גל המעצרים בחברת החשמל: צעד מתבקש באיחור מכאיב

קשה להבין איך בפרקליטות לא קלטו כבר לפני שמונה שנים שדן כהן לא פעל לבדו, ושסימנס הפעילה בישראל מפעל משומן לשוחד שהעשיר מעטים

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גידי וייץ
גידי וייץ

גל המעצרים בחברת החשמל מגיע באיחור מכאיב של בין שש לשמונה שנים. בדצמבר 2008 הגישה הרשות האמריקאית לניירות ערך כתב אישום נגד סימנס, שבו נטען כי החברה שילמה 1.4 מיליארד דולר ככספי שוחד ברחבי העולם, בעיקר במדינות מתפתחות. מכתב האישום עלה כי בישראל לבדה שילמה סימנס שוחד בסך כ-20 מיליון דולר באמצעות אורן אהרונסון, בכיר בחברה, וגיסו, איש העסקים שלמה דניאל. כתב האישום בוושינגטון הסתיים בהסדר טיעון בין הצדדים ובקנס אדיר ששילם התאגיד הגרמני.

שנתיים לפני כן נמלט השופט לשעבר והדירקטור המקושר דן כהן מישראל לפרו. כהן ברח מהארץ ארבעה ימים בלבד לאחר שנחקר לראשונה בחשד לקבלת שוחד, בין השאר מסימנס. מישהו ברשויות אכיפת החוק נמנם בשמירה. כמה חודשים חלפו וכהן החל להתאקלם בלימה, כשהפרקליטות הצליחה להשיג את אחת מראיות הזהב נגדו: הסכם עד מדינה עם אהרונסון, שבמסגרתו הודה האחרון כי העביר לכהן שוחד של מיליון אירו תמורת קידום זכייתה של סימנס במכרז לרכישת טורבינות
לחברת החשמל.

בחקירה ההיא התברר עוד פרט אפל ומחשיד: גם לאחר שכהן פרש מחברותו בדירקטוריון חברת החשמל והפך נטול השפעה לכאורה, העביר אהרונסון ל"ולשדה", חברת ה"אוף שור" של כהן באיי ג'רזי, סכומי עתק (יותר מ–2.5 מיליון אירו) באמצעות חשבונות זרים שהחזיק גיסו, שלמה דניאל. בחקירותיו התקשה אהרונסון לספק הסברים משכנעים לתשורות הענק שהרעיף על הדירקטור לשעבר, אך הפרקליטות חתמה עמו על הסכם עד המדינה חרף התשובות החלקיות שנתן. לכל משקיף בר־דעת מבחוץ נדמה היה שכהן שימש בשנים שאחרי פרישתו כצינור להעברת שוחד לדמויות נוספות בצמרת חברת החשמל, אלא שאת ההנחה הזו אי אפשר היה לאשש כל עוד כהן העדיף ללמוד ספרדית באוניברסיטה הקתולית בלימה.

השופט לשעבר דן כהן בדיון בבית המשפט בשנה שעברהצילום: מוטי מילרוד

באביב 2013 עצרו שוטרים פרואנים את כהן והודיעו לו שהוא מוסגר לישראל. כמה חודשים לאחר מכן הוא הודה במסגרת עסקת טיעון כי קיבל שוחד של מיליון אירו מסימנס, ונשלח לרצות מאסר של שש שנים. כהן יכול היה לספק לחוקרים קרקפות של דמויות בכירות בחברת החשמל, מה שבוודאי היה מוביל להפחתה בעונשו (ע"ע שולה זקן), אולם הוא החליט לסכור את פיו. היה נדמה אז שפרשת השוחד בחברת החשמל שוקעת למצולות, וכי לעולם לא יתברר לכיסים של מי זרמו עוד 15–16 מיליון דולר ששולמו כשוחד. בשלב זה, המעורבים הנוספים בפרשה היו יכולים לשחרר כפתור, לפתוח את הכספות או לתת לדירקטורים בחברות הקש שהקימו באיי מקלט הוראה לאן להעביר את הכסף.

אלא שאז הגיעו לרשויות אכיפת החוק פרטי החשבון של שלמה דניאל בבנק קרדיט סוויס בשוויץ. בתעשיית השוחד של סימנס ברחבי העולם נשמר מקום של כבוד לתפקיד ה"יועץ", אדם ניטרלי ונורמטיבי שהחברה התקשרה איתו בחוזי ייעוץ פיקטיביים, ושתמורת עמלה שמנה נידב את עצמו - ובעיקר את חשבונותיו האישיים ואת חשבונות החברות שהחזיק, כדי שישמשו כצינור להעברת שוחד. דניאל היה "היועץ" של סימנס בישראל. לפני כמה חודשים, אחרי שנים של מאבק משפטי, אישרו שלטונות שווייץ לפרקליטות לקבל פרטים על החשבון. קשה להבין מדוע הפרקליטות לא התעקשה לקבל אותם כבר ב–2006, כשהעניקה לאהרונסון ודניאל חסינות מהעמדה לדין; קשה להבין איך לא קלטו שם כבר אז שלא מספיק לשחד אדם אחד כדי לזכות במכרז בשווי מיליארדים, שדן כהן לא לבד ושסימנס הפעילה בישראל, כמו במדינות מושחתות נוספות (בנגלדש, עיראק), מפעל שוחד משומן ויעיל, שהעשיר כמה דמויות מפתח.

אורן אהרונסון צילום: עופר וקנין

אם הפרקליטות היתה מתעקשת בעניין כה קרדינלי בזמן אמת וכשהשוט היה בידה, תעלומת השוחד בחברת החשמל היתה נפתרת ברובה לפני שנים. פרטי החשבון השווייצרי של דניאל גילו העברות של מיליוני דולרים, בצורות שונות ומשונות, לאנשים שהיו קשורים על פי החשד למכרז הטורבינות. כך, למשל, הועברו כמיליון דולר דרך חשבון של איש עסקים המקורב לאהרונסון לכספת בלונדון, ששימשה על פי החשד כמקום המסתור של אחד המשוחדים. עוד התגלה בחקירה קשר כספי עם מי ששימש בצעירותו כיו"ר חברת החשמל, עו"ד שלמה נס. עו"ד נס אמנם לא כיהן בתפקיד רשמי בחברה בתקופה שבה זכתה סימנס במכרז, אבל הוא היה מקורב לדמויות בצמרת החברה, ואחותו כיהנה בה כדירקטורית שתמכה (כמו רוב מוחץ של חבריה) בזכיית סימנס במכרז. כשרעייתו לאה נס התמודדה לכנסת, תרמה משפחת אהרונסון מכספה לטובת המרוץ של הפרלמנטרית הנשכחת. לפני כשנתיים, כששאלתי את נס אם עשה עסקים עם אהרונסון, הוא התחמק מתשובה. כעת ייבדק בוודאי אם עו"ד נס שימש כסייענה של סימנס בזכייה במכרז.

ההערכה הזהירה היא שהפרשה תסתיים עם כמה כתבי אישום. אלא שגם לאחר הגילוי האחרון והמשמעותי בפרשה, נראה שתעלומת השוחד בחברת החשמל לא תיפתר במלואה עד שמישהו יצליח לדובב את האסיר דן כהן כדי להבין עם מי הוא התחלק בשלל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ