקיד, לאחר שוועדה שהקימה קבעה כי הוא "אינו מקיים נכון להיום, במישרין או בעקיפין, יחסים עסקיים עם חברת נמל אשדוד".

חסן היה בעליה של חברת הובלות בשם "בן עידן הובלות", שסיפקה שירותי הובלה ללקוחות הנמל. במענה לפניית "הארץ" דחה חסן את הטענות לניגוד עניינים באמרו שאינו מעורב בפעילות החברה. עם זאת, לקוחות הנמל סיפרו על חשש שעסקיהם ייפגעו אם ייצאו נגד יו"ר הוועד. "העסקים שלנו תלויים בחסן לגמרי", אמר תעשיין העובד עם הנמל. "הוא יכול לפגוע בפעילות החברות בנמל, הוא יכול לגרום לעובדים לפתוח בשביתה איטלקית. לכן אף אחד לא רוצה להתעסק איתו". מנכ"ל חברה גדולה הסביר את סירובו להתראיין: "זה פשוט מאוד. אני מפחד שהעובדים יפגעו במטענים שלי".

מנכ"ל הנמל לשעבר, שוקי סגיסצילום: אילן אסייג

חסן החזיק גם בחברת חומרי הניקוי "א.י הופס", שמכרה את תוצרתה לנמל דרך חברת "קליר אחזקות", בבעלות קרובת משפחתו של חסן. מדו"ח ביקורת פנימית שפורסם בשנה שעברה עלה כי במכרז לאספקת חומרי ניקוי לנמל השתתפו ארבעה משווקים, שכולם שיווקו את מוצרי החברה. בשנתיים שקדמו לפרסום הדו"ח רכש הנמל מהחברה חומרי ניקוי בעלות של כחצי מיליון שקל. בעקבות הביקורת הורה דירקטוריון הנמל להפסיק את ההתקשרות עם החברה, אלא שסמנכ"ל הלוגיסטיקה וההנדסה בנמל, יוסי בסן, אמר כי עובדיו מפחדים לקיים את ההוראה. שותפו של חסן בחברה, עובד הנמל יגאל גוזלנד, מרצה כעת מאסר, אך ההסתדרות עיכבה את פיטוריו מהנמל לאחר שחסן איים להשבית את הפעילות בו.

חברה נוספת הקשורה לחסן היא "דנה לוגיסטיקה", הנמצאת בבעלות שותפו לעסקים יניב בלטר ובן דודו, דוד חסן. ממסמכים שהגיעו לידי "הארץ" עולה כי בלטר וחסן פנו לחברות שנתקלו בבעיות מול המשרד להגנת הסביבה בעבודתן בנמל והציעו להן לסייע בפתרון הבעיות תמורת רכישת שירותי פיקוח מהחברה. בשנה שעברה כתב סמנכ"ל לוגיסטיקה בחברת כיל דשנים לסמנכ"ל הלוגיסטיקה בנמל: "נפגש איתנו דוד חסן (מנהל חברת דנה לוגיסטיקה) ואמר שהוא בן דוד של חסן וכדאי לנו לעבוד אתם. כשסירבנו בנימוס להיענות, 'ארגנו' נזקים ובעיתוי מפתיע הופיע נציג המשרד להגנת הסביבה כדי להציג חריגות לכאורה. בהמשך שוב מטלפנים שכדאי לנו לעבוד אתם".

ל"הארץ" נודע גם כי אדם שזהותו אינה ידועה פנה למנהליהן של שתי חברות הפועלות בנמל וביקש להיפגש איתם. בפגישות, שהתקיימו בבית קפה באשדוד, הציע האיש למנהלים לשלם לו 15 אחוזים מרווחי החברות "ולא יהיו לכם בעיות עם עובדי הנמל".

נמל אשדוד

ב–2006 נחקר חסן באזהרה בחשד לסחיטה באיומים; דניאל גדז', בעל חברה לפריקת כלי רכב מאוניות, התלונן במשטרה כי חסן ניסה לסחוט אותו כתנאי להמשך פעילותו בנמל. היחידה הארצית לחקירות הונאה פתחה בחקירה וזימנה את מנכ"ל הנמל דאז שוקי סגיס למתן עדות, אך גדז' מת כמה שבועות לאחר מכן והתיק נסגר.

בעקבות הארכת מעצרו של חסן הודיעה היום ההסתדרות כי סמכויות יו"ר הוועד הועברו לסגנו, יו"ר ועד התפעול בנמל אבינועם שושן, "עד לבירור העניין". מנכ"ל הנמל, איציק בלומנטל, קרא לעובדים להמשיך בעבודתם כרגיל. מוועד עובדי הנמל נמסר כי "עובדי נמל אשדוד שמעו הבוקר בתדהמה את הודעת המשטרה. הציבור בישראל נחשף בשנים האחרונות למסע רדיפה והסתה אישי שמתנהל נגד עובדי הנמל, על רקע הכוונה להקים נמלים חדשים ובלתי נחוצים, שיהיו בכיה לדורות. עובדי הנמל בוטחים במשטרה שתעשה עבודתה נאמנה ומצפים שהעובדים שנעצרו ישוחררו במהרה וישובו לעבודתם נקיים מכל אשמה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ